Etobur Bitkiler Forum

İBRİKLİ ETOBUR BİTKİLER (PİTCHER PLANTS) => sarracenia larda hastalıklar ve çözüm önerileri => Konuyu başlatan: Administrator - Nisan 08, 2018, 10:42:46 ÖÖ

Başlık: sarracenia yaprak ve ibriklerindeki hastalıklar..
Gönderen: Administrator - Nisan 08, 2018, 10:42:46 ÖÖ
sarracenia yaprak ve ibriklerindeki hastalıklar ve çözüm önerileri

Thysanoptera'da thrips küçük böceklerdir. Bitkinin yaprak ve ibriklerindeki sıvıyı emerler.Çoğunlukla sıcak yaz mevsiminde görülen bu böceklenmede daha çok genç ve yeni çıkmaya çalışan yaprak ve ibrikleri hedeflerler.

(https://resmim.net/f/RABl4F.jpg)

Aşağıda thrips saldırısına uğramış ve zarar görmüş Sarracenia flava vardır.
(https://resmim.net/f/xHaMkB.jpg)

Bu nadiren ölümcül olsa da, thrips deforme olmuş, bükülmüş ve kıvrılmış yapraklar ve çiçeklere sebep olur. Thrips çok küçüktür, genellikle milimetreden daha azdır. Birçoğu hızla uçabildiğinden ve ortadan kaybolduğundan, şüpheli bitkilere yavaşça yaklaşın ve hareketli, uzun biçimli lekeleri arayın. Büyüteç, thrips tanımlamada çok yardımcı olabilir.  Bu böceklerin çoğu, akşamları kullanılması tavsiye edilen oldukça etkili olan ,bir sprey olarak uygulanan Orthene ile kontrol edilebilir. Marathon gibi sistemik insektisitler de etkili olabilir. Organik ilaçlar pek etkili değildir. İnsektisit sabunlar genellikle bitkiler, özellikle etçil bitkiler için zehirli veya zararlıdır.

Başlık: Ynt: sarracenia yaprak ve ibriklerindeki hastalıklar..
Gönderen: egemen - Nisan 09, 2018, 04:17:49 ÖÖ
Ferhan hocam güzel bir paylaşım olmuş. Böcek tespitinde ek olarak belirtmek istediğim bir şey var. Tespit için karanlıkta ve ışık yardımıyla bitkiye bakılırsa böcekler görülebiliyor. Ben geçen sene yaprak bitlerini bu şekilde tespit etmiştim.