*
collapse

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - Administrator

Sayfa: [1] 2 3 ... 7
1
bahçe bitkileri / Passiflora çimlendirme hazırlığı..
« : Nisan 10, 2018, 05:17:37 ÖS »
İnternetten sipariş ettiğim passiflora larım geldi..Hemen çimlendirme işlemlerine başladık,incarnata türü hariç..Bu türde de en az altı hafta katlama gerekiyormuş.Bu türü katlamaya aldık.Tohumlar iki gün suda kalacaklar,şişenler hemen ekime gidecek.
Aldığım türlerin resimleri
Passiflora edulis


Passiflora flavicarpa


Passiflora İncarnata


Passiflora Laurifolia


Passiflora Ligularis


Pssiflora Actinia


Passiflora Alata

2
sarracenia yaprak ve ibriklerindeki hastalıklar ve çözüm önerileri

Thysanoptera'da thrips küçük böceklerdir. Bitkinin yaprak ve ibriklerindeki sıvıyı emerler.Çoğunlukla sıcak yaz mevsiminde görülen bu böceklenmede daha çok genç ve yeni çıkmaya çalışan yaprak ve ibrikleri hedeflerler.Aşağıda thrips saldırısına uğramış ve zarar görmüş Sarracenia flava vardır.


Bu nadiren ölümcül olsa da, thrips deforme olmuş, bükülmüş ve kıvrılmış yapraklar ve çiçeklere sebep olur. Thrips çok küçüktür, genellikle milimetreden daha azdır. Birçoğu hızla uçabildiğinden ve ortadan kaybolduğundan, şüpheli bitkilere yavaşça yaklaşın ve hareketli, uzun biçimli lekeleri arayın. Büyüteç, thrips tanımlamada çok yardımcı olabilir.  Bu böceklerin çoğu, akşamları kullanılması tavsiye edilen oldukça etkili olan ,bir sprey olarak uygulanan Orthene ile kontrol edilebilir. Marathon gibi sistemik insektisitler de etkili olabilir. Organik ilaçlar pek etkili değildir. İnsektisit sabunlar genellikle bitkiler, özellikle etçil bitkiler için zehirli veya zararlıdır.


3
etobur bitki türü teşhisi / yeni bulunan türler..
« : Nisan 08, 2018, 10:23:38 ÖÖ »
Nepenthes holdeniiKamboçya'nın uzak Cardamom Dağları'ndaki Fauna da  (FFI ) uzun adı ile de Forever Freedom İnternational tarafından yeni bir nephenthes etobur  bitki türü bulunmuştur. Nepenthes holdenii'nin keşfi, Kakule Dağları'nın ormanlarındaki çarpıcı çeşitliliğin ve yapılan araştırmaların yeterli olmadığının da bir göstergesi olduğu düşünülülmektedir.

Nepenthes holdenii'yi karakterize eden büyük kırmızı ve yeşil sürahiler, aslında böcekleri yakalamak ve sindirmek için tasarlanan değiştirilmiş yapraklardır. ibrikler 30 cm kadar uzayabilir.

Bu yeni türde görülen sıra dışı bir adaptasyon, ateşle başa çıkma ve uzun süren kuraklık dönemleridir. Kamboçya'nın kuru mevsimi ormanların bozulmasına ve orman yangınlarının yaygın olmasına neden oluyor. Nepenthes holdenii , yangınlar geçtikten sonra yeni bir sürahi taşıyan asmaya yol açan büyük bir yeraltı yumrusu üreterek bu düzenli ayangınların neden olduğu kayıplardan korunmuş olur.

FFI araştırmasında bitkiyi ilk olarak bulan ve daha sonra da  ismini alan İngiliz fotoğrafçı Jeremy Holden şöyle diyor: “Kakule Dağları yeni türlerin hazine sandığıdır, ancak bilinmeyen bir şey olarak heyecan verici ve karizmatik bir şey bulmak bir sürprizdi. "

Bitkiyi tarif eden Fransız botanikçi ve Nepenthes uzmanı François Mey şöyle demiştir: "Bu şaşırtıcı tür, bu türün büyük kuraklıklara bile göğüs gerebilir . Büyük bir yeraltı yumrusu sayesinde, uzun süre kuraklık ve yangınlara dayanma kabiliyetine sahiptir. "

Francois Mey ve Jeremy Holden, şu anda Kamboçya'nın etobur bitkilerini içeren bir kitap üzerinde çalışıyorlar.

4
bilinen pinguicula türleri / pinguicula türleri
« : Nisan 04, 2018, 05:55:27 ÖS »
pinguicula TürleriGenel olarak pinguiculaları, geliştikleri hava koşullarına bağlı olarak farklı gruplara ayırabilirsiniz. Yapraklarının şekillerini, Heterophyllous olarak mevsime uygun olarak değiştirenlere atıfta bulunurlar; bunlar, Homophyllous olarak adlandırdıkları tutarlı bir büyüme modelini koruyanlardır. Bu nedenle, dört grup şu şekilde sıralanabilir:

Tropikal pinguiculalar

Heterofilli tropikal cins
Homofizik tropikal tür

Ilıman pinguiculalar

Heterofilli ılıman tür
Homofillik ılıman türler


Bilinen Pinguicula Türleri

Pinguicula agnata
Pinguicula albida
Pinguicula benedicta
Pinguicula cubensis
Pinguicula filifolia
Pinguicula gigantea
Pinguicula infundibuliformis
Pinguicula lithophytica
Pinguicula pilosa

Pinguicula caerulea
Pinguicula ionantha
Pinguicula lilacina
Pinguicula lusitanica
Pinguicula lutea
Pinguicula planifolia
Pinguicula primuliflora
Pinguicula pumila
Pinguicula Sharpii
Pinguicula takakii

Pinguicula ehlersiae
Pinguicula esseriana
Pinguicula Debbertiana
Pinguicula jaumavensis

Pinguicula calderoniae
Pinguicula crassifolia
Pinguicula hemiepiphytica
Pinguicula laueana
Pinguicula utricularioides

Pinguicula colimensis
Pinguicula cyclosecta
Pinguicula elizabethiae
Pinguicula gypsicola
Pinguicula macrophylla
Pinguicula mesophytica
Pinguicula moctezumae
Pinguicula moranensis
Pinguicula oblongiloba
Pinguicula orchidioides (eşanlamlı P. stolonifera )
Pinguicula zecher

Pinguicula grandiflora
Pinguicula grandiflora
Pinguicula leptoceras
Pinguicula longifolia - uzun yapraklı Pinguicula
Pinguicula longifolia
Pinguicula longifolia
Pinguicula longifolia
Pinguicula macroceras - California Pinguicula
Pinguicula macroceras
Pinguicula macroceras
Pinguicula mundi
Pinguicula nevadensis
Pinguicula poldinii
Pinguicula vallisneriifolia
Pinguicula vulgaris

Pinguicula antarktika
Pinguicula calyptrata
Pinguicula chilensis
Pinguicula involuta
Pinguicula elongata

Pinguicula ramosa
Pinguicula variegata

Pinguicula clivorum
Pinguicula crenatiloba
Pinguicula emarginata
Pinguicula gracilis
Pinguicula immaculata


5
yetişkin pinguicula ların bakımı / pinguicula bakımı..
« : Nisan 04, 2018, 05:04:35 ÖS »
pinguicula ve bakımı

Tropikal Pinguicula lar , Meksika, Küba, Haiti, Orta Amerika ve Florida subtropikal bölgelerine özgüdür. Değişik boyutta ve şekillerde görülebilirler. Bazıları, 12 cm  çapa ulaşan geniş geniş yapraklı bir rozet oluşturur, bazıları ise küçücük 2 cm kadardır. Hatta bazıları Medusa'nın saçlarına benzeyen uzun ince yaprakları vardır.Büyütme ve yetiştirme ortamı

Tropikal pinguiculanızı yıl boyunca (65 ° - 85 ° ) derece nem ve (18 ° - 29 ° C) sıcaklık ortamında rahatlıkla büyütebilirsiniz.

Güneş ışığı

Pinguiculalarınızda canlı renkler istiyorsanız, en iyi sonuç için bitkilerinizi sabahın erken saatlerinde güneş almalarını sağlayacak ortamda bulundurun. Yaz aylarında çok sıcak ve kuvvetli öğlen sıcaklarından da korumanız gerekir.

Yapay ışıkda üretim

Güneş gören bir pencereniz yoksa, 40 wattlık  floresan veya kompakt floresan kullanın. Işık kaynağını, bitkinin yaklaşık 20 cm üzerinde tutun. Işık ilkbahar ve yaz aylarında 16 saat, sonbahar ve kış aylarında 12 saat açık olmalıdır. Akkor ampuller kullanmaktan kaçının. Çok fazla ısı ve yanlış ışık alg üretir.

Sulama yöntemi

Saf su kullanın.Fazla suda kalan kökler genelde hızlı çürümeye yol açar.Bu yüzden evinizdeki diğer bitkiler gibi pinguiculalarınızı üstten sulamalısınız ya da altlığında çok az su bulundurun ve tamamen su bitmeden de su ilave etmeyin.

Torf karışımı hazırlama

Tropical pinguiculalar çok iyi drenaj sağlayan asidik mineralsiz torf da yetişir.Bu bildiğimiz baltık torfudur.Bu torfa perlit ve slikat kumu ilavesi yapılarak drenaj arttırılabilir.Ölçü : bir ölçü baltık torfu ,bir ölçü perlit ve bir ölçü slikat kumu şeklinde olmalıdır.

Besleme

Bazı yetiştiriciler pinguiculalarını beslemeyi sevmekle birlikte,bu  gerekli değildir. Böcekler ve sinekler çoğu evde yaşar ve doğal olarak bitkiniz bunları kendisi çekecekdir. Etçil bitkilerin minik besin miktarları ile hayatta kalmak için adapte olduklarını unutmayın. Bir yetişkin bitkinin ayda sadece birkaç böceğe ihtiyacı vardır. Bitkinizi beslemeyi tercih ederseniz, yapraklara rahatça sığacak tam ölmemiş ancak yaprak üzerine konulduğunda kaçamayacak  böcekleri kullanın. Yapraklara çok fazla zarar vermekten kaçının, çünkü yapraklar çürür. Bitkinizi  et ve türevleri ile  beslemeyin. Sadece böcekleri kullan. Büyümenin doğal olarak yavaşladığı kış aylarında beslenme gerekli değildir,beslenme yapılmaması gerekir.

Dormancy (dinlenme dönemi)

Bu konuda bir fikir birliği olmamasına rağmen bitkilerin kış aylarında gelişimlerini yavaşlattıkları gerçeği gözönüne alınırsa,sulamanın azaltılması,tamamen kurumasına izin verilmeden az miktarda sulanması ve serin yerde tutularak bu dönemi atlatmaları doğru olur.

Saksı seçimi

Tropikal pinguiculaların bazı türleri, uygun yetiştirme koşullarında yetiştirildiklerinde makul boyuttaki herhangi bir saksıyı hızla dolduracaktır. Yine de yetişkin pinguiculaların ne kadarlık yer kapladığı araştırılarak saksı boyutunuzu ona göre seçmenizde fayda vardır. Ölü çürümüş yaprakları kesip atmak mantar enfeksiyonlarını önler.

6

NEPENTHES HİGHLAND TÜRLER

1500 - 2000 m
Gün: 70-80 ° / Gece: 50-60 ° F
Gün: 21-27 ° / Gece: 10-16 ° C
Nepenthes alba (1600-2187 m)
Nepenthes appendiculata (1450-1700)
Nepenthes argentii (1400-1900 m)
Nepenthes aristolochiodies (1800-2500 m)
Nepenthes attenboroughii (1600-1726 m)
Nepenthes bongso (1000-2700 m)
Nepenthes ceciliae (1500-1800)
Nepenthes ephippiata (1300-2000 m)
Nepenthes flava (1800-2200 m)
Nepenthes gantungensis (1600-1784 m)
Nepenthes glabrata (1600-2100 m)
Nepenthes gracillima (1600-1700 m)
Nepenthes gymnamphora (600-2800 m)
Nepenthes hamata (1400-2500 m)
Nepenthes hurrelliana (1300-2400 m)
Nepenthes izumiae (1700-1900 m)
Nepenthes jacquelineae (1700-2200 m)
Nepenthes jamban (1800-2100 m)
Nepenthes lingulata ( 1700-2100 m)
Nepenthes lowii (1650-2600 m)
Nepenthes macfarlanei (900-2150 m)
Nepenthes mantalingajanensis (1700-2085 m)
Nepenthes mira (1550-1605 m)
Nepenthes muluensis (1700-2400 m)
Nepenthes naga (1500-2000 m)
Nepenthes nigra (1500-2700 m)
Nepenthes ovata (1700-2100 m)
Nepenthes rajahı (1500-2650 m)
Nepenthes rhombicaulis ( 1600-2000 m)
Nepenthes saranganiensis (1800-2100 m)
Nepenthes spathulata (1100-2900 m)
Nepenthes spectabilis (1400-2200 m)
Nepenthes talangensis (1800-2500 m)
Nepenthes undulatifolia (1800 m)

NEPENTHES ULTRA HIGHLAND TÜRLER

2000 m +
Gün: 65-75 ° / Gece: 45-55 ° F
Gün: 18-24 ° / Gece: 7-13 ° C
Nepenthes angasanensis (2200-2800 m)
Nepenthes densiflora (1700-3200 m)
Nepenthes diatas (2400-2900 m)
Nepenthes dubya (1600-2700 m)
Nepenthes edwardsiana (1600-2700)
Nepenthes inermis (1500-2600 m)
Nepenthes lamii (1460-3520 m)
Nepenthes lavicola ( 2000-2600 m)
Nepenthes macrophylla (2200-2642 m)
Nepenthes mikei (1100-2800 m)
Nepenthes monticola (1400–2620 m)
Nepenthes murudensis (2000-2423 m)
Nepenthes singalana (2000-2900 m)
Nepenthes villosa (1600-3240 m)

7
ULTRA LOWLAND
0 - 500 m
Gün: 85-95 ° / Gece: 70-75 ° F
Gün: 29-35 ° / Gece: 21-24 ° C
Nepenthes bellii (0-800 m)
Nepenthes andamana (0-50 m)
Nepenthes bicalcarata (0-950 m)
Nepenthes campanulata (300-500 m)
Nepenthes chang (300-600 m)
Nepenthes danseri (0-320 m)
Nepenthes distillatoria (0-700 m)
Nepenthes insignis (0-850 m)
Nepenthes kampotiana (0-350 m)
Nepenthes kerrii (400-500 m)
Nepenthes kongkandana (0-50 m)
Nepenthes madagascariensis (0-500 m)
Nepenthes masoalensis (0-400 m)
Nepenthes northiana (0-500 m)
Nepenthes philippinensis (0-600 m)
Nepenthes rowanae (0-80 m)
Nepenthes sumatrana (0-800 m)
Nepenthes suratensis (0-50 m)
Nepenthes tenax (0-80 m)
Nepenthes thorelii (0-200 m)
Nepenthes tomoriana (0-500 m)
Nepenthes treubiana (0-80 m)
Nepenthes vieillardii (0-850 m)

LOWLAND
500 - 1000 m
Gün: 80-90 ° / Gece: 65-70 ° F
Gün: 27-32 / Gece: 18-21 ° C
Nepenthes adnata (600-1200 m)
Nepenthes alata (0-1900 m)
Nepenthes albomarginata (0-1200 m)
Nepenthes ampullaria (0-2100 m)
Nepenthes bokorensis (800-1080 m)
Nepenthes beccariana (bilinmeyen)
Nepenthes benstonei (450-600 m)
Nepenthes clipeata (600-800 m)
Nepenthes eustachya (0-1600)
Nepenthes faizaliana (400-1600 m)
Nepenthes gracilis (0-1700 m)
Nepenthes hirsuta (200-1100 m)
Nepenthes hispida (100-800 m)
Nepenthes holdenii (600-800 m)
Nepenthes khasiana (500-1500 m)
Nepenthes longifolia (300-1100 m)
Nepenthes macrovulgaris (300-1200 m)
Nepenthes mapuluensis (700-800 m)
Nepenthes merrilliana (0-900 m)
Nepenthes mirabilis (0-1500 m)
Nepenthes neoguineensis (0-1400 m)
Nepenthes papuana (0-1300 m)
Nepenthes peltata (865-1635 m)
Nepenthes pervillei (350-750 m)
Nepenthes rafflesiana (0-1500 m)
Nepenthes smilesii (0) -1500 m)
Nepenthes surigaoensis (800-1200 m)
Nepenthes thai (500-600 m)
Nepenthes truncata (0-1500 m)
Nepenthes veitchii (0-1600 m)

ORTA DÜZEY
1000 - 1500 m
Gün: 75-85 ° / Gece: 55-65 ° F
Gün: 24-29 ° / Gece: 13-18 ° C
Nepenthes sp. Anipahan (1200-1400)
Nepenthes boschiana (1200-1800)
Nepenthes burbidgeae (1200-1800 m)
Nepenthes burkei (1100-2000 m)
Nepenthes chaniana (1100-1800 m)
Nepenthes copelandii (1400-1600 m)
Nepenthes deaniana (1180-1296 m)
Nepenthes epiphytica (1000 m)
Nepenthes eymae (1000-2000 m)
Nepenthes fusca (300-2500 m)
Nepenthes glandulifera (1100-1700 m)
Nepenthes hamiguitanensis (1200-1600 m)
Nepenthes junghuhnii (1220 m)
Nepenthes klossii (1000-2000 m)
Nepenthes leonardoi (1300-1490)
Nepenthes sp. Luzon (1200 m)
Nepenthes maxima Reinw. (40-2600 m)
Nepenthes micramphora (1100-1635 m)
Nepenthes mindanaoensis (0-1400 m)
Nepenthes mollis (1800 m)
Nepenthes palawanensis (1100-1236 m)
Nepenthes paniculata (1460 m)
Nepenthes petiolata (1450-1900)
Nepenthes pilosa (1600 m)
Nepenthes pitopangii (1800 m)
Nepenthes platychila (900-1400 m)
Nepenthes pulchra (1300-1800)
Nepenthes ramispina (900-2000 s)
Nepenthes reinwardtiana (0-2200 m)
Nepenthes rigidifolia ( 1000-1600 m)
Nepenthes robcantleyi (1500 m)
Nepenthes sanguinea (300-1800 m)
Nepenthes sibuyanensis (1250-1500 m)
Nepenthes stenophylla (800-2600 m)
Nepenthes tentaculata (400-2550 m)
Nepenthes tenuis (1000-1200 m)
Nepenthes tobaica (380-1800 m)
Nepenthes ventricosa (1000-2000 m)
Nepenthes vogelii (1000-1500 m)


8
BİLİNEN DROSERA TÜRLERİ / drosera türleri..
« : Nisan 03, 2018, 05:24:29 ÖS »
Droseraların bilinen türleri

Türlerin ismi        Türün bulunuş yılı ve bulan kişinin ismi    Bulunduğu bölge

Drosera aberrans   ( Lowrie ve Carlquist ) Lowrie ve Conran   2008      Avustralya   

Drosera acaulis   Lf   1781      Güney Afrika   

Drosera adelae   F.Muell.   1864   Adelaide sundew, lance yapraklı sundew   Avustralya   

Drosera admirabilis   Debbert   1987      Güney Afrika
   
Drosera affinis   Welw. eski Oliv.   1871      Afrika tropik   

Drosera afra   Debbert   2002      Güney Afrika
   
Drosera alba   Phillips   1913      Güney Afrika
   
Drosera aliciae   Raym.-Hamet   1905   Alice sundew   Güney Afrika   

Drosera allantostigma   ( NGMarchant & Lowrie ) Lowrie ve Conran   2007      Avustralya   

Drosera amazonica   Rivadavia , A.Fleischm. & Vicent.   2009      Brezilya   

Drosera andersoniana   W.Fitzg. eski Ewart & Jean White   1909    sundew   Avustralya   

Drosera androsacea   Diels   1904   Koni sundew   Avustralya   

Drosera anglica   Huds.   1778   İngiliz sundew, büyük sundew   circumboreal Kuzey Amerika , Avrupa ve Asya
   
Drosera arcturi   Kanca.   1834      Avustralya ve Yeni Zelanda   

Drosera arenicola   Steyerm.   1952      Venezuela   

Drosera ascendens   A.St.-Hil.   1824      Brezilya   Drosera ascendens

Drosera banksii   R.Br. eski DC.   1824   Bankaların sundew   Avustralya ve Yeni Gine   

Drosera barbigera   Planch.   1848      Avustralya   

Drosera bequaertii   Taton   1945      Angola ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti
   
Drosera bicolor   Lowrie ve Carlquist   1992      Avustralya   

Drosera biflora   Willd. eski Roem. & Schult.   1820      Venezuela   

Drosera binata   LABill.   1804   Çatal yapraklı sundew   Avustralya ve Yeni Zelanda   

Drosera brevicornis   Lowrie   1996      Avustralya   

Drosera brevifolia   Pursh   1814   Cüce sundew, küçük sundew, kırmızı sundew   Kuzey Amerika , Orta Amerika ve Güney Amerika   

Drosera broomensis   Lowrie   1996      Avustralya   

Drosera browniana   Lowrie ve NGMarchant   1992      Avustralya   

Drosera bulbigena   Morrison   1903   Midget sundew   Avustralya   

Drosera bulbosa   Kanca.   1841   Kırmızı yapraklı sundew   Avustralya   

Drosera burkeana   Planch.   1848      Afrika tropik   

Drosera burmannii   Vahl   1794   Tropikal sundew   Avustralya ve Güneydoğu Asya   

Drosera caduca   Lowrie   1996      Avustralya   

Drosera callistos   NGMarchant & Lowrie   1992      Avustralya   

Drosera camporupestris   Rivadavia   2003      Brezilya
   
Drosera capensis   L.   1753   Cape sundew   Güney Afrika   

Drosera capillaris   Poir.   1804   Pembe sundew, spathulate-leade sundew   Kuzey Amerika , Orta Amerika ve Güney Amerika   

Drosera cayennensis   Sagot eski Diels   1906      Brezilya , Fransız Guyanası ve Venezuela
   
Drosera cendeensis   Tamayo ve Croizat   1949      Venezuela   

Drosera chrysolepis   Taub.   1893      Brezilya ve Peru   

Drosera cistiflora   L.   1760      Güney Afrika   

Drosera citrina   Lowrie ve Carlquist   1992      Avustralya   

Drosera closterostigma   NGMarchant & Lowrie   1992      Avustralya   

Drosera collinsiae   NEBr. eski Burtt Davy   1924      Güney Afrika   

Drosera communis   A.St.-Hil.   1824      Brezilya , Kolombiya , Paraguay ve Venezuela
   
Drosera cuneifolia   Lf   1781      Güney Afrika   

Drosera darwinensis   Lowrie   1996      Avustralya   

Drosera derbiensis   Lowrie   1996      Avustralya   

Drosera dichrosepala   Turcz.   1854   Paslı sundew   Avustralya   

Drosera dielsiana   Exell ve JRLaundon   1956      Güney Afrika   

Drosera dilatato – petiolaris   K.Kondo   1984      Avustralya   

Drosera echinoblastus   NGMarchant & Lowrie   1992      Avustralya   

Drosera elongata   Exell ve JRLaundon   1955      Angora
   
Drosera eneabba   NGMarchant & Lowrie   1992      Avustralya   

Drosera enodes   NGMarchant & Lowrie   1992      Avustralya   

Drosera ericgreenii   A.Fleischm. , RPGibson ve Rivadavia   2008      Güney Afrika
   
Drosera eritroji   NGMarchant & Lowrie   1992      Avustralya   

Drosera erythrorhiza   Lindl.   1839   Kırmızı mürekkep sundew   Avustralya   

Drosera esmeraldae   ( Steyerm. ) Maguire & Wurdack   1957      Kolombiya , Venezuela
   
Drosera esterhuyseniae   ( Salter ) Debbert   1991      Güney Afrika   

Drosera falconeri   Tsang eski K.Kondo   1984      Avustralya   Drosera falconeri

Drosera felix   Steyerm. & LBSm.   1974      Venezuela   

Drosera filiformis   Raf.   1808   İplik yapraklı sundew   Kuzey Amerika   

Drosera fimbriata   DeBuhr   1975   Manypeaks sundew   Avustralya   

Drosera fulva   Planch.   1848      Avustralya   

Drosera gigantea   Lindl.   1839   Dev sundew   Avustralya   

Drosera glabripes   ( Harv. Ex Planch. ) Stein   1886      Güney Afrika   

Drosera glanduligera   Lehm.   1844   Pimpernel sundew   Avustralya   

Drosera graminifolia   A.St.-Hil.   1824      Brezilya   

Drosera graniticola   NGMarchant   1982      Avustralya   

Drosera grantsaui   Rivadavia   2003      Brezilya   

Drosera graomogolensis   TRSSilva   1997      Brezilya   

Drosera grievei   Lowrie ve NGMarchant   1992      Avustralya   

Drosera hamiltonii   CRPAndrews   1903   Pembe sundew   Avustralya   

Drosera hartmeyerorum   Schlauer   2001      Avustralya   

Drosera helodes   NGMarchant & Lowrie   1992      Avustralya

Drosera heterophylla   Lindl.   1839   Bataklık gökkuşağı   Avustralya   

Drosera hilaris   Cham. & Schltdl.   1826      Güney Afrika
   
Drosera hirtella   A.St.-Hil.   1824      Brezilya
   
Drosera hirticalyx   R.Duno ve Culham   1995      Venezuela   

Drosera huegelii   Endl.   1837   Kalın sundew   Avustralya   

Drosera humbertii   Exell ve JRLaundon   1956      Madagaskar
   
Drosera humilis   Planch.   1848      Avustralya   

Drosera hyperostigma   NGMarchant & Lowrie   1992      Avustralya   

Drosera indica   L.   1753   Hint güneşi   Tropikal Afrika , Asya ve Avustralya   

Drosera intermedia   Hayne   1800   Dikdörtgen yapraklı sundew, spoonleaf sundew   ılıman Avrupa , Kuzey Amerika , Güney Amerika   

Drosera intricata   Planch.   1848      Avustralya   

Drosera kaieteurensis   Brumm.-Ding.   1955      Guyana , Trinidad ve Tobago , Venezuela   

Drosera katangensis   Taton   1945      Kongo Demokratik Cumhuriyeti
   
Drosera kenneallyi   Lowrie   1996      Avustralya   

Drosera lanata   K.Kondo   1984      Avustralya   

Drosera lasiantha   Lowrie ve Carlquist   1992      Avustralya   

Drosera leucoblasta   Benth.   1864   Tekerlek sundew   Avustralya   

Drosera leucostigma   ( NGMarchant & Lowrie ) Lowrie ve Conran   2007      Avustralya   

Drosera linearis   Goldie   1822   Slenderleaf sundew   Kuzey Amerika   

Drosera longiscapa
   Debbert   2002      Güney Afrika   

Drosera lowriei   NGMarchant   1992      Avustralya   

Drosera macrantha   Endl.   1837   Gelin gökkuşağı   Avustralya   

Drosera macrophylla   Lindl.   1839   Gösterişli sundew   Avustralya   

Drosera madagascariensis   DC.   1824      Afrika   

Drosera magnifica      2015      Brezilya   

Drosera mannii   Yanak   1990      Avustralya   

Drosera marchantii   DeBuhr   1975      Avustralya   

Drosera menziesii   R.Br. eski DC.   1824   Pembe gökkuşağı   Avustralya   

Drosera meristocaulis   Maguire & Wurdack   1957      Venezuela   

Drosera microphylla   Endl.   1837   Altın Gökkuşağı   Avustralya   

Drosera microscapa   Debbert   1992      Avustralya   

Drosera miniata   Diels   1904   Portakal güneşi   Avustralya   

Drosera modesta   Diels   1904   Mütevazı gökkuşağı   Avustralya   

Drosera montana   A.St.-Hil.   1824      Arjantin , Brezilya , Paraguay , Venezuela   

Drosera monticola   ( Lowrie ve NGMarchant ) Lowrie   1992      Avustralya   

Drosera moorei   ( Diels ) Lowrie   1999      Avustralya   

Drosera murfetii   ( Lowrie ) Lowrie   2014      Avustralya   

Drosera myriantha   Planch.   1848   Yıldız gökkuşağı, yıldızlı sundew   Avustralya   

Drosera natalensis   Diels   1906      Madagaskar , Mozambik , Güney Afrika   

Drosera neesii   Lehm.   1844   Mücevher gökkuşağı   Avustralya   

Drosera neocaledonica   Raym.-Hamet   1906      Yeni Kaledonya   

Drosera nidiformis   Debbert   1991      Güney Afrika   

Drosera nitidula   Planch.   1848   Parlayan sundew   Avustralya   

Drosera nivea   Lowrie ve Carlquist   1992      Avustralya   

Drosera oblanceolata   YZRuan   1981      Çin
   
Drosera occidentalis   Morrison   1912   Batı sundew   Avustralya   

Drosera omissa   Diels   1906   Parlak sundew   Avustralya   

Drosera orbiculata   NGMarchant & Lowrie   1992      Avustralya   

Drosera ordensis   Lowrie   1994      Avustralya   

Drosera oreoodion   NGMarchant & Lowrie   1992      Avustralya   

Drosera paleacea   DC.   1824   Cüce sundew   Avustralya   

Drosera pallida   Lindl.   1839   Soluk gökkuşağı   Avustralya   

Drosera paradoxa   Lowrie   1997      Avustralya   

Drosera parvula   Planch.   1848   Küçük sundew   Avustralya   

Drosera patensi   Lowrie ve Conran   2007      Avustralya   

Drosera pauciflora   Bankalar DC.   1824      Güney Afrika   

Drosera pedicellaris   Lowrie   2002      Avustralya   

Drosera peltata   Thunb.   1797   Kalkan sundew, solgun sundew   Avustralya , Yeni Zelanda , Güneydoğu Asya   

Drosera peruensis   TRSSilva ve MDCorrea   2002      Peru   

Drosera petiolaris   R.Br. eski DC.   1824   Larmi   Avustralya , Yeni Gine   

Drosera pilosa   Exell & Laundon   1956      Kamerun , Gine , Kenya , Tanzanya
   
Drosera platypoda   Turcz.   1854   Fan yapraklı sundew   Avustralya   

Drosera platystigma   Lehm.   1844   Kara gözlü sundew   Avustralya   

Drosera porrecta   Lehm.   1844      Avustralya   

Drosera praefolia   Tepper   1892      Avustralya   

Drosera prolifera   CTWhite   1940      Avustralya   

Drosera prostrata   ( NGMarchant & Lowrie ) Lowrie   2005      Avustralya   

Drosera prostratoscaposa   Lowrie ve Carlquist   1990      Avustralya   

Drosera pulchella   Lehm.   1844   Güzel sundew   Avustralya   

Drosera purpurascens   Schlotth.   1856      Avustralya   

Drosera pycnoblasta   Diels   1904   Pearly sundew   Avustralya   

Drosera pygmaea   DC.   1824      Avustralya , Yeni Zelanda   

Drosera quartzicola   Rivadavia ve Gonella   2011      Brezilya
   
Drosera radicans   NGMarchant   1982      Avustralya   

Drosera ramellosa   Lehm.   1844   Dallı sundew   Avustralya   

Drosera ramentacea   Burch. eski DC.   1824      Güney Afrika   

Drosera rechingeri   strid   1987      Avustralya   

Drosera regia   Stephens   1926   Kral sundew   Güney Afrika   

Drosera roraimae   ( Klotzsch eski Diels ) Maguire & Laundon   1957      Brezilya , Guyana , Venezuela   

Drosera roseana   NGMarchant & Lowrie   1992      Avustralya   

Drosera rosulata   Lehm.   1844      Avustralya   

Drosera rotundifolia   L.   1753   Ortak sundew, yuvarlak yapraklı sundew   circumboreal Kuzey Amerika , Avrupa , Asya   

Drosera rubrifolia   Debbert   2002      Güney Afrika
   
Drosera rupicola   ( NGMarchant ) Lowrie   2005      Avustralya   

Drosera salina   NGMarchant & Lowrie   1992      Avustralya   

Drosera sargentii   Lowrie ve NGMarchant   1992      Avustralya   

Drosera schizandra   Diels   1906      Avustralya   

Drosera schmutzii   Lowrie ve Conran   2008      Avustralya   

Drosera schwackei   ( Diels ) Rivadavia   2008      Brezilya   

Drosera scorpioides   Planch.   1848   Shaggy sundew   Avustralya   

Drosera sessilifolia   A.St.-Hil.   1824      Brezilya , Guyana , Venezuela   

Drosera sewelliae   Diels   1904   Kırmızı yünlü sundew   Avustralya   

Drosera silvicola   Lowrie ve Carlquist   1992      Avustralya   

Drosera slackii   Yanak   1987      Güney Afrika   

Drosera solaris   A.Fleischm. , Wistuba ve S.McPherson   2007      Guyana   

Drosera spatulata   LABill.   1804   Kaşık yapraklı sundew   Avustralya , Yeni Zelanda , Güneydoğu Asya   

Drosera spilosları   NGMarchant & Lowrie   1992      Avustralya   

Drosera spiralis   A.St.-Hil.   1826      Brezilya
   
Drosera stelliflora   Lowrie ve Carlquist   1992      Avustralya   

Drosera stenopetala   Hook.f.   1853      Yeni Zelanda   

Drosera stolonifera   Endl.   1837   Yapraklı sundew   Avustralya   

Drosera stricticaulis   ( Diels ) OHSarg.   1913   Sundew dik   Avustralya   

Drosera subhirtella   Planch.   1848   Güneşli gökkuşağı   Avustralya   

Drosera subtilis   NGMarchant   1982      Avustralya   
   
Drosera sülfüresie   1844   Kükürt çiçekli sundew   Avustralya   

Drosera tentaculata   Rivadavia   2003      Brezilya   

Drosera tokaiensis   ( Komiya & C.Shibata ) T.Nakamura ve K.Ueda   1991      Japonya   

Drosera tomentosa   A.St.-Hil.   1824      Brezilya   

Drosera trinervia   Spreng.   1820      Güney Afrika   

Drosera tubaestylis   NGMarchant & Lowrie   1992      Avustralya   

Drosera ultramafica   A.Fleischm. , ASRob. & S.McPherson   2011   Ultramafic büyüyen sundew   Malezya   

Drosera uniflora   Willd.   1809      Arjantin , Şili , Falkland Adaları
   
Drosera venusta   Debbert   1987      Güney Afrika   

Drosera villosa   A.St.-Hil.   1824      Brezilya
   
Drosera viridis   Rivadavia   2003      Brezilya
   
Drosera walyunga   NGMarchant & Lowrie   1992      Avustralya   

Drosera whittakeri   Planch.   1848   Kokulu sundew, Whittaker'in sundew   Avustralya   

Drosera yutajensis   R.Duno ve Culham   1995      Venezuela   

Drosera zeyheri   Salter   1940      Güney Afrika   

Drosera zikzakya   Lowrie   1999      Avustralya   

Drosera zonaria   Planch.   1848   Boyalı sundew   Avustralya

9
 Sarracenialar en kolay etobur bitki türlerindendir.
Evinizde güneş gören bir balkonunuz,ya da bir pencereniz varsa,bir de saf su temin edebiliyorsanız,bu bitkilere bakmak,büyütmek,çiçeklendirip tohum almak çok kolaydır.Bol güneş alan bir yere sahip değilseniz ,daha az güneş ile yetinebilen sarracenia türleri de vardır.
   Sarracenialar sinek ve böcekler için tam bir ölüm makinesidir.Bir çok etobur bitkiyi bu konuda sollayarak belki de zirveye oturabilir.Yaz dönemi boyunca oluşturdukları ibrikler ve bunların ağız kısımlarında ürettikleri,bizim duyamadığımız ,ancak sinek ve böcekler için oldukça cazip olan nektarlar sayesinde ,avlarını dev silindirik bir trompeti andıran aslında onlar için büyük bir tuzaktan başka bir şey olmayan ibrikleri içine çekerler.
   Nektardan büyük bir iştahla yemeye başlayan sinek,arı,ve böcekler kısa süre sonra yedikleri nektardan sarhoş olduklarını farkettiklerinde artık çok geçtir. Yavaş yavaş giriş kısmını kolaylaştıran,ancak çıkışı mümkün olmayan kıllar ile kaplı ibriğin dip kısımlarına doğru düşerler.Bu kılların yön yapısı tıpkı yemek borumuzun yapısı gibidir, yediğimiz lokmaların aşağı inişi kolaydır yukarı çıkması zordur.İbirikler dormancy girişinde dipten kesilir ve ibrikleri boydan boya bir bıçak ile yarıp baktığınızda onların yaz dönemi boyunca yakaldıkları sinekleri böcekleri ,katman katman olmuş şekilde görürsünüz,bunların bir çoğunun (özsuları) sindirilmiş geriye posa kısmı kalmış çok daha önce yakalnmış ve en altlarda olanların da artık kömürleşmiş olduklarını görürsünüz.


dikey kesit


yatay kesit


Sarracenialar dormancy çıkışında torf değişikliği yapılırsa gelişimlerini oldukça hızlandırırlar.Bu dönemde altlıklarındaki su seviyesi arttırılır.Torf değişiminde ,ekim ve dikimde kullanılması önerilen karışım : 1 ölçü baltık torfu,1 ölçi slika kumu , 1 ölçü perlittir.

10
SARRACENİA LAR / Sarracenialar..
« : Nisan 01, 2018, 09:41:50 ÖÖ »
SarracenialarSarracenia cinsi doğal olarak sadece Kuzey Amerika'da bulunan 15 tür ve alt türden oluşur. Bu taksonlardan bir tanesi, Meksika Körfezi kıyısındaki cinsin merkez üssü ile birlikte güneydoğu ABD ile sınırlıdır. Körfez kıyılarıyla sınırlı olan taksonlar ılık ılımandır. Mevsimsel değişikliklere karşı hassastırlar, dormancy (dinlenme dönemi) ihtiyaçları vardır. Daha iç kısımlarda veya Virginia'nın güneyindeki Atlantik kıyısı boyunca bulunan taksonlar daha soğuk ılımandır. Dormancy e ihtiyaç duymazlar, fakat doğal olarak bunları vahşi doğada ki mevsimsel gelişimler ile hallederler.. Ayrıca daha kısa süren mevsimsel döngülere de daha hoşgörülüdürler. Sarracenia purpura subsp. Kuzeydoğu ABD ve Güney Kanada'da bulunan purpura , çok soğuk ılımandır ancak ılımlı kışları olan bölgelerde popülasyon gösterebilir.. Her biri kendi büyüme tercihlerine sahip binlerce Sarracenia melezi vardır.

   

Ev ortamında bakılan sarraceniaların İbirikleri dormancy girişinde dipten kesilir ve ibrikleri boydan boya bir bıçak ile yarıp baktığınızda onların yaz dönemi boyunca yakaldıkları sinekleri böcekleri ,katman katman olmuş şekilde görürsünüz,bunların bir çoğunun (özsuları) sindirilmiş geriye posa kısmı kalmış çok daha önce yakalnmış ve en altlarda olanların da artık kömürleşmiş olduklarını görürsünüz.

dikey kesit


yatay kesit
11
Karasal (karada yetişen) utricularia yetiştirme ve bakımı

Tropikal epiphytic Utricularia , Karayipler, Orta ve Güney Amerika ve Afrika'daki sisli ormanlarında , yosun, ağaç kabuğu veya uçurumlar, yamaçlar ve ağaçlar üzerindeki çürümüş yapraklarda yetişmektedir. Birçoğunun yeraltı yumruları vardır ve her yıl belli dönemlerde dormancy (dinlenme dönemi) geçiriler. Epiphytic Utricularia türlerini , eviniz çok nemliyse, veya nemli seralarda ya da terrariumlarda yetiştirebilirsiniz.Böyle bir ortamda bazen orkideleri kıskandıracak güzellikte çiçekler açabilirler.


Bakım ve yetiştirme

Epiphytic Utricularialar,genellikle çok hafif, iyi drene edilmiş toprak karışımı veya canlı Sphagnum'da iyi yetiştirilirler.
Torfu şu şekilde hazırlayıp kullananlar vardır: LFS (long fiber sphagnum) ,perlit ve ponza taşı karışımı.
Torfu şu şekilde hazırlayıp kullananlar da vardır: LFS (long fiber sphagnum),orkide torfu,baltık torfu,ve perlit karışımı.
Bbu her iki karışımda da sphagnumun Kuzey Amerika sphagnumu (çabuk bozulduğundan) yerine New Zeland (Yeni Zellanda) yosunu kullanılması tavsiye edilir.

Epific tür utricularialar su gerektirir.Bazıları fısfıslama yöntemi ile sulama şeklini benimserler.Çok az miktarda orkide gübresini tolere edebilirler.

Tohumdan üretimde,ince kıyılmış kuru sphagnum moss üzerine tohumlar yüzeysel bırakılır.Üzeri kapatılmadan çimlenmeleri beklenir.


12
Utricularialar genellikle sığ havuzlarda, göllerde, hendeklerde, bataklıklarda ve yavaş akan nehirlerde ve nehirlerde bulunan köksüz sucul, etçil bitkilerdir . Utricularialar Suyun üzerinde belirgin şekilde uzanan uzun, yapraksız saplı köksüz bitkilerdir. Yaz boyunca, çiçekler parlak sarıdan mor tonlarına kadar çeşitlilik gösterir.

1-Karada yaşayan utricularialar
2-Suda yaşayan utricularialar  olarak iki gurupta incelenirler.


Suda yaşayan utricularia örneği : Utricularia macrorhiza


Karada yaşayan utricularia örneği : Utricularia sandersonii

Genel türlerin % 80 i karasaldır.Karasal türler dünyanın bir çok yerine dağılmış olmalarına rağmen genelde tropikaldirler.Tropikal ve ılıman türler dormancy ihtiyacı duymaz.Bir çok Avusturalya türü yağışlı mevsimde gelişimini devam ettirirken,yağış almayan kurak mevsimlerde,bu kuraklığı atlatmak ve gelecek yeni yağışlı mevsimlerde tekrar yeşermek için 10 mm kadar yumrular oluşturur.

230 civarında türü olduğu bilinir.Sadaece ABD de 50 kadar türü vardır.Sucul (suda yaşayan) Antartika kıtası hariç dünyanın hemen her yerine yayılmışlardır.Utricularia ların bitki sapları genelde çıplak olmalarına karşı su altında kauçuksu yaprakları ve bunlar arasında kapanları bulunur.

Tüm Utricularialar etçilidir ve kapana benzeri tuzaklar vasıtasıyla küçük organizmaları yakalar. Karasal türler, suya doymuş toprakta yüzen protozoa ve rotiferler gibi organizmalar ile  beslenen küçük tuzaklara sahiptirler. Kapanlar 0,2 mm ile 1,2 cm arasında değişebilir. U. vulgaris gibi su türleri, genellikle daha büyük olan ve su pireleri ( Daphnia ) , nematodlar ve hatta balık yavruları , sivrisinek larvaları ve genç iribaşlar gibi daha önemli bir avla beslenen kapanlara sahiptir. Küçük boyutlarına rağmen, tuzaklar son derece sofistikedir. Sucul türlerinin aktif tuzaklarında, avcı kapanlaraın uç kısmında  tetikleme kılları olduğunda kapan çevreye göre negatif basınç uygular ve böylece kapan mekanik olarak tetiklendiğinde, av, etrafındaki su ile birlikte kapana emilir. Kapan su ile dolduğunda, kapı tekrar kapanır, tüm süreç saniyenin on beşde biri kadar bir sürede gerçekleşir.


13
bilinen aldrovanda türleri / bilinen aldrovanda türleri..
« : Mart 31, 2018, 09:36:34 ÖS »
bilinen aldrovanda türleri..


14
Aldrovanda lar

Aldrovanda lar türleri tehlike altında olan etobur bitkilerdendir.Son zamanlarda Tissue Culture - TC (doku kültürü) ile üretilebilmiş olmaları etobur bitki yetiştiricileri açısından sevindiricidir.Özellikle Polonya ve Çek Cumhuriyeti (şimdilerde adı Çekya) nde doku kültürü ile yetiştirilmesi hız kazanmıştır.Yetiştirme ve bakım

  Aldrovanda genellikle besin (azot ve fosfor) konsantrasyonu düşük ,ancak  C02 konsantrasyonu, yüksek ,yeterli av ve yeterli ışık ile ılık ve temiz kahverengimsi su gerektirir. Plastik bir kapta 1 metrekare üstü açık bir nilüfer havuzunda ;yetiştirilebilir. Kültivasyon tekniği, Hanabusa'nın (1974) tanımladığı şekle benzemektedir ve bu da, türün, Avrupa'nın en zengin doğal yaşam alanlarının karakterini hatırlatır. Uygun substrat, organik maddeden zengin olmalı, ancak mineral besin bakımından zayıf olmalıdır. Havuz ya da plastik kabın tabanına baltık torfundan  ince bir tabaka (yaklaşık 0.5 cm) kahverengi çamur, 6-8 cm'lik bir yıkanmış kum veya çakıl tabakasıyla doldurulur. Altta çamur veya turba ince tabaka gerekli değildir ve sadece ortaya çıkan bitki örtüsü gelişimini destekler. Ortak sazların küçük bitkileri ve Carex rostrata veya C. gracilis sazları kuma gevşek bir şekilde dikilebilir. Bitkiler eklenmiş çöpler ve hafif ışık ile de ortam bitki için zenginleştirilebilir.Bu çöp,  genelde pirinç samanı da olabilir. Optimum çöp tabakası 2-3 cm kalınlığındadır. Çöpleri steril etmek için  birkaç saat sıcak suya daldırılmalıdır. Altlık, Aldrovanda yetiştiriciliğinin önemli bir bileşenidir: yavaş yavaş ayrışır, büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan hümik asitleri ve tanenleri sürekli olarak salar ve filamentli alglerin büyümesini kısmen kontrol eder. Ayrıca, çöp, kademeli olarak mineral besinleri ve CO2'yi ayrışarak serbest bırakır ve pH'ı 6.8-7.4 arasında tutar.15
NEPENTHES / nepenthes ler
« : Mart 31, 2018, 06:02:09 ÖS »
Nepenthes lerNepenthes , Madagaskar ve Hindistan'dan kuzey Avustralya, ve Filipinler'e kadar çeşitli habitatlarda bulunur. En farklı habitatlardaki türlerin çoğunun bulunduğu bölgeler Borneo, Sumatra ve Malezya'dır. Sahillerde, sıcak buharlı ormanlarda ve soğuk rüzgarla kaplı sırtlarda bulunurlar. Farklı türler kum, asit bataklıkları veya alkali volkanik topraklarda büyürler. Direk güneşde büyüyebilen melez türler de mevcuttur.

Genel olarak ikiye ayrılırlar:

1-Lowland türler (ovacıl) Yani deniz seviyesine yakın yüksekliklerde yaşayanlar.
2-Highland türler (dağcıl) Yani daha yüksek rakımlarda yetişenler olmak üzere iki gurupta toplanırlar. Highland türler genelde daha zor türlerdir.

Çok fazla habitattan 100'ün üzerinde tür ve bundan daha fazla birçok çeşit ve melez tür bulunmaktadır. Eğer evinizde bir güneş alan bir pencere varsa, doğrudan güneşde yetişebilen Nepenthes türleri ve kalın mumsu yaprakları ile melezler,  evde yetiştirmeye en uygun türlerdir. Büyümenin en kolayı, N. x Superba ve dayanıklı olduğu için seçilen N x Mixta olabilir.Nepenthesleri tohumdan üretmek oldukça zahmetlidir,yeni başlayanlara önerilmez.3-5 yıl gerektiren,yetişkin bitki elde etme sürecine başlamak yerine yeni başlayanlar,bakımı kolay olan bir hibrit tür alarak deneyimlerine bununla başlamaları doğru olur.

Bilinen nepenthes türleri

N. abalata
N. abgracilis
N. adnata
N. aenigma
N. alata
N. alba
N. albomarginata
N. alzapan
N. ampullaria
N. andamana
N. angasanensis
N. appendiculata
N. argentii
N. aristolochioides
N. armin
N. Instagram Hesabındaki Resim ve Videoları attenboroughii
N. barcelonae
N. beccariana
N. belli
N. benstonei
N. bicalcarata
N. bokorensis
N. bongso
N. boschiana
N. burbidgeae
N. burkei
N. campanulata
N. ceciliae
N. chang
N. chaniana
N. cid
N. clipeata
N. copelandii
N. cornuta
N. danseri
N. deaniana
N. Densiflora
N. diatas
N. distillatoria
N. dubia
N. edwardsiana
N. ephippiata
N. epifytica
N. eustachya
N. extincta
N. eymae
N. faizaliana
N. flava
N. fusca
N. gantungensis
N. Glabrata
N. Glandulifera
N. graciliflora
N. gracilis
N. Gracillima
N. gymnamphora
N. halmahera
N. hamata
N. hamiguitanensis
N. hemsleyana
N. hirsuta
N. hispida
N. holdenii
N. Hurrelliana
N. inermis
N. Insignis
N. izumiae
N. Instagram Hesabındaki Resim ve Videoları jacquelineae
N. jamban
N. junghuhnii
N. justinae
N. kampotiana
N. kerrii
N. Khasiana
N. kitanglad
N. Klossii
N. kongkandana
N. krabiensis
N. lamii
N. lavicola
N. leonardoi
N. leyte
N. lingulata
N. longifolia
N. lowii
N. macfarlanei
N. macrophylla
N. macrovulgaris
N. madagascariensis
N. Instagram Hesabındaki Resim ve Videoları mantalingajanensis
N. mapuluensis
N. maryae
N. masoalensis
N. maxima
N. merrilliana
N. micramphora
N. mikei
N. mindanaoensis
N. minima
N. mira
N. mirabilis
N. Mollis
N. Monticola
N. muluensis
N. Murudensis
N. naga
N. nebularum
N. negros
N. neoguineensis
N. nigra
N. Northiana
N. ovata
N. palawanensis
N. paniculata
N. pantaronensis
N. papuana
N. parvula
N. peltata
N. pervillei
N. Petiolata
N. philippinensis
N. pilosa
N. pitopangii
N. platychila
N. Pulchra
N. rafflesiana
N. rajah
N. ramispina
N. ramos
N. Instagram Hesabındaki Resim ve Videoları reinwardtiana
N. rhombicaulis
N. rigidifolia
N. robcantleyi
N. rosea
N. rowaniae
N. samar
N. Sanguinea
N. saranganiensis
N. sibuyanensis
N. singalana
N. smilesii
N. spathulata
N. spectabilis
N. stenophylla
N. sumagaya
N. sumatrana
N. suratensis
N. surigaoensis
N. talaandig
N. talangensis
N. tboli
N. tenax
N. tentaculata
N. tenuis
N. Tay dili
N. thorelii
N. tobaica
N. Tomoriana
N. treubiana
N. truncata
N. ultra
N. undulatifolia
N. veitchii
N. ventricosa
N. vieillardii
N. Villosa
N. viridis
N. Vogelii
N. weda
N. Zygon
Yetersiz tanısal takson
N. sp. Anipahan
N. sp. Misool
Olası soyu tükenmiş türler
N. echinatus
N. echinosporus
N. majör
Doğal melezler
N. × alisaputrana
N. × bauensis
N. × cantleyi
N. × cincta
N. × ferrugineomarginata
N. × harryana
N. × hookeriana
N. × kinabaluensis
N. × kuchingensis
N. × merrilliata
N. × mirabilata
N. × pangulubauensis
N. × pyriformis
N. × Instagram Hesabındaki Resim ve Videoları sarawakiensis
N. × sharifah-hapsahii
N. × trichocarpa
N. × truncalata
N. × trusmadiensis
N. × tsangoya
N. × ventrata

Doğal olan melez nepenthes türleri

N. × alisaputrana
N. × bauensis
N. × cantleyi
N. × cincta
N. × ferrugineomarginata
N. × harryana
N. × hookeriana
N. × kinabaluensis
N. × kuchingensis
N. × merrilliata
N. × mirabilata
N. × pangulubauensis
N. × pyriformis
N. × Instagram Hesabındaki Resim ve Videoları sarawakiensis
N. × sharifah-hapsahii
N. × trichocarpa
N. × truncalata
N. × trusmadiensis
N. × tsangoya
N. × ventrata


Sayfa: [1] 2 3 ... 7

* alış veriş yap

* Son İletiler/Konular

Ynt: sarracenilarımız çiçekleniyor.. Gönderen: Administrator
[Nisan 10, 2018, 05:52:33 ÖS]


Ynt: salix caprea - keçi söğüdü.. Gönderen: Administrator
[Nisan 10, 2018, 05:46:17 ÖS]


Ynt: Punica Granatum Süs Narı (Bodur Nar) Gönderen: Administrator
[Nisan 10, 2018, 05:43:49 ÖS]


Passiflora çimlendirme hazırlığı.. Gönderen: Administrator
[Nisan 10, 2018, 05:17:37 ÖS]


Ynt: sarracenia yaprak ve ibriklerindeki hastalıklar.. Gönderen: egemen
[Nisan 09, 2018, 04:17:49 ÖÖ]

* En Popüler Bölümler