*
collapse

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - Administrator

Sayfa: [1] 2 3 ... 7
1
Her ay bir üyemize 100 etobur bitki tohumu hediye ediyoruz..Bu aydan başlamak üzere,
Üyelerimiz arasında,her ayın son günü saat 24:00 dan sonra yapacağımız çekiliş ile bir üyemize tam 100 etobur bitki tohumu hediye ediyoruz.

Katılım şartları

1 Sitemize üye olmak
2 Bu konu başlığı altına katılmak istediğini belirten bir kısa mesaj yazmak
3 Sitemiz yöneticilerinden olmamak
4 Daha önce benzer kampanyalarımızdan ve çekilişlerimizden tohum hediyesi kazanmamış olmak

AÇIKLAMA

Hediye olarak etobur bitkilerden Drosera Capensis tohumlarından (alba-narrow leaf-all red-broad leaf türlerinden biri) gönderilecektir.Çekiliş her ayın son günü saat 24:00 dan sonra yapılacak ve bu sayfadan kazanan ve yedek kazanan açıklanacaktır.Kazanan üyeye adres bildirimi için bir hafta süre verilecek,bu süre içerisinde adres bildiriminde bulunmazsa,hakkı yedek kazanan üyeye geçecektir.Bu yedek üyeye de adres bildirimi için bir hafta süre verilecek,bu süre içerisinde adres bildiriminde bulunmaz ise bir sonraki çekilişin talihlisi önceki ayın hediyesini de alacaktır.Adres bildirimleri özel mesaj olarak admin e gönderilecektir.

Hediyeler adres bildiriminde bulunan üyelere ücretsiz olarak gönderilecektir.

Hayırlı olsun..
2
bahçe bitkileri / Pernettya mucronata (İnci mersini)
« : Aralık 03, 2018, 06:37:06 ÖÖ »
Pernettya mucronata (İnci mersini)Şili kökenlidir. 90 cm den daha kısa çalı tipinde , yayılıcı bir bitkidir.

 Yeşil yaprakları derimsi, parlak yeşil, kenarları dikenli, mersin yaprağı büyüklüğündedir.

 Yapraklanmadan sonra, yaz başında açan çiçekleri beyaz, tulum biçimli, küçük, meyveleri  parlak, beyaz, pembe, koyu kırmızı ya da portakal kırmızısı renkli (incimsi) dir.

İlkbaharın ilk yarısında çan şeklinde çiçekler açar.

Şubat ve Haziran aylarında NPK oranı eşit olan gübreleri kullanarak daha bol inci taneleri yapmasını sağlayabilirsiniz.Meyvelerinin zehirli olup olmadığına dair kesin bir bilgi bulamadım.En güzeli bu güzel meyveleri yememek , çocuklardan ve hayvanlardan uzak tutmak gerekir.

Menekşe renkli çeşitlerle çok güzel bir uyum sağlar. Güneşli yerleri; nemli, geçirgen balçık türde, kalkersiz toprakları ya da turbalık toprakları sever.

Üretimi: Martta ekimle, sonbaharda camekanda ve saksıda çelikle ya da kök parçalarıyla yapılır.  Bazı çeşitleri vardır. ‘Bell’s hybrides’ ve ‘Davi’s hybrids’ en iyi çeşitleri arasındadır.
‘Alba’nın meyveleri beyaz
‘Pupuera’nın meyveleri menekşe renklidir, diğerinden bu rengi ile ayrılır. 50 cm boy yapar, iyi örtücüdür.


Kapalı ortamda meyvelerini döker.tercihen dış mekanda yada havadar alanlarda yetiştirilmesi iyi olur.

Meyveleri kuruyup dökülten sonra kış ortasında budama yapabilir ve balkonda baharı beklemesini sağlayabilirsiniz.
alıntı: evimcicek.blogspot.com

3
bahçe bitkileri / yeni cihaz yeni resimler..
« : Mayıs 23, 2018, 07:59:29 ÖS »
yeni telefonumdan çekim denemeleri..  :)4
balkon ve pencere önü bitkileri / Tillandsia..
« : Mayıs 18, 2018, 04:38:21 ÖS »
Air plant yani Tillandsia


Son zamanlarda adını sıklıkla duymaya başladığımız bir bitki, Air plant yani Tillandsia. Bu bitkinin anavatanı Orta ve Güney Amerika’nın dağlık alanları, çölleri ve ormanlarıdır. Bromeliad ailesine dahildir ve yaklaşık 730 adet türü bulunmaktadır. Toprağa ihtiyaç duymadan başka bitkilerin üzerinde hayatlarını devam ettirirler.

   

 

 

Bitkinin, havada nem ve besin maddeleri toplayan trikomlar olarak bilinen yapraklarında küçük damarları bulunuyor. Gerçekten inanılmaz olan şey, bitki kendini bir nesneye tutturmak için köklerinden yararlanıyor ve farklı yerlerde yetişebiliyor. Onların esnekliği çok popüler olmasına neden oluyor.

Evinizde hava bitkisi yetiştirmenin faydaları:

Hava bitkileri, kapalı alanlarda yaşadıkları için tozları azaltma ve artan nem seviyesini dengeleme gibi görevleri üstlenirler.

Bu bitki stres azaltabilir, kendinizi daha sakin ve daha iyimser hissetmenize yardımcı olur. Aslında, bazı çalışmalar hastane odalarında bahçe manzarasının tadını çıkaran hastaların diğer hastalara göre daha hızlı iyileştiklerini göstermektedir.

Bitkiler odadaki havayı temizler. Baş ağrısı, alerji ve daha fazlasına neden olabilecek hava kirleticilerini temizlerler. Kirli havayı çekip, temiz havayı dışarıya verdikleri için odanın hava kalitesini arttırırlar.

Bitkiler kan basıncını düşürebilir. Kapalı alanlandaki bitkiler, stresi azaltmakla kalmayıp, kan basıncını da düşürürler.

Bitkiler, daha net düşünmenizi, daha iyi odaklanmanızı ve daha yaratıcı olmanızı sağlayan beyin gücünü güçlendirdiği biliyor.

Hava bitkisi özellikle kentlerde küçük alanları bulunan kişilerin toprağa ihtiyaç duymadan yetiştirebileceği bir bitkidir.

Hava bitkisi, zararlılara ve hastalıklara karşı dayanıklıdır.Çevre havası, doğru miktarda ışık ve sulama gibi uygun şartlarda yıllarca yaşarlar.

Hava tesisleri son derece çekici, egzotik ve çeşitli şekil ve renklerdedir. Hepsi yeşile başlarken, gölge çeşitliliğe bağlı olarak çiçeklerini açtıkça yaprakları değişmeye başlar. Koyu kırmızı, mor, kırmızı, turuncu, hatta sarı renkte olabilirler. Kaç tane bitki bunu yapabilir? Artı, bazılarının palmiyeler gibi kısa, sivri uçlu yaprakları var ve diğerleri uzun, zarif yapraklara sahiptir.
İstediğiniz yere koyabilirsiniz, zira herhangi bir toprağa ihtiyaçları yoktur, daha egzotik bir görünüm oluştururlar.

Hava bitkilerinde hava bitki bebekleri bulunur. Hava bitkileri, hava bitki bebekleri üretebilecekleri için çok değerlidir. Bu bebekmer koparılarak kullanılabilir.

Hava bitkileri çok az bir bakımla yaşar. Bunun için bitkileri sık sık öldürenler için idealdir.

Hava Bitkisinin Bakımı

Hava bitkisi soğukta donar. Onun için oda sıcaklığında 10 ile 35 derece arasında yaşar. Klimalı ortamları sevmezler. Eviniz nemli ise hafta bir kez yapraklarına su püskürtmeniz yeterli. Ortam kuru ise haftada 2 kez sulayın. Veya su dolu bir kabın içinde 10 dakika bekletin.
Direk güneş ışığına koymayın. Işığı dolaylı olarak alacağı bir alan mükemmeldir.
Kuruyan yapraklarını makasla kesebilirsiniz.


alıntı: hayatkolay.com

Bunlar da benim bitkiler..
5
ülkemizde etobur bitkiler / 2018 mayıs ayı gezimizden..
« : Mayıs 14, 2018, 04:53:24 ÖS »
Rakım 720 mt lerde..


6
bahçe bitkileri / Astilbe çiçeği,bakımı ve yetiştirilmesi..
« : Mayıs 07, 2018, 05:45:26 ÖS »
Gölge ve yarı gölge bahçelerin vazgeçilmez yaz bitkisidir astilbe. Nemli, zengin, gevşek bahçe toprağında eğer suyunuda eksik etmezseniz güzel gelişir. Astilbe toprağını her daim nemli ister bu nedenle düzenli sulama isteyen bir bitkidir.

Yaz aylarında boyu 60 cm ulaşan bitki parlak asma yapraklı olup, yeşil bir küme oluşturur. Bu alçak, bodur yaprak kümesinden yükselen sürgünler üzerlerinde aynı anda binlercesi açan küçük çiçeklere ev sahipliği yaparlar.  Çiçekler öylesine yoğun kümeler halinde açarlar ki, sürgün tek başına parlayan bir pamuk şekeri gibi dikili olduğu alanı süsler. Kokulu olan astilbe çiçekleri uzun süre bitkiyi süsler. Geçen çiçekleri kesmek çiçeklenmeyi yeniden teşvik ettiğinden önerilir.

Saxifraga ailesinden kalıcı, çok yıllık bir bitki olan astilbe çiçekleri ülkemizin tüm bölgelerinde dış mekanda iklimsel problem yaşamadan yetiştirilebilir. Aşırı donlardan, sıcaklara çok dayanıklı bir bitkidir. İyi gelişmesi için sahil kesimi ve yaz aylarını bol güneşli, sıcak geçiren illerde mutlaka gölge ve yarı gölge alanlara dikilmeli toprağı her dem nemli tutulmalıdır. Yaz ayları kısa ve serin geçen bölgelerde tüm gün güneş gören bir yere dikilmelerinde de bir sıkıntı yoktur. Saksı yetiştiriciliği için de uygun olan astilbelere; toprağının nemini koruyabileceği saksı ve konteynerlara dikilmesini tavsiye ederiz. Toprak saksılar kökleri serin tutsa da nemi hızlı kaybettiklerinden bu tür saksı dikimlerinde bitki susuz bırakılmamalı, altına tabak ile su konulmalıdır. Astilbe köklerinin serin kalmasını seven bir bitki olduğundan uzun soluklu yetiştiricilik yapmak isteyenler eğer saksıda yetiştireceklerse bir tavsiyemiz var. Saksı dikimlerinde iç içe geçen 2 saksı kullanın. İçte kalan saksıya dikeceğiniz bitkinin köklerini; dıştaki saksı kışın soğuktan yazın ise daha tehlikeli olan sıcaktan korumaya yardımcı olacaktır.

Bahçe dikimlerinde bu değerli bitkiyi sıcaklardan korumak ve toprağının nemini korumak için kök çemberinin iki katı bir alana malçlama yapın. Ağaç kabukları ile yapılacak malçlama hem toprak altından rekabetçi yabani ot çıkımını engeller hem de yaz aylarında toprağın nemini korurken, aşırı sıcaklardan kökün etkilenmesinin de önüne geçer.

Dikim yeri :   Güneşli ya da yarı gölge

Önerilen: Çiçek tarhları, saksılar, bordürler, küçük ya da geniş bahçe yetiştiriciliğine uygun. Nemli toprak.

Toprak :  Verimli bahçe toprağı ya da toprak katkılı torf içinde sağlıklı gelişir.

Büyüme hızı :  Hızlı

Çiçeklenme dönemi :  İklime bağlı olarak; Yaz ve Sonbahar sonunda

Dona dayanıklılık : Donlara dayanıklı * yaz ve kış malçlama yapmak gerekir.

İklim kuşağı :  5-8

Ömrü :  Çok yıllık

Dikim, bakım ve gübreleme :
Şubat sonundan Nisan ortasına dek çıplak kök dikimini gerçekleştirebilirsiniz. Saçak kök kısmı hava boşluğu kalmayacak şekilde toprağa gömülen kökün, tepe kısmındaki sürgün gözleri toprak üstünde kalacak şekilde dikimi yapılır. Dikim ardında derinlemesine bol ve temiz su ile sulanır. Üst tepe sürgünleri toprağın 1-2 parmak altında kalacak şekilde dikebilirsiniz. Aşırı derine dikimden kaçının.

Bahçe dikimlerinde metrekareye 5-6 kök yeterlidir. Bordürlerde her kök arası 40 cm mesafe yeterlidir.

Gübreleme için Nisan ve Haziran ayları uygundur. Çiçeklenme dönemi olan 8-9 ve 10. aylarda çiçeklenmeyi artıran gübreler kullanın.

Bitki her dem nemli toprak ve düzenli sulama ister. Aşırı sıcak bölgelerde tüm gün güneş alırsa zarar görür bu nedenle gölge ve yarı gölge alanlara dikimi tavsiye edilir.

Bu da benim terasda yetiştirdiğim beyaz astilbe çiçeğim..7
Adam etoburlara yabani ot muamaelesi yapmış..   


8
bahçe bitkileri / Passiflora çimlendirme hazırlığı..
« : Nisan 10, 2018, 05:17:37 ÖS »
İnternetten sipariş ettiğim passiflora larım geldi..Hemen çimlendirme işlemlerine başladık,incarnata türü hariç..Bu türde de en az altı hafta katlama gerekiyormuş.Bu türü katlamaya aldık.Tohumlar iki gün suda kalacaklar,şişenler hemen ekime gidecek.
Aldığım türlerin resimleri
Passiflora edulis


Passiflora flavicarpa


Passiflora İncarnata


Passiflora Laurifolia


Passiflora Ligularis


Pssiflora Actinia


Passiflora Alata

9
sarracenia yaprak ve ibriklerindeki hastalıklar ve çözüm önerileri

Thysanoptera'da thrips küçük böceklerdir. Bitkinin yaprak ve ibriklerindeki sıvıyı emerler.Çoğunlukla sıcak yaz mevsiminde görülen bu böceklenmede daha çok genç ve yeni çıkmaya çalışan yaprak ve ibrikleri hedeflerler.Aşağıda thrips saldırısına uğramış ve zarar görmüş Sarracenia flava vardır.


Bu nadiren ölümcül olsa da, thrips deforme olmuş, bükülmüş ve kıvrılmış yapraklar ve çiçeklere sebep olur. Thrips çok küçüktür, genellikle milimetreden daha azdır. Birçoğu hızla uçabildiğinden ve ortadan kaybolduğundan, şüpheli bitkilere yavaşça yaklaşın ve hareketli, uzun biçimli lekeleri arayın. Büyüteç, thrips tanımlamada çok yardımcı olabilir.  Bu böceklerin çoğu, akşamları kullanılması tavsiye edilen oldukça etkili olan ,bir sprey olarak uygulanan Orthene ile kontrol edilebilir. Marathon gibi sistemik insektisitler de etkili olabilir. Organik ilaçlar pek etkili değildir. İnsektisit sabunlar genellikle bitkiler, özellikle etçil bitkiler için zehirli veya zararlıdır.


10
etobur bitki türü teşhisi / yeni bulunan türler..
« : Nisan 08, 2018, 10:23:38 ÖÖ »
Nepenthes holdeniiKamboçya'nın uzak Cardamom Dağları'ndaki Fauna da  (FFI ) uzun adı ile de Forever Freedom İnternational tarafından yeni bir nephenthes etobur  bitki türü bulunmuştur. Nepenthes holdenii'nin keşfi, Kakule Dağları'nın ormanlarındaki çarpıcı çeşitliliğin ve yapılan araştırmaların yeterli olmadığının da bir göstergesi olduğu düşünülülmektedir.

Nepenthes holdenii'yi karakterize eden büyük kırmızı ve yeşil sürahiler, aslında böcekleri yakalamak ve sindirmek için tasarlanan değiştirilmiş yapraklardır. ibrikler 30 cm kadar uzayabilir.

Bu yeni türde görülen sıra dışı bir adaptasyon, ateşle başa çıkma ve uzun süren kuraklık dönemleridir. Kamboçya'nın kuru mevsimi ormanların bozulmasına ve orman yangınlarının yaygın olmasına neden oluyor. Nepenthes holdenii , yangınlar geçtikten sonra yeni bir sürahi taşıyan asmaya yol açan büyük bir yeraltı yumrusu üreterek bu düzenli ayangınların neden olduğu kayıplardan korunmuş olur.

FFI araştırmasında bitkiyi ilk olarak bulan ve daha sonra da  ismini alan İngiliz fotoğrafçı Jeremy Holden şöyle diyor: “Kakule Dağları yeni türlerin hazine sandığıdır, ancak bilinmeyen bir şey olarak heyecan verici ve karizmatik bir şey bulmak bir sürprizdi. "

Bitkiyi tarif eden Fransız botanikçi ve Nepenthes uzmanı François Mey şöyle demiştir: "Bu şaşırtıcı tür, bu türün büyük kuraklıklara bile göğüs gerebilir . Büyük bir yeraltı yumrusu sayesinde, uzun süre kuraklık ve yangınlara dayanma kabiliyetine sahiptir. "

Francois Mey ve Jeremy Holden, şu anda Kamboçya'nın etobur bitkilerini içeren bir kitap üzerinde çalışıyorlar.

11
bilinen pinguicula türleri / pinguicula türleri
« : Nisan 04, 2018, 05:55:27 ÖS »
pinguicula TürleriGenel olarak pinguiculaları, geliştikleri hava koşullarına bağlı olarak farklı gruplara ayırabilirsiniz. Yapraklarının şekillerini, Heterophyllous olarak mevsime uygun olarak değiştirenlere atıfta bulunurlar; bunlar, Homophyllous olarak adlandırdıkları tutarlı bir büyüme modelini koruyanlardır. Bu nedenle, dört grup şu şekilde sıralanabilir:

Tropikal pinguiculalar

Heterofilli tropikal cins
Homofizik tropikal tür

Ilıman pinguiculalar

Heterofilli ılıman tür
Homofillik ılıman türler


Bilinen Pinguicula Türleri

Pinguicula agnata
Pinguicula albida
Pinguicula benedicta
Pinguicula cubensis
Pinguicula filifolia
Pinguicula gigantea
Pinguicula infundibuliformis
Pinguicula lithophytica
Pinguicula pilosa

Pinguicula caerulea
Pinguicula ionantha
Pinguicula lilacina
Pinguicula lusitanica
Pinguicula lutea
Pinguicula planifolia
Pinguicula primuliflora
Pinguicula pumila
Pinguicula Sharpii
Pinguicula takakii

Pinguicula ehlersiae
Pinguicula esseriana
Pinguicula Debbertiana
Pinguicula jaumavensis

Pinguicula calderoniae
Pinguicula crassifolia
Pinguicula hemiepiphytica
Pinguicula laueana
Pinguicula utricularioides

Pinguicula colimensis
Pinguicula cyclosecta
Pinguicula elizabethiae
Pinguicula gypsicola
Pinguicula macrophylla
Pinguicula mesophytica
Pinguicula moctezumae
Pinguicula moranensis
Pinguicula oblongiloba
Pinguicula orchidioides (eşanlamlı P. stolonifera )
Pinguicula zecher

Pinguicula grandiflora
Pinguicula grandiflora
Pinguicula leptoceras
Pinguicula longifolia - uzun yapraklı Pinguicula
Pinguicula longifolia
Pinguicula longifolia
Pinguicula longifolia
Pinguicula macroceras - California Pinguicula
Pinguicula macroceras
Pinguicula macroceras
Pinguicula mundi
Pinguicula nevadensis
Pinguicula poldinii
Pinguicula vallisneriifolia
Pinguicula vulgaris

Pinguicula antarktika
Pinguicula calyptrata
Pinguicula chilensis
Pinguicula involuta
Pinguicula elongata

Pinguicula ramosa
Pinguicula variegata

Pinguicula clivorum
Pinguicula crenatiloba
Pinguicula emarginata
Pinguicula gracilis
Pinguicula immaculata


12
yetişkin pinguicula ların bakımı / pinguicula bakımı..
« : Nisan 04, 2018, 05:04:35 ÖS »
pinguicula ve bakımı

Tropikal Pinguicula lar , Meksika, Küba, Haiti, Orta Amerika ve Florida subtropikal bölgelerine özgüdür. Değişik boyutta ve şekillerde görülebilirler. Bazıları, 12 cm  çapa ulaşan geniş geniş yapraklı bir rozet oluşturur, bazıları ise küçücük 2 cm kadardır. Hatta bazıları Medusa'nın saçlarına benzeyen uzun ince yaprakları vardır.Büyütme ve yetiştirme ortamı

Tropikal pinguiculanızı yıl boyunca (65 ° - 85 ° ) derece nem ve (18 ° - 29 ° C) sıcaklık ortamında rahatlıkla büyütebilirsiniz.

Güneş ışığı

Pinguiculalarınızda canlı renkler istiyorsanız, en iyi sonuç için bitkilerinizi sabahın erken saatlerinde güneş almalarını sağlayacak ortamda bulundurun. Yaz aylarında çok sıcak ve kuvvetli öğlen sıcaklarından da korumanız gerekir.

Yapay ışıkda üretim

Güneş gören bir pencereniz yoksa, 40 wattlık  floresan veya kompakt floresan kullanın. Işık kaynağını, bitkinin yaklaşık 20 cm üzerinde tutun. Işık ilkbahar ve yaz aylarında 16 saat, sonbahar ve kış aylarında 12 saat açık olmalıdır. Akkor ampuller kullanmaktan kaçının. Çok fazla ısı ve yanlış ışık alg üretir.

Sulama yöntemi

Saf su kullanın.Fazla suda kalan kökler genelde hızlı çürümeye yol açar.Bu yüzden evinizdeki diğer bitkiler gibi pinguiculalarınızı üstten sulamalısınız ya da altlığında çok az su bulundurun ve tamamen su bitmeden de su ilave etmeyin.

Torf karışımı hazırlama

Tropical pinguiculalar çok iyi drenaj sağlayan asidik mineralsiz torf da yetişir.Bu bildiğimiz baltık torfudur.Bu torfa perlit ve slikat kumu ilavesi yapılarak drenaj arttırılabilir.Ölçü : bir ölçü baltık torfu ,bir ölçü perlit ve bir ölçü slikat kumu şeklinde olmalıdır.

Besleme

Bazı yetiştiriciler pinguiculalarını beslemeyi sevmekle birlikte,bu  gerekli değildir. Böcekler ve sinekler çoğu evde yaşar ve doğal olarak bitkiniz bunları kendisi çekecekdir. Etçil bitkilerin minik besin miktarları ile hayatta kalmak için adapte olduklarını unutmayın. Bir yetişkin bitkinin ayda sadece birkaç böceğe ihtiyacı vardır. Bitkinizi beslemeyi tercih ederseniz, yapraklara rahatça sığacak tam ölmemiş ancak yaprak üzerine konulduğunda kaçamayacak  böcekleri kullanın. Yapraklara çok fazla zarar vermekten kaçının, çünkü yapraklar çürür. Bitkinizi  et ve türevleri ile  beslemeyin. Sadece böcekleri kullan. Büyümenin doğal olarak yavaşladığı kış aylarında beslenme gerekli değildir,beslenme yapılmaması gerekir.

Dormancy (dinlenme dönemi)

Bu konuda bir fikir birliği olmamasına rağmen bitkilerin kış aylarında gelişimlerini yavaşlattıkları gerçeği gözönüne alınırsa,sulamanın azaltılması,tamamen kurumasına izin verilmeden az miktarda sulanması ve serin yerde tutularak bu dönemi atlatmaları doğru olur.

Saksı seçimi

Tropikal pinguiculaların bazı türleri, uygun yetiştirme koşullarında yetiştirildiklerinde makul boyuttaki herhangi bir saksıyı hızla dolduracaktır. Yine de yetişkin pinguiculaların ne kadarlık yer kapladığı araştırılarak saksı boyutunuzu ona göre seçmenizde fayda vardır. Ölü çürümüş yaprakları kesip atmak mantar enfeksiyonlarını önler.

13

NEPENTHES HİGHLAND TÜRLER

1500 - 2000 m
Gün: 70-80 ° / Gece: 50-60 ° F
Gün: 21-27 ° / Gece: 10-16 ° C
Nepenthes alba (1600-2187 m)
Nepenthes appendiculata (1450-1700)
Nepenthes argentii (1400-1900 m)
Nepenthes aristolochiodies (1800-2500 m)
Nepenthes attenboroughii (1600-1726 m)
Nepenthes bongso (1000-2700 m)
Nepenthes ceciliae (1500-1800)
Nepenthes ephippiata (1300-2000 m)
Nepenthes flava (1800-2200 m)
Nepenthes gantungensis (1600-1784 m)
Nepenthes glabrata (1600-2100 m)
Nepenthes gracillima (1600-1700 m)
Nepenthes gymnamphora (600-2800 m)
Nepenthes hamata (1400-2500 m)
Nepenthes hurrelliana (1300-2400 m)
Nepenthes izumiae (1700-1900 m)
Nepenthes jacquelineae (1700-2200 m)
Nepenthes jamban (1800-2100 m)
Nepenthes lingulata ( 1700-2100 m)
Nepenthes lowii (1650-2600 m)
Nepenthes macfarlanei (900-2150 m)
Nepenthes mantalingajanensis (1700-2085 m)
Nepenthes mira (1550-1605 m)
Nepenthes muluensis (1700-2400 m)
Nepenthes naga (1500-2000 m)
Nepenthes nigra (1500-2700 m)
Nepenthes ovata (1700-2100 m)
Nepenthes rajahı (1500-2650 m)
Nepenthes rhombicaulis ( 1600-2000 m)
Nepenthes saranganiensis (1800-2100 m)
Nepenthes spathulata (1100-2900 m)
Nepenthes spectabilis (1400-2200 m)
Nepenthes talangensis (1800-2500 m)
Nepenthes undulatifolia (1800 m)

NEPENTHES ULTRA HIGHLAND TÜRLER

2000 m +
Gün: 65-75 ° / Gece: 45-55 ° F
Gün: 18-24 ° / Gece: 7-13 ° C
Nepenthes angasanensis (2200-2800 m)
Nepenthes densiflora (1700-3200 m)
Nepenthes diatas (2400-2900 m)
Nepenthes dubya (1600-2700 m)
Nepenthes edwardsiana (1600-2700)
Nepenthes inermis (1500-2600 m)
Nepenthes lamii (1460-3520 m)
Nepenthes lavicola ( 2000-2600 m)
Nepenthes macrophylla (2200-2642 m)
Nepenthes mikei (1100-2800 m)
Nepenthes monticola (1400–2620 m)
Nepenthes murudensis (2000-2423 m)
Nepenthes singalana (2000-2900 m)
Nepenthes villosa (1600-3240 m)

14
ULTRA LOWLAND
0 - 500 m
Gün: 85-95 ° / Gece: 70-75 ° F
Gün: 29-35 ° / Gece: 21-24 ° C
Nepenthes bellii (0-800 m)
Nepenthes andamana (0-50 m)
Nepenthes bicalcarata (0-950 m)
Nepenthes campanulata (300-500 m)
Nepenthes chang (300-600 m)
Nepenthes danseri (0-320 m)
Nepenthes distillatoria (0-700 m)
Nepenthes insignis (0-850 m)
Nepenthes kampotiana (0-350 m)
Nepenthes kerrii (400-500 m)
Nepenthes kongkandana (0-50 m)
Nepenthes madagascariensis (0-500 m)
Nepenthes masoalensis (0-400 m)
Nepenthes northiana (0-500 m)
Nepenthes philippinensis (0-600 m)
Nepenthes rowanae (0-80 m)
Nepenthes sumatrana (0-800 m)
Nepenthes suratensis (0-50 m)
Nepenthes tenax (0-80 m)
Nepenthes thorelii (0-200 m)
Nepenthes tomoriana (0-500 m)
Nepenthes treubiana (0-80 m)
Nepenthes vieillardii (0-850 m)

LOWLAND
500 - 1000 m
Gün: 80-90 ° / Gece: 65-70 ° F
Gün: 27-32 / Gece: 18-21 ° C
Nepenthes adnata (600-1200 m)
Nepenthes alata (0-1900 m)
Nepenthes albomarginata (0-1200 m)
Nepenthes ampullaria (0-2100 m)
Nepenthes bokorensis (800-1080 m)
Nepenthes beccariana (bilinmeyen)
Nepenthes benstonei (450-600 m)
Nepenthes clipeata (600-800 m)
Nepenthes eustachya (0-1600)
Nepenthes faizaliana (400-1600 m)
Nepenthes gracilis (0-1700 m)
Nepenthes hirsuta (200-1100 m)
Nepenthes hispida (100-800 m)
Nepenthes holdenii (600-800 m)
Nepenthes khasiana (500-1500 m)
Nepenthes longifolia (300-1100 m)
Nepenthes macrovulgaris (300-1200 m)
Nepenthes mapuluensis (700-800 m)
Nepenthes merrilliana (0-900 m)
Nepenthes mirabilis (0-1500 m)
Nepenthes neoguineensis (0-1400 m)
Nepenthes papuana (0-1300 m)
Nepenthes peltata (865-1635 m)
Nepenthes pervillei (350-750 m)
Nepenthes rafflesiana (0-1500 m)
Nepenthes smilesii (0) -1500 m)
Nepenthes surigaoensis (800-1200 m)
Nepenthes thai (500-600 m)
Nepenthes truncata (0-1500 m)
Nepenthes veitchii (0-1600 m)

ORTA DÜZEY
1000 - 1500 m
Gün: 75-85 ° / Gece: 55-65 ° F
Gün: 24-29 ° / Gece: 13-18 ° C
Nepenthes sp. Anipahan (1200-1400)
Nepenthes boschiana (1200-1800)
Nepenthes burbidgeae (1200-1800 m)
Nepenthes burkei (1100-2000 m)
Nepenthes chaniana (1100-1800 m)
Nepenthes copelandii (1400-1600 m)
Nepenthes deaniana (1180-1296 m)
Nepenthes epiphytica (1000 m)
Nepenthes eymae (1000-2000 m)
Nepenthes fusca (300-2500 m)
Nepenthes glandulifera (1100-1700 m)
Nepenthes hamiguitanensis (1200-1600 m)
Nepenthes junghuhnii (1220 m)
Nepenthes klossii (1000-2000 m)
Nepenthes leonardoi (1300-1490)
Nepenthes sp. Luzon (1200 m)
Nepenthes maxima Reinw. (40-2600 m)
Nepenthes micramphora (1100-1635 m)
Nepenthes mindanaoensis (0-1400 m)
Nepenthes mollis (1800 m)
Nepenthes palawanensis (1100-1236 m)
Nepenthes paniculata (1460 m)
Nepenthes petiolata (1450-1900)
Nepenthes pilosa (1600 m)
Nepenthes pitopangii (1800 m)
Nepenthes platychila (900-1400 m)
Nepenthes pulchra (1300-1800)
Nepenthes ramispina (900-2000 s)
Nepenthes reinwardtiana (0-2200 m)
Nepenthes rigidifolia ( 1000-1600 m)
Nepenthes robcantleyi (1500 m)
Nepenthes sanguinea (300-1800 m)
Nepenthes sibuyanensis (1250-1500 m)
Nepenthes stenophylla (800-2600 m)
Nepenthes tentaculata (400-2550 m)
Nepenthes tenuis (1000-1200 m)
Nepenthes tobaica (380-1800 m)
Nepenthes ventricosa (1000-2000 m)
Nepenthes vogelii (1000-1500 m)


15
BİLİNEN DROSERA TÜRLERİ / drosera türleri..
« : Nisan 03, 2018, 05:24:29 ÖS »
Droseraların bilinen türleri

Türlerin ismi        Türün bulunuş yılı ve bulan kişinin ismi    Bulunduğu bölge

Drosera aberrans   ( Lowrie ve Carlquist ) Lowrie ve Conran   2008      Avustralya   

Drosera acaulis   Lf   1781      Güney Afrika   

Drosera adelae   F.Muell.   1864   Adelaide sundew, lance yapraklı sundew   Avustralya   

Drosera admirabilis   Debbert   1987      Güney Afrika
   
Drosera affinis   Welw. eski Oliv.   1871      Afrika tropik   

Drosera afra   Debbert   2002      Güney Afrika
   
Drosera alba   Phillips   1913      Güney Afrika
   
Drosera aliciae   Raym.-Hamet   1905   Alice sundew   Güney Afrika   

Drosera allantostigma   ( NGMarchant & Lowrie ) Lowrie ve Conran   2007      Avustralya   

Drosera amazonica   Rivadavia , A.Fleischm. & Vicent.   2009      Brezilya   

Drosera andersoniana   W.Fitzg. eski Ewart & Jean White   1909    sundew   Avustralya   

Drosera androsacea   Diels   1904   Koni sundew   Avustralya   

Drosera anglica   Huds.   1778   İngiliz sundew, büyük sundew   circumboreal Kuzey Amerika , Avrupa ve Asya
   
Drosera arcturi   Kanca.   1834      Avustralya ve Yeni Zelanda   

Drosera arenicola   Steyerm.   1952      Venezuela   

Drosera ascendens   A.St.-Hil.   1824      Brezilya   Drosera ascendens

Drosera banksii   R.Br. eski DC.   1824   Bankaların sundew   Avustralya ve Yeni Gine   

Drosera barbigera   Planch.   1848      Avustralya   

Drosera bequaertii   Taton   1945      Angola ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti
   
Drosera bicolor   Lowrie ve Carlquist   1992      Avustralya   

Drosera biflora   Willd. eski Roem. & Schult.   1820      Venezuela   

Drosera binata   LABill.   1804   Çatal yapraklı sundew   Avustralya ve Yeni Zelanda   

Drosera brevicornis   Lowrie   1996      Avustralya   

Drosera brevifolia   Pursh   1814   Cüce sundew, küçük sundew, kırmızı sundew   Kuzey Amerika , Orta Amerika ve Güney Amerika   

Drosera broomensis   Lowrie   1996      Avustralya   

Drosera browniana   Lowrie ve NGMarchant   1992      Avustralya   

Drosera bulbigena   Morrison   1903   Midget sundew   Avustralya   

Drosera bulbosa   Kanca.   1841   Kırmızı yapraklı sundew   Avustralya   

Drosera burkeana   Planch.   1848      Afrika tropik   

Drosera burmannii   Vahl   1794   Tropikal sundew   Avustralya ve Güneydoğu Asya   

Drosera caduca   Lowrie   1996      Avustralya   

Drosera callistos   NGMarchant & Lowrie   1992      Avustralya   

Drosera camporupestris   Rivadavia   2003      Brezilya
   
Drosera capensis   L.   1753   Cape sundew   Güney Afrika   

Drosera capillaris   Poir.   1804   Pembe sundew, spathulate-leade sundew   Kuzey Amerika , Orta Amerika ve Güney Amerika   

Drosera cayennensis   Sagot eski Diels   1906      Brezilya , Fransız Guyanası ve Venezuela
   
Drosera cendeensis   Tamayo ve Croizat   1949      Venezuela   

Drosera chrysolepis   Taub.   1893      Brezilya ve Peru   

Drosera cistiflora   L.   1760      Güney Afrika   

Drosera citrina   Lowrie ve Carlquist   1992      Avustralya   

Drosera closterostigma   NGMarchant & Lowrie   1992      Avustralya   

Drosera collinsiae   NEBr. eski Burtt Davy   1924      Güney Afrika   

Drosera communis   A.St.-Hil.   1824      Brezilya , Kolombiya , Paraguay ve Venezuela
   
Drosera cuneifolia   Lf   1781      Güney Afrika   

Drosera darwinensis   Lowrie   1996      Avustralya   

Drosera derbiensis   Lowrie   1996      Avustralya   

Drosera dichrosepala   Turcz.   1854   Paslı sundew   Avustralya   

Drosera dielsiana   Exell ve JRLaundon   1956      Güney Afrika   

Drosera dilatato – petiolaris   K.Kondo   1984      Avustralya   

Drosera echinoblastus   NGMarchant & Lowrie   1992      Avustralya   

Drosera elongata   Exell ve JRLaundon   1955      Angora
   
Drosera eneabba   NGMarchant & Lowrie   1992      Avustralya   

Drosera enodes   NGMarchant & Lowrie   1992      Avustralya   

Drosera ericgreenii   A.Fleischm. , RPGibson ve Rivadavia   2008      Güney Afrika
   
Drosera eritroji   NGMarchant & Lowrie   1992      Avustralya   

Drosera erythrorhiza   Lindl.   1839   Kırmızı mürekkep sundew   Avustralya   

Drosera esmeraldae   ( Steyerm. ) Maguire & Wurdack   1957      Kolombiya , Venezuela
   
Drosera esterhuyseniae   ( Salter ) Debbert   1991      Güney Afrika   

Drosera falconeri   Tsang eski K.Kondo   1984      Avustralya   Drosera falconeri

Drosera felix   Steyerm. & LBSm.   1974      Venezuela   

Drosera filiformis   Raf.   1808   İplik yapraklı sundew   Kuzey Amerika   

Drosera fimbriata   DeBuhr   1975   Manypeaks sundew   Avustralya   

Drosera fulva   Planch.   1848      Avustralya   

Drosera gigantea   Lindl.   1839   Dev sundew   Avustralya   

Drosera glabripes   ( Harv. Ex Planch. ) Stein   1886      Güney Afrika   

Drosera glanduligera   Lehm.   1844   Pimpernel sundew   Avustralya   

Drosera graminifolia   A.St.-Hil.   1824      Brezilya   

Drosera graniticola   NGMarchant   1982      Avustralya   

Drosera grantsaui   Rivadavia   2003      Brezilya   

Drosera graomogolensis   TRSSilva   1997      Brezilya   

Drosera grievei   Lowrie ve NGMarchant   1992      Avustralya   

Drosera hamiltonii   CRPAndrews   1903   Pembe sundew   Avustralya   

Drosera hartmeyerorum   Schlauer   2001      Avustralya   

Drosera helodes   NGMarchant & Lowrie   1992      Avustralya

Drosera heterophylla   Lindl.   1839   Bataklık gökkuşağı   Avustralya   

Drosera hilaris   Cham. & Schltdl.   1826      Güney Afrika
   
Drosera hirtella   A.St.-Hil.   1824      Brezilya
   
Drosera hirticalyx   R.Duno ve Culham   1995      Venezuela   

Drosera huegelii   Endl.   1837   Kalın sundew   Avustralya   

Drosera humbertii   Exell ve JRLaundon   1956      Madagaskar
   
Drosera humilis   Planch.   1848      Avustralya   

Drosera hyperostigma   NGMarchant & Lowrie   1992      Avustralya   

Drosera indica   L.   1753   Hint güneşi   Tropikal Afrika , Asya ve Avustralya   

Drosera intermedia   Hayne   1800   Dikdörtgen yapraklı sundew, spoonleaf sundew   ılıman Avrupa , Kuzey Amerika , Güney Amerika   

Drosera intricata   Planch.   1848      Avustralya   

Drosera kaieteurensis   Brumm.-Ding.   1955      Guyana , Trinidad ve Tobago , Venezuela   

Drosera katangensis   Taton   1945      Kongo Demokratik Cumhuriyeti
   
Drosera kenneallyi   Lowrie   1996      Avustralya   

Drosera lanata   K.Kondo   1984      Avustralya   

Drosera lasiantha   Lowrie ve Carlquist   1992      Avustralya   

Drosera leucoblasta   Benth.   1864   Tekerlek sundew   Avustralya   

Drosera leucostigma   ( NGMarchant & Lowrie ) Lowrie ve Conran   2007      Avustralya   

Drosera linearis   Goldie   1822   Slenderleaf sundew   Kuzey Amerika   

Drosera longiscapa
   Debbert   2002      Güney Afrika   

Drosera lowriei   NGMarchant   1992      Avustralya   

Drosera macrantha   Endl.   1837   Gelin gökkuşağı   Avustralya   

Drosera macrophylla   Lindl.   1839   Gösterişli sundew   Avustralya   

Drosera madagascariensis   DC.   1824      Afrika   

Drosera magnifica      2015      Brezilya   

Drosera mannii   Yanak   1990      Avustralya   

Drosera marchantii   DeBuhr   1975      Avustralya   

Drosera menziesii   R.Br. eski DC.   1824   Pembe gökkuşağı   Avustralya   

Drosera meristocaulis   Maguire & Wurdack   1957      Venezuela   

Drosera microphylla   Endl.   1837   Altın Gökkuşağı   Avustralya   

Drosera microscapa   Debbert   1992      Avustralya   

Drosera miniata   Diels   1904   Portakal güneşi   Avustralya   

Drosera modesta   Diels   1904   Mütevazı gökkuşağı   Avustralya   

Drosera montana   A.St.-Hil.   1824      Arjantin , Brezilya , Paraguay , Venezuela   

Drosera monticola   ( Lowrie ve NGMarchant ) Lowrie   1992      Avustralya   

Drosera moorei   ( Diels ) Lowrie   1999      Avustralya   

Drosera murfetii   ( Lowrie ) Lowrie   2014      Avustralya   

Drosera myriantha   Planch.   1848   Yıldız gökkuşağı, yıldızlı sundew   Avustralya   

Drosera natalensis   Diels   1906      Madagaskar , Mozambik , Güney Afrika   

Drosera neesii   Lehm.   1844   Mücevher gökkuşağı   Avustralya   

Drosera neocaledonica   Raym.-Hamet   1906      Yeni Kaledonya   

Drosera nidiformis   Debbert   1991      Güney Afrika   

Drosera nitidula   Planch.   1848   Parlayan sundew   Avustralya   

Drosera nivea   Lowrie ve Carlquist   1992      Avustralya   

Drosera oblanceolata   YZRuan   1981      Çin
   
Drosera occidentalis   Morrison   1912   Batı sundew   Avustralya   

Drosera omissa   Diels   1906   Parlak sundew   Avustralya   

Drosera orbiculata   NGMarchant & Lowrie   1992      Avustralya   

Drosera ordensis   Lowrie   1994      Avustralya   

Drosera oreoodion   NGMarchant & Lowrie   1992      Avustralya   

Drosera paleacea   DC.   1824   Cüce sundew   Avustralya   

Drosera pallida   Lindl.   1839   Soluk gökkuşağı   Avustralya   

Drosera paradoxa   Lowrie   1997      Avustralya   

Drosera parvula   Planch.   1848   Küçük sundew   Avustralya   

Drosera patensi   Lowrie ve Conran   2007      Avustralya   

Drosera pauciflora   Bankalar DC.   1824      Güney Afrika   

Drosera pedicellaris   Lowrie   2002      Avustralya   

Drosera peltata   Thunb.   1797   Kalkan sundew, solgun sundew   Avustralya , Yeni Zelanda , Güneydoğu Asya   

Drosera peruensis   TRSSilva ve MDCorrea   2002      Peru   

Drosera petiolaris   R.Br. eski DC.   1824   Larmi   Avustralya , Yeni Gine   

Drosera pilosa   Exell & Laundon   1956      Kamerun , Gine , Kenya , Tanzanya
   
Drosera platypoda   Turcz.   1854   Fan yapraklı sundew   Avustralya   

Drosera platystigma   Lehm.   1844   Kara gözlü sundew   Avustralya   

Drosera porrecta   Lehm.   1844      Avustralya   

Drosera praefolia   Tepper   1892      Avustralya   

Drosera prolifera   CTWhite   1940      Avustralya   

Drosera prostrata   ( NGMarchant & Lowrie ) Lowrie   2005      Avustralya   

Drosera prostratoscaposa   Lowrie ve Carlquist   1990      Avustralya   

Drosera pulchella   Lehm.   1844   Güzel sundew   Avustralya   

Drosera purpurascens   Schlotth.   1856      Avustralya   

Drosera pycnoblasta   Diels   1904   Pearly sundew   Avustralya   

Drosera pygmaea   DC.   1824      Avustralya , Yeni Zelanda   

Drosera quartzicola   Rivadavia ve Gonella   2011      Brezilya
   
Drosera radicans   NGMarchant   1982      Avustralya   

Drosera ramellosa   Lehm.   1844   Dallı sundew   Avustralya   

Drosera ramentacea   Burch. eski DC.   1824      Güney Afrika   

Drosera rechingeri   strid   1987      Avustralya   

Drosera regia   Stephens   1926   Kral sundew   Güney Afrika   

Drosera roraimae   ( Klotzsch eski Diels ) Maguire & Laundon   1957      Brezilya , Guyana , Venezuela   

Drosera roseana   NGMarchant & Lowrie   1992      Avustralya   

Drosera rosulata   Lehm.   1844      Avustralya   

Drosera rotundifolia   L.   1753   Ortak sundew, yuvarlak yapraklı sundew   circumboreal Kuzey Amerika , Avrupa , Asya   

Drosera rubrifolia   Debbert   2002      Güney Afrika
   
Drosera rupicola   ( NGMarchant ) Lowrie   2005      Avustralya   

Drosera salina   NGMarchant & Lowrie   1992      Avustralya   

Drosera sargentii   Lowrie ve NGMarchant   1992      Avustralya   

Drosera schizandra   Diels   1906      Avustralya   

Drosera schmutzii   Lowrie ve Conran   2008      Avustralya   

Drosera schwackei   ( Diels ) Rivadavia   2008      Brezilya   

Drosera scorpioides   Planch.   1848   Shaggy sundew   Avustralya   

Drosera sessilifolia   A.St.-Hil.   1824      Brezilya , Guyana , Venezuela   

Drosera sewelliae   Diels   1904   Kırmızı yünlü sundew   Avustralya   

Drosera silvicola   Lowrie ve Carlquist   1992      Avustralya   

Drosera slackii   Yanak   1987      Güney Afrika   

Drosera solaris   A.Fleischm. , Wistuba ve S.McPherson   2007      Guyana   

Drosera spatulata   LABill.   1804   Kaşık yapraklı sundew   Avustralya , Yeni Zelanda , Güneydoğu Asya   

Drosera spilosları   NGMarchant & Lowrie   1992      Avustralya   

Drosera spiralis   A.St.-Hil.   1826      Brezilya
   
Drosera stelliflora   Lowrie ve Carlquist   1992      Avustralya   

Drosera stenopetala   Hook.f.   1853      Yeni Zelanda   

Drosera stolonifera   Endl.   1837   Yapraklı sundew   Avustralya   

Drosera stricticaulis   ( Diels ) OHSarg.   1913   Sundew dik   Avustralya   

Drosera subhirtella   Planch.   1848   Güneşli gökkuşağı   Avustralya   

Drosera subtilis   NGMarchant   1982      Avustralya   
   
Drosera sülfüresie   1844   Kükürt çiçekli sundew   Avustralya   

Drosera tentaculata   Rivadavia   2003      Brezilya   

Drosera tokaiensis   ( Komiya & C.Shibata ) T.Nakamura ve K.Ueda   1991      Japonya   

Drosera tomentosa   A.St.-Hil.   1824      Brezilya   

Drosera trinervia   Spreng.   1820      Güney Afrika   

Drosera tubaestylis   NGMarchant & Lowrie   1992      Avustralya   

Drosera ultramafica   A.Fleischm. , ASRob. & S.McPherson   2011   Ultramafic büyüyen sundew   Malezya   

Drosera uniflora   Willd.   1809      Arjantin , Şili , Falkland Adaları
   
Drosera venusta   Debbert   1987      Güney Afrika   

Drosera villosa   A.St.-Hil.   1824      Brezilya
   
Drosera viridis   Rivadavia   2003      Brezilya
   
Drosera walyunga   NGMarchant & Lowrie   1992      Avustralya   

Drosera whittakeri   Planch.   1848   Kokulu sundew, Whittaker'in sundew   Avustralya   

Drosera yutajensis   R.Duno ve Culham   1995      Venezuela   

Drosera zeyheri   Salter   1940      Güney Afrika   

Drosera zikzakya   Lowrie   1999      Avustralya   

Drosera zonaria   Planch.   1848   Boyalı sundew   Avustralya

Sayfa: [1] 2 3 ... 7

* alış veriş yap

* Son İletiler/Konular

Her ay bir üyemize 100 etobur bitki tohumu hediye ediyoruz.. Gönderen: Administrator
[Aralık 03, 2018, 07:24:12 ÖÖ]


Ynt: Pernettya mucronata (İnci mersini) Gönderen: Administrator
[Aralık 03, 2018, 06:41:23 ÖÖ]


Pernettya mucronata (İnci mersini) Gönderen: Administrator
[Aralık 03, 2018, 06:37:06 ÖÖ]


Kasım/2018 Venüs Fly trap Dormancy resimleri Gönderen: egemen
[Kasım 18, 2018, 08:14:06 ÖÖ]


Ynt: venüs sinek kapan bitkisinin bakımı.. Gönderen: egemen
[Haziran 23, 2018, 01:56:22 ÖS]

* En Popüler Bölümler