*
collapse

Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
SARRACENİA LAR / Ynt: sarracenilarımız çiçekleniyor..
« Son İleti Gönderen: Administrator Nisan 10, 2018, 05:52:33 ÖS »
Çiçekler açmaya başladılar..

2
bahçe bitkileri / Ynt: salix caprea - keçi söğüdü..
« Son İleti Gönderen: Administrator Nisan 10, 2018, 05:46:17 ÖS »
Yemyeşil oldu..

3
bahçe bitkileri / Ynt: Punica Granatum Süs Narı (Bodur Nar)
« Son İleti Gönderen: Administrator Nisan 10, 2018, 05:43:49 ÖS »
Yeşermeler devam ediyor..

4
bahçe bitkileri / Passiflora çimlendirme hazırlığı..
« Son İleti Gönderen: Administrator Nisan 10, 2018, 05:17:37 ÖS »
İnternetten sipariş ettiğim passiflora larım geldi..Hemen çimlendirme işlemlerine başladık,incarnata türü hariç..Bu türde de en az altı hafta katlama gerekiyormuş.Bu türü katlamaya aldık.Tohumlar iki gün suda kalacaklar,şişenler hemen ekime gidecek.
Aldığım türlerin resimleri
Passiflora edulis


Passiflora flavicarpa


Passiflora İncarnata


Passiflora Laurifolia


Passiflora Ligularis


Pssiflora Actinia


Passiflora Alata
5
Ferhan hocam güzel bir paylaşım olmuş. Böcek tespitinde ek olarak belirtmek istediğim bir şey var. Tespit için karanlıkta ve ışık yardımıyla bitkiye bakılırsa böcekler görülebiliyor. Ben geçen sene yaprak bitlerini bu şekilde tespit etmiştim.
6
sarracenia yaprak ve ibriklerindeki hastalıklar ve çözüm önerileri

Thysanoptera'da thrips küçük böceklerdir. Bitkinin yaprak ve ibriklerindeki sıvıyı emerler.Çoğunlukla sıcak yaz mevsiminde görülen bu böceklenmede daha çok genç ve yeni çıkmaya çalışan yaprak ve ibrikleri hedeflerler.Aşağıda thrips saldırısına uğramış ve zarar görmüş Sarracenia flava vardır.


Bu nadiren ölümcül olsa da, thrips deforme olmuş, bükülmüş ve kıvrılmış yapraklar ve çiçeklere sebep olur. Thrips çok küçüktür, genellikle milimetreden daha azdır. Birçoğu hızla uçabildiğinden ve ortadan kaybolduğundan, şüpheli bitkilere yavaşça yaklaşın ve hareketli, uzun biçimli lekeleri arayın. Büyüteç, thrips tanımlamada çok yardımcı olabilir.  Bu böceklerin çoğu, akşamları kullanılması tavsiye edilen oldukça etkili olan ,bir sprey olarak uygulanan Orthene ile kontrol edilebilir. Marathon gibi sistemik insektisitler de etkili olabilir. Organik ilaçlar pek etkili değildir. İnsektisit sabunlar genellikle bitkiler, özellikle etçil bitkiler için zehirli veya zararlıdır.

7
etobur bitki türü teşhisi / yeni bulunan türler..
« Son İleti Gönderen: Administrator Nisan 08, 2018, 10:23:38 ÖÖ »
Nepenthes holdeniiKamboçya'nın uzak Cardamom Dağları'ndaki Fauna da  (FFI ) uzun adı ile de Forever Freedom İnternational tarafından yeni bir nephenthes etobur  bitki türü bulunmuştur. Nepenthes holdenii'nin keşfi, Kakule Dağları'nın ormanlarındaki çarpıcı çeşitliliğin ve yapılan araştırmaların yeterli olmadığının da bir göstergesi olduğu düşünülülmektedir.

Nepenthes holdenii'yi karakterize eden büyük kırmızı ve yeşil sürahiler, aslında böcekleri yakalamak ve sindirmek için tasarlanan değiştirilmiş yapraklardır. ibrikler 30 cm kadar uzayabilir.

Bu yeni türde görülen sıra dışı bir adaptasyon, ateşle başa çıkma ve uzun süren kuraklık dönemleridir. Kamboçya'nın kuru mevsimi ormanların bozulmasına ve orman yangınlarının yaygın olmasına neden oluyor. Nepenthes holdenii , yangınlar geçtikten sonra yeni bir sürahi taşıyan asmaya yol açan büyük bir yeraltı yumrusu üreterek bu düzenli ayangınların neden olduğu kayıplardan korunmuş olur.

FFI araştırmasında bitkiyi ilk olarak bulan ve daha sonra da  ismini alan İngiliz fotoğrafçı Jeremy Holden şöyle diyor: “Kakule Dağları yeni türlerin hazine sandığıdır, ancak bilinmeyen bir şey olarak heyecan verici ve karizmatik bir şey bulmak bir sürprizdi. "

Bitkiyi tarif eden Fransız botanikçi ve Nepenthes uzmanı François Mey şöyle demiştir: "Bu şaşırtıcı tür, bu türün büyük kuraklıklara bile göğüs gerebilir . Büyük bir yeraltı yumrusu sayesinde, uzun süre kuraklık ve yangınlara dayanma kabiliyetine sahiptir. "

Francois Mey ve Jeremy Holden, şu anda Kamboçya'nın etobur bitkilerini içeren bir kitap üzerinde çalışıyorlar.
8
bilinen pinguicula türleri / pinguicula türleri
« Son İleti Gönderen: Administrator Nisan 04, 2018, 05:55:27 ÖS »
pinguicula TürleriGenel olarak pinguiculaları, geliştikleri hava koşullarına bağlı olarak farklı gruplara ayırabilirsiniz. Yapraklarının şekillerini, Heterophyllous olarak mevsime uygun olarak değiştirenlere atıfta bulunurlar; bunlar, Homophyllous olarak adlandırdıkları tutarlı bir büyüme modelini koruyanlardır. Bu nedenle, dört grup şu şekilde sıralanabilir:

Tropikal pinguiculalar

Heterofilli tropikal cins
Homofizik tropikal tür

Ilıman pinguiculalar

Heterofilli ılıman tür
Homofillik ılıman türler


Bilinen Pinguicula Türleri

Pinguicula agnata
Pinguicula albida
Pinguicula benedicta
Pinguicula cubensis
Pinguicula filifolia
Pinguicula gigantea
Pinguicula infundibuliformis
Pinguicula lithophytica
Pinguicula pilosa

Pinguicula caerulea
Pinguicula ionantha
Pinguicula lilacina
Pinguicula lusitanica
Pinguicula lutea
Pinguicula planifolia
Pinguicula primuliflora
Pinguicula pumila
Pinguicula Sharpii
Pinguicula takakii

Pinguicula ehlersiae
Pinguicula esseriana
Pinguicula Debbertiana
Pinguicula jaumavensis

Pinguicula calderoniae
Pinguicula crassifolia
Pinguicula hemiepiphytica
Pinguicula laueana
Pinguicula utricularioides

Pinguicula colimensis
Pinguicula cyclosecta
Pinguicula elizabethiae
Pinguicula gypsicola
Pinguicula macrophylla
Pinguicula mesophytica
Pinguicula moctezumae
Pinguicula moranensis
Pinguicula oblongiloba
Pinguicula orchidioides (eşanlamlı P. stolonifera )
Pinguicula zecher

Pinguicula grandiflora
Pinguicula grandiflora
Pinguicula leptoceras
Pinguicula longifolia - uzun yapraklı Pinguicula
Pinguicula longifolia
Pinguicula longifolia
Pinguicula longifolia
Pinguicula macroceras - California Pinguicula
Pinguicula macroceras
Pinguicula macroceras
Pinguicula mundi
Pinguicula nevadensis
Pinguicula poldinii
Pinguicula vallisneriifolia
Pinguicula vulgaris

Pinguicula antarktika
Pinguicula calyptrata
Pinguicula chilensis
Pinguicula involuta
Pinguicula elongata

Pinguicula ramosa
Pinguicula variegata

Pinguicula clivorum
Pinguicula crenatiloba
Pinguicula emarginata
Pinguicula gracilis
Pinguicula immaculata

9
yetişkin pinguicula ların bakımı / pinguicula bakımı..
« Son İleti Gönderen: Administrator Nisan 04, 2018, 05:04:35 ÖS »
pinguicula ve bakımı

Tropikal Pinguicula lar , Meksika, Küba, Haiti, Orta Amerika ve Florida subtropikal bölgelerine özgüdür. Değişik boyutta ve şekillerde görülebilirler. Bazıları, 12 cm  çapa ulaşan geniş geniş yapraklı bir rozet oluşturur, bazıları ise küçücük 2 cm kadardır. Hatta bazıları Medusa'nın saçlarına benzeyen uzun ince yaprakları vardır.Büyütme ve yetiştirme ortamı

Tropikal pinguiculanızı yıl boyunca (65 ° - 85 ° ) derece nem ve (18 ° - 29 ° C) sıcaklık ortamında rahatlıkla büyütebilirsiniz.

Güneş ışığı

Pinguiculalarınızda canlı renkler istiyorsanız, en iyi sonuç için bitkilerinizi sabahın erken saatlerinde güneş almalarını sağlayacak ortamda bulundurun. Yaz aylarında çok sıcak ve kuvvetli öğlen sıcaklarından da korumanız gerekir.

Yapay ışıkda üretim

Güneş gören bir pencereniz yoksa, 40 wattlık  floresan veya kompakt floresan kullanın. Işık kaynağını, bitkinin yaklaşık 20 cm üzerinde tutun. Işık ilkbahar ve yaz aylarında 16 saat, sonbahar ve kış aylarında 12 saat açık olmalıdır. Akkor ampuller kullanmaktan kaçının. Çok fazla ısı ve yanlış ışık alg üretir.

Sulama yöntemi

Saf su kullanın.Fazla suda kalan kökler genelde hızlı çürümeye yol açar.Bu yüzden evinizdeki diğer bitkiler gibi pinguiculalarınızı üstten sulamalısınız ya da altlığında çok az su bulundurun ve tamamen su bitmeden de su ilave etmeyin.

Torf karışımı hazırlama

Tropical pinguiculalar çok iyi drenaj sağlayan asidik mineralsiz torf da yetişir.Bu bildiğimiz baltık torfudur.Bu torfa perlit ve slikat kumu ilavesi yapılarak drenaj arttırılabilir.Ölçü : bir ölçü baltık torfu ,bir ölçü perlit ve bir ölçü slikat kumu şeklinde olmalıdır.

Besleme

Bazı yetiştiriciler pinguiculalarını beslemeyi sevmekle birlikte,bu  gerekli değildir. Böcekler ve sinekler çoğu evde yaşar ve doğal olarak bitkiniz bunları kendisi çekecekdir. Etçil bitkilerin minik besin miktarları ile hayatta kalmak için adapte olduklarını unutmayın. Bir yetişkin bitkinin ayda sadece birkaç böceğe ihtiyacı vardır. Bitkinizi beslemeyi tercih ederseniz, yapraklara rahatça sığacak tam ölmemiş ancak yaprak üzerine konulduğunda kaçamayacak  böcekleri kullanın. Yapraklara çok fazla zarar vermekten kaçının, çünkü yapraklar çürür. Bitkinizi  et ve türevleri ile  beslemeyin. Sadece böcekleri kullan. Büyümenin doğal olarak yavaşladığı kış aylarında beslenme gerekli değildir,beslenme yapılmaması gerekir.

Dormancy (dinlenme dönemi)

Bu konuda bir fikir birliği olmamasına rağmen bitkilerin kış aylarında gelişimlerini yavaşlattıkları gerçeği gözönüne alınırsa,sulamanın azaltılması,tamamen kurumasına izin verilmeden az miktarda sulanması ve serin yerde tutularak bu dönemi atlatmaları doğru olur.

Saksı seçimi

Tropikal pinguiculaların bazı türleri, uygun yetiştirme koşullarında yetiştirildiklerinde makul boyuttaki herhangi bir saksıyı hızla dolduracaktır. Yine de yetişkin pinguiculaların ne kadarlık yer kapladığı araştırılarak saksı boyutunuzu ona göre seçmenizde fayda vardır. Ölü çürümüş yaprakları kesip atmak mantar enfeksiyonlarını önler.
10
nepenthes highland (dağcıl) yetiştirme ve bakımı / nepenthes highland türleri..
« Son İleti Gönderen: Administrator Nisan 03, 2018, 05:45:47 ÖS »

NEPENTHES HİGHLAND TÜRLER

1500 - 2000 m
Gün: 70-80 ° / Gece: 50-60 ° F
Gün: 21-27 ° / Gece: 10-16 ° C
Nepenthes alba (1600-2187 m)
Nepenthes appendiculata (1450-1700)
Nepenthes argentii (1400-1900 m)
Nepenthes aristolochiodies (1800-2500 m)
Nepenthes attenboroughii (1600-1726 m)
Nepenthes bongso (1000-2700 m)
Nepenthes ceciliae (1500-1800)
Nepenthes ephippiata (1300-2000 m)
Nepenthes flava (1800-2200 m)
Nepenthes gantungensis (1600-1784 m)
Nepenthes glabrata (1600-2100 m)
Nepenthes gracillima (1600-1700 m)
Nepenthes gymnamphora (600-2800 m)
Nepenthes hamata (1400-2500 m)
Nepenthes hurrelliana (1300-2400 m)
Nepenthes izumiae (1700-1900 m)
Nepenthes jacquelineae (1700-2200 m)
Nepenthes jamban (1800-2100 m)
Nepenthes lingulata ( 1700-2100 m)
Nepenthes lowii (1650-2600 m)
Nepenthes macfarlanei (900-2150 m)
Nepenthes mantalingajanensis (1700-2085 m)
Nepenthes mira (1550-1605 m)
Nepenthes muluensis (1700-2400 m)
Nepenthes naga (1500-2000 m)
Nepenthes nigra (1500-2700 m)
Nepenthes ovata (1700-2100 m)
Nepenthes rajahı (1500-2650 m)
Nepenthes rhombicaulis ( 1600-2000 m)
Nepenthes saranganiensis (1800-2100 m)
Nepenthes spathulata (1100-2900 m)
Nepenthes spectabilis (1400-2200 m)
Nepenthes talangensis (1800-2500 m)
Nepenthes undulatifolia (1800 m)

NEPENTHES ULTRA HIGHLAND TÜRLER

2000 m +
Gün: 65-75 ° / Gece: 45-55 ° F
Gün: 18-24 ° / Gece: 7-13 ° C
Nepenthes angasanensis (2200-2800 m)
Nepenthes densiflora (1700-3200 m)
Nepenthes diatas (2400-2900 m)
Nepenthes dubya (1600-2700 m)
Nepenthes edwardsiana (1600-2700)
Nepenthes inermis (1500-2600 m)
Nepenthes lamii (1460-3520 m)
Nepenthes lavicola ( 2000-2600 m)
Nepenthes macrophylla (2200-2642 m)
Nepenthes mikei (1100-2800 m)
Nepenthes monticola (1400–2620 m)
Nepenthes murudensis (2000-2423 m)
Nepenthes singalana (2000-2900 m)
Nepenthes villosa (1600-3240 m)
Sayfa: [1] 2 3 ... 10

* alış veriş yap

* Son İletiler/Konular

Ynt: sarracenilarımız çiçekleniyor.. Gönderen: Administrator
[Nisan 10, 2018, 05:52:33 ÖS]


Ynt: salix caprea - keçi söğüdü.. Gönderen: Administrator
[Nisan 10, 2018, 05:46:17 ÖS]


Ynt: Punica Granatum Süs Narı (Bodur Nar) Gönderen: Administrator
[Nisan 10, 2018, 05:43:49 ÖS]


Passiflora çimlendirme hazırlığı.. Gönderen: Administrator
[Nisan 10, 2018, 05:17:37 ÖS]


Ynt: sarracenia yaprak ve ibriklerindeki hastalıklar.. Gönderen: egemen
[Nisan 09, 2018, 04:17:49 ÖÖ]

* En Popüler Bölümler