*
collapse

utricularialar..

  • 0 replies
  • 561 views
*

Administrator

  • *****
  • 119
  • +111/-0
    • Profili Görüntüle
    • etoburbitkimarketi
utricularialar..
« : Mart 31, 2018, 10:57:35 ÖS »
Utricularialar genellikle sığ havuzlarda, göllerde, hendeklerde, bataklıklarda ve yavaş akan nehirlerde ve nehirlerde bulunan köksüz sucul, etçil bitkilerdir . Utricularialar Suyun üzerinde belirgin şekilde uzanan uzun, yapraksız saplı köksüz bitkilerdir. Yaz boyunca, çiçekler parlak sarıdan mor tonlarına kadar çeşitlilik gösterir.

1-Karada yaşayan utricularialar
2-Suda yaşayan utricularialar  olarak iki gurupta incelenirler.


Suda yaşayan utricularia örneği : Utricularia macrorhiza


Karada yaşayan utricularia örneği : Utricularia sandersonii

Genel türlerin % 80 i karasaldır.Karasal türler dünyanın bir çok yerine dağılmış olmalarına rağmen genelde tropikaldirler.Tropikal ve ılıman türler dormancy ihtiyacı duymaz.Bir çok Avusturalya türü yağışlı mevsimde gelişimini devam ettirirken,yağış almayan kurak mevsimlerde,bu kuraklığı atlatmak ve gelecek yeni yağışlı mevsimlerde tekrar yeşermek için 10 mm kadar yumrular oluşturur.

230 civarında türü olduğu bilinir.Sadaece ABD de 50 kadar türü vardır.Sucul (suda yaşayan) Antartika kıtası hariç dünyanın hemen her yerine yayılmışlardır.Utricularia ların bitki sapları genelde çıplak olmalarına karşı su altında kauçuksu yaprakları ve bunlar arasında kapanları bulunur.

Tüm Utricularialar etçilidir ve kapana benzeri tuzaklar vasıtasıyla küçük organizmaları yakalar. Karasal türler, suya doymuş toprakta yüzen protozoa ve rotiferler gibi organizmalar ile  beslenen küçük tuzaklara sahiptirler. Kapanlar 0,2 mm ile 1,2 cm arasında değişebilir. U. vulgaris gibi su türleri, genellikle daha büyük olan ve su pireleri ( Daphnia ) , nematodlar ve hatta balık yavruları , sivrisinek larvaları ve genç iribaşlar gibi daha önemli bir avla beslenen kapanlara sahiptir. Küçük boyutlarına rağmen, tuzaklar son derece sofistikedir. Sucul türlerinin aktif tuzaklarında, avcı kapanlaraın uç kısmında  tetikleme kılları olduğunda kapan çevreye göre negatif basınç uygular ve böylece kapan mekanik olarak tetiklendiğinde, av, etrafındaki su ile birlikte kapana emilir. Kapan su ile dolduğunda, kapı tekrar kapanır, tüm süreç saniyenin on beşde biri kadar bir sürede gerçekleşir.


 

* alış veriş yap

* Son İletiler/Konular

Her ay bir üyemize 100 etobur bitki tohumu hediye ediyoruz.. Gönderen: Administrator
[Aralık 03, 2018, 07:24:12 ÖÖ]


Ynt: Pernettya mucronata (İnci mersini) Gönderen: Administrator
[Aralık 03, 2018, 06:41:23 ÖÖ]


Pernettya mucronata (İnci mersini) Gönderen: Administrator
[Aralık 03, 2018, 06:37:06 ÖÖ]


Kasım/2018 Venüs Fly trap Dormancy resimleri Gönderen: egemen
[Kasım 18, 2018, 08:14:06 ÖÖ]


Ynt: venüs sinek kapan bitkisinin bakımı.. Gönderen: egemen
[Haziran 23, 2018, 01:56:22 ÖS]

* En Popüler Bölümler