*
collapse

pinguicula bakımı..

  • 0 replies
  • 549 views
*

Administrator

  • *****
  • 119
  • +111/-0
    • Profili Görüntüle
    • etoburbitkimarketi
pinguicula bakımı..
« : Nisan 04, 2018, 05:04:35 ÖS »
pinguicula ve bakımı

Tropikal Pinguicula lar , Meksika, Küba, Haiti, Orta Amerika ve Florida subtropikal bölgelerine özgüdür. Değişik boyutta ve şekillerde görülebilirler. Bazıları, 12 cm  çapa ulaşan geniş geniş yapraklı bir rozet oluşturur, bazıları ise küçücük 2 cm kadardır. Hatta bazıları Medusa'nın saçlarına benzeyen uzun ince yaprakları vardır.Büyütme ve yetiştirme ortamı

Tropikal pinguiculanızı yıl boyunca (65 ° - 85 ° ) derece nem ve (18 ° - 29 ° C) sıcaklık ortamında rahatlıkla büyütebilirsiniz.

Güneş ışığı

Pinguiculalarınızda canlı renkler istiyorsanız, en iyi sonuç için bitkilerinizi sabahın erken saatlerinde güneş almalarını sağlayacak ortamda bulundurun. Yaz aylarında çok sıcak ve kuvvetli öğlen sıcaklarından da korumanız gerekir.

Yapay ışıkda üretim

Güneş gören bir pencereniz yoksa, 40 wattlık  floresan veya kompakt floresan kullanın. Işık kaynağını, bitkinin yaklaşık 20 cm üzerinde tutun. Işık ilkbahar ve yaz aylarında 16 saat, sonbahar ve kış aylarında 12 saat açık olmalıdır. Akkor ampuller kullanmaktan kaçının. Çok fazla ısı ve yanlış ışık alg üretir.

Sulama yöntemi

Saf su kullanın.Fazla suda kalan kökler genelde hızlı çürümeye yol açar.Bu yüzden evinizdeki diğer bitkiler gibi pinguiculalarınızı üstten sulamalısınız ya da altlığında çok az su bulundurun ve tamamen su bitmeden de su ilave etmeyin.

Torf karışımı hazırlama

Tropical pinguiculalar çok iyi drenaj sağlayan asidik mineralsiz torf da yetişir.Bu bildiğimiz baltık torfudur.Bu torfa perlit ve slikat kumu ilavesi yapılarak drenaj arttırılabilir.Ölçü : bir ölçü baltık torfu ,bir ölçü perlit ve bir ölçü slikat kumu şeklinde olmalıdır.

Besleme

Bazı yetiştiriciler pinguiculalarını beslemeyi sevmekle birlikte,bu  gerekli değildir. Böcekler ve sinekler çoğu evde yaşar ve doğal olarak bitkiniz bunları kendisi çekecekdir. Etçil bitkilerin minik besin miktarları ile hayatta kalmak için adapte olduklarını unutmayın. Bir yetişkin bitkinin ayda sadece birkaç böceğe ihtiyacı vardır. Bitkinizi beslemeyi tercih ederseniz, yapraklara rahatça sığacak tam ölmemiş ancak yaprak üzerine konulduğunda kaçamayacak  böcekleri kullanın. Yapraklara çok fazla zarar vermekten kaçının, çünkü yapraklar çürür. Bitkinizi  et ve türevleri ile  beslemeyin. Sadece böcekleri kullan. Büyümenin doğal olarak yavaşladığı kış aylarında beslenme gerekli değildir,beslenme yapılmaması gerekir.

Dormancy (dinlenme dönemi)

Bu konuda bir fikir birliği olmamasına rağmen bitkilerin kış aylarında gelişimlerini yavaşlattıkları gerçeği gözönüne alınırsa,sulamanın azaltılması,tamamen kurumasına izin verilmeden az miktarda sulanması ve serin yerde tutularak bu dönemi atlatmaları doğru olur.

Saksı seçimi

Tropikal pinguiculaların bazı türleri, uygun yetiştirme koşullarında yetiştirildiklerinde makul boyuttaki herhangi bir saksıyı hızla dolduracaktır. Yine de yetişkin pinguiculaların ne kadarlık yer kapladığı araştırılarak saksı boyutunuzu ona göre seçmenizde fayda vardır. Ölü çürümüş yaprakları kesip atmak mantar enfeksiyonlarını önler.
« Son Düzenleme: Nisan 04, 2018, 05:14:16 ÖS Gönderen: Administrator »

 

* alış veriş yap

* Son İletiler/Konular

Her ay bir üyemize 100 etobur bitki tohumu hediye ediyoruz.. Gönderen: Administrator
[Aralık 03, 2018, 07:24:12 ÖÖ]


Ynt: Pernettya mucronata (İnci mersini) Gönderen: Administrator
[Aralık 03, 2018, 06:41:23 ÖÖ]


Pernettya mucronata (İnci mersini) Gönderen: Administrator
[Aralık 03, 2018, 06:37:06 ÖÖ]


Kasım/2018 Venüs Fly trap Dormancy resimleri Gönderen: egemen
[Kasım 18, 2018, 08:14:06 ÖÖ]


Ynt: venüs sinek kapan bitkisinin bakımı.. Gönderen: egemen
[Haziran 23, 2018, 01:56:22 ÖS]

* En Popüler Bölümler