Etobur Bitkiler Forum

YARI AKTİF KAPANLILAR - DROSERALAR => tohumdan yetiştirme => Konuyu başlatan: Administrator - Mart 13, 2018, 04:24:46 ÖS

Başlık: Drosera tohumdan yetiştirme..
Gönderen: Administrator - Mart 13, 2018, 04:24:46 ÖS
(https://i.hizliresim.com/m2aPEY.jpg)

(https://i.hizliresim.com/vjlEZm.jpg)

ÇİMLENMEYE ALMA

 Asidik ve mineralsiz özel torfu (torf+perlit+silikat kumu) saksısına boşaltın bastırmadan üzerini eliniz ile düzleştirin,tohumları tofun üzerine yüzeysel olarak ve hiçbir işlem yapmadan sadece yerleştirin.Tohumlarınızı torf ile kapatmayacaksınız,çimlenme oluşabilmesi için tohumların güneş ışığını görmesi şarttır.Tohumların çimlendirmeye alınması bu kadardır.

SULAMA İŞLEMİ

Tohumları torfa yerleştirdikten sonra bir defaya mahsus üzerinden saf su ile fısfıslayabilirsiniz.Bundan sonraki tüm sulama işlemleriniz,altlığında sürekli bulunması gereken saf su seviyesini kontrol etmek şeklinde olacaktır.Eksildiğinde altlığa saf su ilave edeceksiniz.Bu su seviyesi de yaklaşık 2-3 cm civarında olacaktır.Altlık ve terrarium olarak  şeffaf saklama kutuları ya da şeffaf bardaklar kullanabilirsiniz.Genelde altlığa 2-3 cm yükseklik oluşturacak şekilde saf su konulur.Saksınızı bu altlığa koyunuz.

 

Şu sular uygundur

Yağmur veya kar suyu
Katkısız ütü veya akü suyu
Destile su
Revers osmosis ile arıtılmış su (ters osmos)

Klima suyu
Deionise su(anion ve kation değiştiriclierinden geçmiş)


GEREKLİ NEMİN OLUŞTURULMASI

 Saksımızın üzerini çimlenme için gerekli olan nemi oluşturmak için şeffaf bir bardak ile kapatmalıyız.Altlığa koyacağınız saf su ile ve üzerini kapatacağınız şeffaf bardak ile zaten gerekli nem oluşacaktır. Tabi havalanması   da gerekli aynı zamanda.O zaman şeffaf bardağımızın üzerine 8-10 kadar da minik delikler açmalıyız. Açtığımız havalandırma deliklerine rağmen günde birkaç kez üzerini tamamen açıp havalandımak iyi sonuç verir.

IŞIĞIN SAĞLANMASI

Çimlenmeye aldık,gerekli olan nemin oluşması için düzeneğimizi hazırladık,çimlenme için önemli gerekli olan ışık sağlamya sıra geldi.Bunun için de gün ışığı gören (direk güneş ışığı şart değildir) bir cam kenarı-tercihen iç mekan-kullanılabilir.Sadece masa lambası gibi bir ışık kullanılarak da çimlenme mümkündür.Bazen de yer sabit kalmak şartı ile gündüz gün ışığı alması sağlanarak gece de birkaç saat lamba ışığı takviyesi kullanmak çimlenmeyi hızlandırabilir. Çimlenme işlemi,yani tohumların tohumdan çıkıp yeşermeye başlaması,hazırladığınız ortama bağlı olarak 15 gün ila 30 gün arasında değişiklik gösterebilir.

BÜYÜTME İŞLEMİ

Çimlenmeden sonra saksınızın havalandırma deliklerini biraz daha büyütmeniz ve daha sık açarak havalandırmayı aşamalı olarak arttırmanız gerekir.Çimlenmeden birkaç ay sonra bitkilerinizi daha az nemli bir ortama alıp farklı saksılara dağıtabilirsiniz .(buna şaşırtma yöntemi denir) Bu bitkilerinizin gelişimini hızlandıracaktır.


Bu da doğal olarak çimlenme..  ;D Venüs saksılarının üzerine doğru uzanan drosera çiçeklerinden dökülen tohumlar,bizim çimlendirmeye uğraştıklarımızdan daha hızlı gelişiyorlar..

(https://i.hizliresim.com/PlA5RQ.jpg)