*
collapse

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - Administrator

Sayfa: [1] 2 3 ... 8
1
bahçe bitkileri / yeni cihaz yeni resimler..
« : Mayıs 23, 2018, 07:59:29 ÖS »
yeni telefonumdan çekim denemeleri..  :)2
balkon ve pencere önü bitkileri / Ynt: Tillandsia..
« : Mayıs 20, 2018, 07:43:22 ÖS »


Sonuçta böyle bir şey ortaya çıktı..3
balkon ve pencere önü bitkileri / Tillandsia..
« : Mayıs 18, 2018, 04:38:21 ÖS »
Air plant yani Tillandsia


Son zamanlarda adını sıklıkla duymaya başladığımız bir bitki, Air plant yani Tillandsia. Bu bitkinin anavatanı Orta ve Güney Amerika’nın dağlık alanları, çölleri ve ormanlarıdır. Bromeliad ailesine dahildir ve yaklaşık 730 adet türü bulunmaktadır. Toprağa ihtiyaç duymadan başka bitkilerin üzerinde hayatlarını devam ettirirler.

   

 

 

Bitkinin, havada nem ve besin maddeleri toplayan trikomlar olarak bilinen yapraklarında küçük damarları bulunuyor. Gerçekten inanılmaz olan şey, bitki kendini bir nesneye tutturmak için köklerinden yararlanıyor ve farklı yerlerde yetişebiliyor. Onların esnekliği çok popüler olmasına neden oluyor.

Evinizde hava bitkisi yetiştirmenin faydaları:

Hava bitkileri, kapalı alanlarda yaşadıkları için tozları azaltma ve artan nem seviyesini dengeleme gibi görevleri üstlenirler.

Bu bitki stres azaltabilir, kendinizi daha sakin ve daha iyimser hissetmenize yardımcı olur. Aslında, bazı çalışmalar hastane odalarında bahçe manzarasının tadını çıkaran hastaların diğer hastalara göre daha hızlı iyileştiklerini göstermektedir.

Bitkiler odadaki havayı temizler. Baş ağrısı, alerji ve daha fazlasına neden olabilecek hava kirleticilerini temizlerler. Kirli havayı çekip, temiz havayı dışarıya verdikleri için odanın hava kalitesini arttırırlar.

Bitkiler kan basıncını düşürebilir. Kapalı alanlandaki bitkiler, stresi azaltmakla kalmayıp, kan basıncını da düşürürler.

Bitkiler, daha net düşünmenizi, daha iyi odaklanmanızı ve daha yaratıcı olmanızı sağlayan beyin gücünü güçlendirdiği biliyor.

Hava bitkisi özellikle kentlerde küçük alanları bulunan kişilerin toprağa ihtiyaç duymadan yetiştirebileceği bir bitkidir.

Hava bitkisi, zararlılara ve hastalıklara karşı dayanıklıdır.Çevre havası, doğru miktarda ışık ve sulama gibi uygun şartlarda yıllarca yaşarlar.

Hava tesisleri son derece çekici, egzotik ve çeşitli şekil ve renklerdedir. Hepsi yeşile başlarken, gölge çeşitliliğe bağlı olarak çiçeklerini açtıkça yaprakları değişmeye başlar. Koyu kırmızı, mor, kırmızı, turuncu, hatta sarı renkte olabilirler. Kaç tane bitki bunu yapabilir? Artı, bazılarının palmiyeler gibi kısa, sivri uçlu yaprakları var ve diğerleri uzun, zarif yapraklara sahiptir.
İstediğiniz yere koyabilirsiniz, zira herhangi bir toprağa ihtiyaçları yoktur, daha egzotik bir görünüm oluştururlar.

Hava bitkilerinde hava bitki bebekleri bulunur. Hava bitkileri, hava bitki bebekleri üretebilecekleri için çok değerlidir. Bu bebekmer koparılarak kullanılabilir.

Hava bitkileri çok az bir bakımla yaşar. Bunun için bitkileri sık sık öldürenler için idealdir.

Hava Bitkisinin Bakımı

Hava bitkisi soğukta donar. Onun için oda sıcaklığında 10 ile 35 derece arasında yaşar. Klimalı ortamları sevmezler. Eviniz nemli ise hafta bir kez yapraklarına su püskürtmeniz yeterli. Ortam kuru ise haftada 2 kez sulayın. Veya su dolu bir kabın içinde 10 dakika bekletin.
Direk güneş ışığına koymayın. Işığı dolaylı olarak alacağı bir alan mükemmeldir.
Kuruyan yapraklarını makasla kesebilirsiniz.


alıntı: hayatkolay.com

Bunlar da benim bitkiler..
4
ülkemizde etobur bitkiler / 2018 mayıs ayı gezimizden..
« : Mayıs 14, 2018, 04:53:24 ÖS »
Rakım 720 mt lerde..


5
tohumdan yetiştirme / Ynt: Drsera spatulata 2018 tohumları
« : Mayıs 09, 2018, 04:29:35 ÖS »
Vaay.. hemen taze taze çimlendirmek lazım..

6
SARRACENİA LAR / Ynt: sarracenilarımız çiçekleniyor..
« : Mayıs 07, 2018, 06:00:11 ÖS »7
bahçe bitkileri / Astilbe çiçeği,bakımı ve yetiştirilmesi..
« : Mayıs 07, 2018, 05:45:26 ÖS »
Gölge ve yarı gölge bahçelerin vazgeçilmez yaz bitkisidir astilbe. Nemli, zengin, gevşek bahçe toprağında eğer suyunuda eksik etmezseniz güzel gelişir. Astilbe toprağını her daim nemli ister bu nedenle düzenli sulama isteyen bir bitkidir.

Yaz aylarında boyu 60 cm ulaşan bitki parlak asma yapraklı olup, yeşil bir küme oluşturur. Bu alçak, bodur yaprak kümesinden yükselen sürgünler üzerlerinde aynı anda binlercesi açan küçük çiçeklere ev sahipliği yaparlar.  Çiçekler öylesine yoğun kümeler halinde açarlar ki, sürgün tek başına parlayan bir pamuk şekeri gibi dikili olduğu alanı süsler. Kokulu olan astilbe çiçekleri uzun süre bitkiyi süsler. Geçen çiçekleri kesmek çiçeklenmeyi yeniden teşvik ettiğinden önerilir.

Saxifraga ailesinden kalıcı, çok yıllık bir bitki olan astilbe çiçekleri ülkemizin tüm bölgelerinde dış mekanda iklimsel problem yaşamadan yetiştirilebilir. Aşırı donlardan, sıcaklara çok dayanıklı bir bitkidir. İyi gelişmesi için sahil kesimi ve yaz aylarını bol güneşli, sıcak geçiren illerde mutlaka gölge ve yarı gölge alanlara dikilmeli toprağı her dem nemli tutulmalıdır. Yaz ayları kısa ve serin geçen bölgelerde tüm gün güneş gören bir yere dikilmelerinde de bir sıkıntı yoktur. Saksı yetiştiriciliği için de uygun olan astilbelere; toprağının nemini koruyabileceği saksı ve konteynerlara dikilmesini tavsiye ederiz. Toprak saksılar kökleri serin tutsa da nemi hızlı kaybettiklerinden bu tür saksı dikimlerinde bitki susuz bırakılmamalı, altına tabak ile su konulmalıdır. Astilbe köklerinin serin kalmasını seven bir bitki olduğundan uzun soluklu yetiştiricilik yapmak isteyenler eğer saksıda yetiştireceklerse bir tavsiyemiz var. Saksı dikimlerinde iç içe geçen 2 saksı kullanın. İçte kalan saksıya dikeceğiniz bitkinin köklerini; dıştaki saksı kışın soğuktan yazın ise daha tehlikeli olan sıcaktan korumaya yardımcı olacaktır.

Bahçe dikimlerinde bu değerli bitkiyi sıcaklardan korumak ve toprağının nemini korumak için kök çemberinin iki katı bir alana malçlama yapın. Ağaç kabukları ile yapılacak malçlama hem toprak altından rekabetçi yabani ot çıkımını engeller hem de yaz aylarında toprağın nemini korurken, aşırı sıcaklardan kökün etkilenmesinin de önüne geçer.

Dikim yeri :   Güneşli ya da yarı gölge

Önerilen: Çiçek tarhları, saksılar, bordürler, küçük ya da geniş bahçe yetiştiriciliğine uygun. Nemli toprak.

Toprak :  Verimli bahçe toprağı ya da toprak katkılı torf içinde sağlıklı gelişir.

Büyüme hızı :  Hızlı

Çiçeklenme dönemi :  İklime bağlı olarak; Yaz ve Sonbahar sonunda

Dona dayanıklılık : Donlara dayanıklı * yaz ve kış malçlama yapmak gerekir.

İklim kuşağı :  5-8

Ömrü :  Çok yıllık

Dikim, bakım ve gübreleme :
Şubat sonundan Nisan ortasına dek çıplak kök dikimini gerçekleştirebilirsiniz. Saçak kök kısmı hava boşluğu kalmayacak şekilde toprağa gömülen kökün, tepe kısmındaki sürgün gözleri toprak üstünde kalacak şekilde dikimi yapılır. Dikim ardında derinlemesine bol ve temiz su ile sulanır. Üst tepe sürgünleri toprağın 1-2 parmak altında kalacak şekilde dikebilirsiniz. Aşırı derine dikimden kaçının.

Bahçe dikimlerinde metrekareye 5-6 kök yeterlidir. Bordürlerde her kök arası 40 cm mesafe yeterlidir.

Gübreleme için Nisan ve Haziran ayları uygundur. Çiçeklenme dönemi olan 8-9 ve 10. aylarda çiçeklenmeyi artıran gübreler kullanın.

Bitki her dem nemli toprak ve düzenli sulama ister. Aşırı sıcak bölgelerde tüm gün güneş alırsa zarar görür bu nedenle gölge ve yarı gölge alanlara dikimi tavsiye edilir.

Bu da benim terasda yetiştirdiğim beyaz astilbe çiçeğim..8
Adam etoburlara yabani ot muamaelesi yapmış..   


9
SARRACENİA LAR / Ynt: sarracenilarımız çiçekleniyor..
« : Nisan 10, 2018, 05:52:33 ÖS »
Çiçekler açmaya başladılar..


10
bahçe bitkileri / Ynt: salix caprea - keçi söğüdü..
« : Nisan 10, 2018, 05:46:17 ÖS »
Yemyeşil oldu..


11
bahçe bitkileri / Ynt: Punica Granatum Süs Narı (Bodur Nar)
« : Nisan 10, 2018, 05:43:49 ÖS »
Yeşermeler devam ediyor..


12
bahçe bitkileri / Passiflora çimlendirme hazırlığı..
« : Nisan 10, 2018, 05:17:37 ÖS »
İnternetten sipariş ettiğim passiflora larım geldi..Hemen çimlendirme işlemlerine başladık,incarnata türü hariç..Bu türde de en az altı hafta katlama gerekiyormuş.Bu türü katlamaya aldık.Tohumlar iki gün suda kalacaklar,şişenler hemen ekime gidecek.
Aldığım türlerin resimleri
Passiflora edulis


Passiflora flavicarpa


Passiflora İncarnata


Passiflora Laurifolia


Passiflora Ligularis


Pssiflora Actinia


Passiflora Alata

13
sarracenia yaprak ve ibriklerindeki hastalıklar ve çözüm önerileri

Thysanoptera'da thrips küçük böceklerdir. Bitkinin yaprak ve ibriklerindeki sıvıyı emerler.Çoğunlukla sıcak yaz mevsiminde görülen bu böceklenmede daha çok genç ve yeni çıkmaya çalışan yaprak ve ibrikleri hedeflerler.Aşağıda thrips saldırısına uğramış ve zarar görmüş Sarracenia flava vardır.


Bu nadiren ölümcül olsa da, thrips deforme olmuş, bükülmüş ve kıvrılmış yapraklar ve çiçeklere sebep olur. Thrips çok küçüktür, genellikle milimetreden daha azdır. Birçoğu hızla uçabildiğinden ve ortadan kaybolduğundan, şüpheli bitkilere yavaşça yaklaşın ve hareketli, uzun biçimli lekeleri arayın. Büyüteç, thrips tanımlamada çok yardımcı olabilir.  Bu böceklerin çoğu, akşamları kullanılması tavsiye edilen oldukça etkili olan ,bir sprey olarak uygulanan Orthene ile kontrol edilebilir. Marathon gibi sistemik insektisitler de etkili olabilir. Organik ilaçlar pek etkili değildir. İnsektisit sabunlar genellikle bitkiler, özellikle etçil bitkiler için zehirli veya zararlıdır.


14
etobur bitki türü teşhisi / yeni bulunan türler..
« : Nisan 08, 2018, 10:23:38 ÖÖ »
Nepenthes holdeniiKamboçya'nın uzak Cardamom Dağları'ndaki Fauna da  (FFI ) uzun adı ile de Forever Freedom İnternational tarafından yeni bir nephenthes etobur  bitki türü bulunmuştur. Nepenthes holdenii'nin keşfi, Kakule Dağları'nın ormanlarındaki çarpıcı çeşitliliğin ve yapılan araştırmaların yeterli olmadığının da bir göstergesi olduğu düşünülülmektedir.

Nepenthes holdenii'yi karakterize eden büyük kırmızı ve yeşil sürahiler, aslında böcekleri yakalamak ve sindirmek için tasarlanan değiştirilmiş yapraklardır. ibrikler 30 cm kadar uzayabilir.

Bu yeni türde görülen sıra dışı bir adaptasyon, ateşle başa çıkma ve uzun süren kuraklık dönemleridir. Kamboçya'nın kuru mevsimi ormanların bozulmasına ve orman yangınlarının yaygın olmasına neden oluyor. Nepenthes holdenii , yangınlar geçtikten sonra yeni bir sürahi taşıyan asmaya yol açan büyük bir yeraltı yumrusu üreterek bu düzenli ayangınların neden olduğu kayıplardan korunmuş olur.

FFI araştırmasında bitkiyi ilk olarak bulan ve daha sonra da  ismini alan İngiliz fotoğrafçı Jeremy Holden şöyle diyor: “Kakule Dağları yeni türlerin hazine sandığıdır, ancak bilinmeyen bir şey olarak heyecan verici ve karizmatik bir şey bulmak bir sürprizdi. "

Bitkiyi tarif eden Fransız botanikçi ve Nepenthes uzmanı François Mey şöyle demiştir: "Bu şaşırtıcı tür, bu türün büyük kuraklıklara bile göğüs gerebilir . Büyük bir yeraltı yumrusu sayesinde, uzun süre kuraklık ve yangınlara dayanma kabiliyetine sahiptir. "

Francois Mey ve Jeremy Holden, şu anda Kamboçya'nın etobur bitkilerini içeren bir kitap üzerinde çalışıyorlar.

15
bilinen pinguicula türleri / pinguicula türleri
« : Nisan 04, 2018, 05:55:27 ÖS »
pinguicula TürleriGenel olarak pinguiculaları, geliştikleri hava koşullarına bağlı olarak farklı gruplara ayırabilirsiniz. Yapraklarının şekillerini, Heterophyllous olarak mevsime uygun olarak değiştirenlere atıfta bulunurlar; bunlar, Homophyllous olarak adlandırdıkları tutarlı bir büyüme modelini koruyanlardır. Bu nedenle, dört grup şu şekilde sıralanabilir:

Tropikal pinguiculalar

Heterofilli tropikal cins
Homofizik tropikal tür

Ilıman pinguiculalar

Heterofilli ılıman tür
Homofillik ılıman türler


Bilinen Pinguicula Türleri

Pinguicula agnata
Pinguicula albida
Pinguicula benedicta
Pinguicula cubensis
Pinguicula filifolia
Pinguicula gigantea
Pinguicula infundibuliformis
Pinguicula lithophytica
Pinguicula pilosa

Pinguicula caerulea
Pinguicula ionantha
Pinguicula lilacina
Pinguicula lusitanica
Pinguicula lutea
Pinguicula planifolia
Pinguicula primuliflora
Pinguicula pumila
Pinguicula Sharpii
Pinguicula takakii

Pinguicula ehlersiae
Pinguicula esseriana
Pinguicula Debbertiana
Pinguicula jaumavensis

Pinguicula calderoniae
Pinguicula crassifolia
Pinguicula hemiepiphytica
Pinguicula laueana
Pinguicula utricularioides

Pinguicula colimensis
Pinguicula cyclosecta
Pinguicula elizabethiae
Pinguicula gypsicola
Pinguicula macrophylla
Pinguicula mesophytica
Pinguicula moctezumae
Pinguicula moranensis
Pinguicula oblongiloba
Pinguicula orchidioides (eşanlamlı P. stolonifera )
Pinguicula zecher

Pinguicula grandiflora
Pinguicula grandiflora
Pinguicula leptoceras
Pinguicula longifolia - uzun yapraklı Pinguicula
Pinguicula longifolia
Pinguicula longifolia
Pinguicula longifolia
Pinguicula macroceras - California Pinguicula
Pinguicula macroceras
Pinguicula macroceras
Pinguicula mundi
Pinguicula nevadensis
Pinguicula poldinii
Pinguicula vallisneriifolia
Pinguicula vulgaris

Pinguicula antarktika
Pinguicula calyptrata
Pinguicula chilensis
Pinguicula involuta
Pinguicula elongata

Pinguicula ramosa
Pinguicula variegata

Pinguicula clivorum
Pinguicula crenatiloba
Pinguicula emarginata
Pinguicula gracilis
Pinguicula immaculata


Sayfa: [1] 2 3 ... 8

* alış veriş yap

* Son İletiler/Konular

Kasım/2018 Venüs Fly trap Dormancy resimleri Gönderen: egemen
[Kasım 18, 2018, 08:14:06 ÖÖ]


Ynt: venüs sinek kapan bitkisinin bakımı.. Gönderen: egemen
[Haziran 23, 2018, 01:56:22 ÖS]


yeni cihaz yeni resimler.. Gönderen: Administrator
[Mayıs 23, 2018, 07:59:29 ÖS]


Ynt: Tillandsia.. Gönderen: Administrator
[Mayıs 20, 2018, 07:43:22 ÖS]


Tillandsia.. Gönderen: Administrator
[Mayıs 18, 2018, 04:38:21 ÖS]

* En Popüler Bölümler