*
collapse

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - Administrator

Sayfa: [1] 2 3 4
1
Doğadaki etobur bitkiler çok iyi avlanıyorlar ve gelişimleri de çok iyi oluyor. Yetiştirdiğimiz etobur bitkilerimize gelişimleri daha iyi olması için  doğal hayata  yakın bir ortam oluşturmak gerekiyor.

Evet doğal yaşam alanları ne kadar iyi taklit edilirse, o kadar sağlıklı yetiştirme olur.  ;)

2
Torf değişimi hayattır.  ;)

3
Bilgiler adım adım ve  çok açıklayıcı güzel bir şekilde anlatılmış. Emeğinize ve kaleminize sağlık Ferhan hocam.

Teşekkür ederim Egemen Bey.
Umarım dolaşımda olan bilgi kirliliğinin de  biraz olsun önüne geçeriz.
Çünkü hala üzerinde venüs sinek kapan tohumu yazan ama drosera resimleri kullanan bilinçsiz satıcılar ve bunların sayısız madurları var.  :o

4
ETOBUR BİTKİ NEDİR GENEL ÖZELLİKLERİ NELERDİR?Literatürde, “Böcekcil  Bitkiler” (Insectivorous Plants)  diye geçse de tüm dünyada (Carnivorous Plants) etobur bitkiler olarak tanınmışlardır. Bilimsel olarak ilk defa Charles Darwin tarafından araştırılmıştır.

Besin piramidinin tabanında yer aldıkları için, ekosistemin primer (birincil) üreticileri konumundadırlar

Genel olarak Üç gurupta sıralanabilir.

 *Aktif Kapanlılar :      venus fly trap,aldrovanda gibi

Venüs sinek kapan


Aldrovanda suculdur,su da yaşar.
 

*Pasif Kapanlılar :      nepenthes,heliamphora-Cephalotus gibi

Cephalotus


heliamphora

 
nepenthes*Yarı aktif kapanlar :      bazı drosera türleri gibi

Drosera Capensis all red


Etobur bitkiler kapanları bakımından ise

sürahi tuzaklar,

yapışkan tuzaklar,

emici tuzaklar ve

ani kapanan

tuzaklar olmak üzere 4 grup altında toplanabilir.

*Roridula özel bir tür: Bitki üzerinde yakalanmış avları yiyerek geçinen asalak etçil bir böceğin dışkısı Roridulanın asıl besin kaynağıdır. Roridula bu böcekle yaptığı bir tür ortaklıktan dolayı etçil bitki sayılmakda.

Etobur Bitkiler Nasıl Beslenirler?

*Etobur bitkilerin mineral ihtiyaçlarını temin etmek için seçtikleri yol, etçil beslenme şeklidir. Bu bitkiler temel mineralleri, böcekleri, örümcekleri, kabuklu hayvanları, akarları ve bir hücreli hayvanları avlayarak sağlarlar. Yeryüzünde 600 civarında tür ile temsil edilen etobur bitkiler, bu farklı beslenme şekilleriyle 350 binin üzerindeki bitki türü arasında özel bir öneme sahiptir.

*Etobur bitkilerin çoğu, bataklık ve turbalıklardaki asit karakterli ortamlarda (pH= 3-6 arası) yaşamaktadır.Avın Yakalanması ve Sindirilmesi

*Etobur bitkilerin avlarını cezbedip yakalayabilmelerini sağlayan kendilerine özgü kokuları, renkleri, lezzetli özsuları ve özel tuzak tipleri vardır.

*Tüm etobur bitkilerde, avı yakalamaya yarayan tuzaklar değişikliğe uğramış yapraklardan başka bir şey değildir.

örnek

Etobur bitkilerden olan Pinguicula (yağ çanağı) gibi bitkiler yapışkan ve kaygan yüzeyli yapraklarıyla üzerlerine konan böcekleri ipliksi bir salgının içine alırlar. Bu salgının içinde bulunan protaz, lipaz ve asit fosfataz gibi enzimler böceği parçalayarak, böceğin sindirilmesini sağlarlar.

Pinguicula (yağ çanağı)


Aktif yapışkan yapraklara sahip olan Drosera, uçları yapışkan ve kırmızı bir tür pigment içeren uzun ve kısa tüyleriyle avlanır. Yaprağın ortasında bulunan kısa tüylere dokunan böcek, bu sinyalin uzun tüylere iletilmesiyle tuzağa düşmüş olur. Yaprak, bir elin avuç içine kapanması gibi katlanır ve böceği sindirir.

Drosera Paradoxa


Venüs kapanın çalışma sistemi

Bitkilerin kas sistemleri olmadığına göre bunu nasıl başarmaktadırlar? Bu iş için etobur bitkiler iki ayrı mekanizma kullanırlar. Birincisi, Venüs bitkisinde görülen ve su basıncının değişmesiyle harekete geçen mekanizmadır. Yaprak üzerindeki tüylere dokunulunca harekete geçen bu sistemde, iç duvarda bulunan hücreler suyu dış hücrelere transfer ederler. Bu, yaprağın bir anda kapanmasını sağlar. Saniyenin 30 da biri kadar hıza ulaşabilirler.


5
VENÜS SİNEK KAPAN BİTKİSİ GENEL BİLGİLENDİRME VE BAKIMIVenüs sinek kapan bitkisi  Amerikanın kuzey caroline eyaletinde Wilmington kasabasında yaklaşık 100 km. çapında bataklık bir bölgede yaşar.Anavatanı burasıdır.Doğal olarak dünyanın başka hiçbir yerinde görülmezler.Anavatanındaki doğal şartlar taklit edildiğinde yetiştirilmesi hiç de zor değildir.

Bol güneş  ışığı seven Venüs bitkisini, penceremizin önünde bol ışık alan bir yerde yetiştirip,çoğaltabiliriz.Doğal habitatındaki gibi alttan sulanmalı ve yalnızca saf su kullanılmalıdır.

Bitkinizin tohumdan yetişkin hale gelebilmesi için 3-4 yıl geçirmesi  gerektiğini bilmeniz,onun nekadar zor  ve değerli bir bitki olduğunun bilinmesi açısından da önemlidir. Bir yaşındaki bitkiler henüz 1 cm çapındadır. Hareket eden bitkileri daha önce görmüşsünüzdür.Küstüm çiçeği olarak da bilinen Mimosa Pudica elinizle dokunduğunuzda refleks olarak yapraklarını hareket ettirerek büzer.Bu tamamen  refleks bir harekettir.Venüs sinek kapan ise,doğal ortamındaki  azot fakiri topraklardan elde edemediği  besini zaman içerisinde evrimleşerek,avladığı sinek ve böceklerden temin eder duruma gelmiştir.

 Kış mevsiminin gelmesi  ile ( Kasım ayından mart ayına kadar ) tüm soğanlı bitkiler gibi dinlenme dönemine girdiklerinden,beslenme sorunu da yaşamazlar.Bitki bu dönemde gelişimini oldukça yavaşlatır,yaprak ve kapanlar küçülerek torfa yakın bir duruma gelir.Kapanların hareket kabiliyeti zayıflar.Bu dinlenme döneminde bitki serince bir yere alınarak kışı dinlenerek geçirmesi sağlanır,bu bitkinin sağlığı açısından önemlidir.Aksi taktirde bitkinizi kaybedebilirsiniz.

Dormancy deki venüs sinek kapan bitkisi


 Bu dinlenme dönemine dormancy denir.Bitkiyi Türkiye şartlarında ekim ayı sonu ve ya kasım ayı başında dinlenmeye almalısınız.Şubat ayı sonunda ya da Mart ayı başında da tekrar oda sıcaklığına alarak dormancy den çıkartmanız gerekir.

 

Dormancy den çıkarılan bitkinin torf ve saksı değişimi yapılması bitkinin gelişiminde katkıda bulunacaktır.Önerilen torf Baltık torfu diye bilinen asidik ve mineralsiz torfdur.Bu torf perlit ile 1/1 oranında karıştırılarak saksı harcı oluşturulur.Nette bulabileceğiniz bir toftur bu.Ekim sırasında bitkinizin bataklık alanda yetiştiğini göz önünde bulundurarak torfunu mümkün olduğunca sıkıştırmadan,bastırmadan gevşek bırakınız.

 

Bahar döneminde bitki kısa sürede çiçeklenecektir.Çiçeklenen bitki tüm gücünü çiçeğe harcayacağından,zayıf düşüp ölme riski taşır.Bu yüzden bir ya da birkaç saksı bitkisi olanlara çiçeklendirme tavsiye edilmez.Çiçeklerin birkaç cm iken kesilmesi önerilir.Bu arada tüm bitkilerde olduğu gibi yaprak ve kapanların,ömrünü tamamlayanlarında,zamanla kararıp çürümeler oluşur.Kararıp çürüyen yapraklar dibe yakın yerden kesilip atılmalıdır.

Dormancyden çıkan venüs bitkisi yaz dönemi boyunca hızla gelişir ve görünümü güzelleşir..

 

Kısaca bakım için gerekenleri maddeler halinde sıralayacak olursak..

 

1-Bitkimizi bol güneş alan bir yerde bulunduracağız.

2-Saksımızı plastik bir altlık içerisine oturtarak,alttan sulayacağız,yani altlığına su koyacağız,o ihtiyacını alttan su emerek görecek.Su seviyesi yaz döneminde 2-3 cm kadar olacak ve hiç kurumasına,suyun bitmesine izin vermeyeceğiz.Kış döneminde,dormancy de iken bu su seviyesi 1 cm e düşürülür ve tamamen bittikten sonra su ilave edilir.

3-Sadece ve sadece saf su kullancağız.Akü suyu,yağmur ve kar suyu,de iyonize su,Ro – Rover Osmosis suyu,Klima suyu ( klimanın dışarıya tahliye ettiği su ) kullanılabilecek sulardır.

4-Kuruyan ve kararan yaprak ve kapanları kesip saksıdan uzaklaştıracağız.

5-Bitkimizi kış döneminde dinlenmeye,serin bir yere alacağız.

 

İyi yetiştirmeler

etoburbitkimarketi.com

6
tohumdan yetiştirme / Drosera Capensis tohumlarını tanıyalım..
« : Mart 17, 2018, 06:44:54 ÖS »
Drosera Capensis etobur bitkilerin en kolay yetiştirilebilen türlerindendir.
Tohum elde etmek de oldukça kolaydır.Çiçekleri ayrıca döllendirmenize gerek yoktur.
Ancak bir çok drosera tohumu gibi bunlarda oldukça küçüktürler.Makro çekimler ile elde ettiğimiz aşağıdaki resimlerde de de görebileceğiniz gibi uzunca formludurlar, drosera spatula ya da drosera burmanni tohumları gibi yuvarlak forma sahip değilllerdir.
Satın aldığınız,ya da satın alacağınız drosera tohumlarınızın paketini dikkatlice açmanızda fayda vardır.Çünkü çok minik  (toz gibi) olan tohumların sizin nefesiniz ile bile uçuşması işten bile değildir.


7
saksı seçimi / saksı seçiminde dikkat etmemiz gerekenler..
« : Mart 17, 2018, 06:23:34 ÖS »
Etobur bitkilerimizi yetiştirirken saksı seçiminde dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?

1- saksılarımız genelde su içerisinde durdukları için,suda salınım yapmayacak malzemeden olması gerekir.Yani metal ya da eriyerek suya karışabilecek boyalı saksılar olmamalıdır.Zira etobur bitkilerin geneli kimyasallara karşı çok hassastırlar.Plastik saksılar idealdir.

2-Saksılarımız fazla abartılı olmamalı,bitkinin kendi boyutu,bitkinin kök uzunluğu ile doğru orantılı olmalıdır.Zira çok büyük bir saksıda minik bir bitki kaybolacak,görünmeyecektir.Uzun köklere sahip olan bir tür bitkimize de yüksekliği fazla olmayan bir saksı kullanırsak, belli bir süre sonra köklerin saksı deliklerinden çıkmaya çalıştıklarını göreceksiniz.
Yetişkin Venüsler için 10 cm lik bir saksı yeterli iken Yetişkin Drosera capensisler için 13 cm lik saksılar uygun olacaktır.Çünkü droeralar uzun kökler oluştururlar.

3-Eğer bir kaç saksımız var ise yuvarlak formda ya da kare formda olmaları çok önemli değildir.Ama saksı sayımız çok ise,saksı formumuzun kare saksılardan oluşması iyi olacaktır.Kare saksılar birbirlerine sıfır yanaşarak daha az yer kaplarlar.

4-Toprak saksı sırsız,boyasız olarak kullanılabilir.Ancak sürekli su içerisinde kalacakları için zamanla bunlarda da yıpranma oluşabilir.

5-Çimlendirmede ya da yarı yetişkin bitkilerimizde viyol saksı yani birbirine bitişik,istenirse kolay ayrılabilen ancak uzun ömürlü olmayan sakılar kullanılabilir.

8
Saraacenia lar çiçeklenmeye başlamışlardı zaten..Dormancy çıkışında torf değişikliğinden sonra güneşli günlerin de araka arkaya gelmesi ile diğer saksılardaki sarracenialar da tıpkı köstebekler gibi torfu kabartarak çiçeklerini göstermeye başladılar.. :D
9
Sphagnum moss (sphagnum yosunu) bilindiği gibi etobur bitkiler için vazgeçilmezlerden biridir.Terrarrium da yeşil ya da kuru olarak kullanabildiğimiz gibi saksı torfuna karıştırarak ya da direk ekim yaparak kullanırız bazı etobur bitkilerde.Ya da çimlendirmede tohum yatağı olarak kullanırken kuru sphagnum moss u makasla kıyarak,ya da eleyerek torf yüzeyine yayar ve öyle kullanırız.Asidik bir ortam oluşturduğundan böceklenmeyi önlediği gibi,çimlenmeyi de tetikleyerek hızlandırır.
Nette pek de kolay bulamadığımız,yurtdışından da belli oranlarda sınırlı olarak getirtebildiğimiz bu sphagnum moss u kuru olarak temin ettiğimizde,tekrardan yeşertip ,yetiştirebilirmiyiz?

Kuru (dried sphagnum moss) diye aldığınız sphagnum moss lar yer kaplamaması için genelde sıkıştırılır,yani preslenir ve bu şekilde satışa sunulur.Bir sunta görünümünde olurlar,siz satın aldığınız bu sphagnum moss u ıslatarak yumuşatır ve lifleri birbirinden ayırır ihtiyaca göre kullanırsınız.

Kuru ve sıkıştırılmış sphagnum moss görünümü..


Sphagnum mosslar eğer beyazlamış ise,tekrardan yeşermesi zordur,yani ölüdürler.


Bu şekilde kahverengi tonlarda ise yeşerme ihtimali yüksektir.İsterseniz güneşte birkaç gün iyice kurutup,ölmelerini bekleyerek (bazen terrariumlarda drenaj sağlamak için ya da sürüngenlerin alt malzemesi olarak kullanmak isteyenler bunu tercih edebilir) kuru olarak kullanabilirsiniz.Bizim kullandığımız sphagnum moss LFS (long fiber sphagnum) nemlendirilmiş olarak saklarız ve bu şekilde görünür.Aşağıdaki gibidir.


Depoladığımız,poşet içerisindeki sphagnum moss ların pencere önünde güneş ışığı gören kısmı ve ışık görmeyen kısmı bu şekildedir.10
bahçe bitkileri / soğanlı çiçeklerim..
« : Mart 17, 2018, 03:53:14 ÖS »
Geçen yıl diktiğim soğanlı bitkikilerin tekrardan yeşerdiğini görünce ,birkaç farklı tür daha aldım ve hazır güneşli günler varken hemen yerlerine diktim.Bazıları zaten paketlerinde iken soğanlarından patlamış ve yeşermeye başlamışlardı.Önümüzdeki günlerde yeşerdikleri,büyüdükleri ve çiçeklendikleri zamanlarda da resimlerini paylaşacağım inşallah.
Tabi ki bu çiçekli bitkilerin,etobur bitkilerin yanında,yakınında bulunmalarının,beslenmelerinde büyük rol oynadıklarını biliyoruz.Açan çiçekler,sinek,böcek ve arıları çekiyor ve etobur bitkiler de bundan epey faydalanıyorlar.  :D

Bunlar yeni aldığım soğanlı bitkiler..


Bunlar geçen yıl diktiğim soğanlı bitkiler..

11
Bu programı internetten defalarca dinledim ve yine dinlerim. Çok keyifli  ve öğretici bir program olmuş. Tebrikler hocam

Teşekkür ederim Egemen bey.Bu sene başında Rumeli TV den programa davet ettiler ancak tam okulda not verme dönemine denk geldiğinden katılamadım.  ::)

12
Bu yüzden değerli zaten tohumları değilmi..  ;D

13
Ferhan hocam Venüslerin Maşallahı var. Yalnız hepsi aç görünüyor. :)

Evet Egemen bey etobur bitkilerimin serasının yanında , o sene bahçe çiçeklerimi az ekmiştim.
Beslenmede zorluk çekmişlerdi o yıl..  :D

14
yetişkin utricularia bakımı / utricularia sandersonii
« : Mart 13, 2018, 05:10:26 ÖS »
En kolay türlerdendir sandersonii.
Baltık torfu/slikat kumu karışımına ekilebilir.Terrariumda yetiştirilebildiği gibi dış ortamda da yetiştirilebilir.Işık seven bir türdür.
Minik bir tutam köklü bitki alıp saksınıza dikim yaptığınızda kısa sürede saksı yüzeyinin tamamını kapattığını gözlemleyebilirsiniz.Beyaz açan çiçekleri çok da küçük olmadığından görselliği oldukça güzeldir.Utricularia lar köklerinde bulunan bu minik kapanlar sayesinde avlanırlar.15
tohumdan yetiştirme / Drosera tohumdan yetiştirme..
« : Mart 13, 2018, 04:24:46 ÖS »
ÇİMLENMEYE ALMA

 Asidik ve mineralsiz özel torfu (torf+perlit+silikat kumu) saksısına boşaltın bastırmadan üzerini eliniz ile düzleştirin,tohumları tofun üzerine yüzeysel olarak ve hiçbir işlem yapmadan sadece yerleştirin.Tohumlarınızı torf ile kapatmayacaksınız,çimlenme oluşabilmesi için tohumların güneş ışığını görmesi şarttır.Tohumların çimlendirmeye alınması bu kadardır.

SULAMA İŞLEMİ

Tohumları torfa yerleştirdikten sonra bir defaya mahsus üzerinden saf su ile fısfıslayabilirsiniz.Bundan sonraki tüm sulama işlemleriniz,altlığında sürekli bulunması gereken saf su seviyesini kontrol etmek şeklinde olacaktır.Eksildiğinde altlığa saf su ilave edeceksiniz.Bu su seviyesi de yaklaşık 2-3 cm civarında olacaktır.Altlık ve terrarium olarak  şeffaf saklama kutuları ya da şeffaf bardaklar kullanabilirsiniz.Genelde altlığa 2-3 cm yükseklik oluşturacak şekilde saf su konulur.Saksınızı bu altlığa koyunuz.

 

Şu sular uygundur

Yağmur veya kar suyu
Katkısız ütü veya akü suyu
Destile su
Revers osmosis ile arıtılmış su (ters osmos)

Klima suyu
Deionise su(anion ve kation değiştiriclierinden geçmiş)


GEREKLİ NEMİN OLUŞTURULMASI

 Saksımızın üzerini çimlenme için gerekli olan nemi oluşturmak için şeffaf bir bardak ile kapatmalıyız.Altlığa koyacağınız saf su ile ve üzerini kapatacağınız şeffaf bardak ile zaten gerekli nem oluşacaktır. Tabi havalanması   da gerekli aynı zamanda.O zaman şeffaf bardağımızın üzerine 8-10 kadar da minik delikler açmalıyız. Açtığımız havalandırma deliklerine rağmen günde birkaç kez üzerini tamamen açıp havalandımak iyi sonuç verir.

IŞIĞIN SAĞLANMASI

Çimlenmeye aldık,gerekli olan nemin oluşması için düzeneğimizi hazırladık,çimlenme için önemli gerekli olan ışık sağlamya sıra geldi.Bunun için de gün ışığı gören (direk güneş ışığı şart değildir) bir cam kenarı-tercihen iç mekan-kullanılabilir.Sadece masa lambası gibi bir ışık kullanılarak da çimlenme mümkündür.Bazen de yer sabit kalmak şartı ile gündüz gün ışığı alması sağlanarak gece de birkaç saat lamba ışığı takviyesi kullanmak çimlenmeyi hızlandırabilir. Çimlenme işlemi,yani tohumların tohumdan çıkıp yeşermeye başlaması,hazırladığınız ortama bağlı olarak 15 gün ila 30 gün arasında değişiklik gösterebilir.

BÜYÜTME İŞLEMİ

Çimlenmeden sonra saksınızın havalandırma deliklerini biraz daha büyütmeniz ve daha sık açarak havalandırmayı aşamalı olarak arttırmanız gerekir.Çimlenmeden birkaç ay sonra bitkilerinizi daha az nemli bir ortama alıp farklı saksılara dağıtabilirsiniz .(buna şaşırtma yöntemi denir) Bu bitkilerinizin gelişimini hızlandıracaktır.


Bu da doğal olarak çimlenme..  ;D Venüs saksılarının üzerine doğru uzanan drosera çiçeklerinden dökülen tohumlar,bizim çimlendirmeye uğraştıklarımızdan daha hızlı gelişiyorlar.. 

Sayfa: [1] 2 3 4

* alış veriş yap

* Son İletiler/Konular

* En Popüler Bölümler