*
collapse

Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
yetişkin venüs bitkisinin bakımı / Ynt: venüs sinek kapan bitkisinin bakımı..
« Son İleti Gönderen: egemen Haziran 23, 2018, 01:56:22 ÖS »
Not: Yaptığım araştırmalar sonucunda Venüs flytrapların 1. ölüm nedeni çok sulamadır. Zamanla bitkinin soğanı küflenir ve yaşamını yitirir. Dikkat edilecek en önemli husus toprağın kurumaması ve sürekli nemli olmasıdır. Fakat bitkilerin nefes almasına olanak tanımak gerekir. Bitkimizi kapalı alanda yetiştiriyorsak altlığındaki su bittikten sonra toprak nemini kaybetmeden 2-3 cm kadar su verilir.  Balkondaysa ve çok iyi güneş alan bir yerdeyse altlığındaki su bitince su vermek gerekir.
Dormancy döneminde altlığındaki su bittikten  4-5 gün sonra su vermek uygun olur fakat havanın sıcaklık şartlarına göre durum değişebilir. Örneğin  hava  çok soğuk ise 15 günde bir su vermek uygun olur. Torfun üstü hafif kuruyabilir. Bundan korkmayın önemli olan torfun alt kısmının ıslak olmasıdır. Fakat tamamen kurumasına izin vermeyin. Dormancy döneminde su seviyesi 1-1,5 cm olmalıdır.
2
bahçe bitkileri / yeni cihaz yeni resimler..
« Son İleti Gönderen: Administrator Mayıs 23, 2018, 07:59:29 ÖS »
yeni telefonumdan çekim denemeleri..  :)


3
balkon ve pencere önü bitkileri / Ynt: Tillandsia..
« Son İleti Gönderen: Administrator Mayıs 20, 2018, 07:43:22 ÖS »


Sonuçta böyle bir şey ortaya çıktı..


4
balkon ve pencere önü bitkileri / Tillandsia..
« Son İleti Gönderen: Administrator Mayıs 18, 2018, 04:38:21 ÖS »
Air plant yani Tillandsia


Son zamanlarda adını sıklıkla duymaya başladığımız bir bitki, Air plant yani Tillandsia. Bu bitkinin anavatanı Orta ve Güney Amerika’nın dağlık alanları, çölleri ve ormanlarıdır. Bromeliad ailesine dahildir ve yaklaşık 730 adet türü bulunmaktadır. Toprağa ihtiyaç duymadan başka bitkilerin üzerinde hayatlarını devam ettirirler.

   

 

 

Bitkinin, havada nem ve besin maddeleri toplayan trikomlar olarak bilinen yapraklarında küçük damarları bulunuyor. Gerçekten inanılmaz olan şey, bitki kendini bir nesneye tutturmak için köklerinden yararlanıyor ve farklı yerlerde yetişebiliyor. Onların esnekliği çok popüler olmasına neden oluyor.

Evinizde hava bitkisi yetiştirmenin faydaları:

Hava bitkileri, kapalı alanlarda yaşadıkları için tozları azaltma ve artan nem seviyesini dengeleme gibi görevleri üstlenirler.

Bu bitki stres azaltabilir, kendinizi daha sakin ve daha iyimser hissetmenize yardımcı olur. Aslında, bazı çalışmalar hastane odalarında bahçe manzarasının tadını çıkaran hastaların diğer hastalara göre daha hızlı iyileştiklerini göstermektedir.

Bitkiler odadaki havayı temizler. Baş ağrısı, alerji ve daha fazlasına neden olabilecek hava kirleticilerini temizlerler. Kirli havayı çekip, temiz havayı dışarıya verdikleri için odanın hava kalitesini arttırırlar.

Bitkiler kan basıncını düşürebilir. Kapalı alanlandaki bitkiler, stresi azaltmakla kalmayıp, kan basıncını da düşürürler.

Bitkiler, daha net düşünmenizi, daha iyi odaklanmanızı ve daha yaratıcı olmanızı sağlayan beyin gücünü güçlendirdiği biliyor.

Hava bitkisi özellikle kentlerde küçük alanları bulunan kişilerin toprağa ihtiyaç duymadan yetiştirebileceği bir bitkidir.

Hava bitkisi, zararlılara ve hastalıklara karşı dayanıklıdır.Çevre havası, doğru miktarda ışık ve sulama gibi uygun şartlarda yıllarca yaşarlar.

Hava tesisleri son derece çekici, egzotik ve çeşitli şekil ve renklerdedir. Hepsi yeşile başlarken, gölge çeşitliliğe bağlı olarak çiçeklerini açtıkça yaprakları değişmeye başlar. Koyu kırmızı, mor, kırmızı, turuncu, hatta sarı renkte olabilirler. Kaç tane bitki bunu yapabilir? Artı, bazılarının palmiyeler gibi kısa, sivri uçlu yaprakları var ve diğerleri uzun, zarif yapraklara sahiptir.
İstediğiniz yere koyabilirsiniz, zira herhangi bir toprağa ihtiyaçları yoktur, daha egzotik bir görünüm oluştururlar.

Hava bitkilerinde hava bitki bebekleri bulunur. Hava bitkileri, hava bitki bebekleri üretebilecekleri için çok değerlidir. Bu bebekmer koparılarak kullanılabilir.

Hava bitkileri çok az bir bakımla yaşar. Bunun için bitkileri sık sık öldürenler için idealdir.

Hava Bitkisinin Bakımı

Hava bitkisi soğukta donar. Onun için oda sıcaklığında 10 ile 35 derece arasında yaşar. Klimalı ortamları sevmezler. Eviniz nemli ise hafta bir kez yapraklarına su püskürtmeniz yeterli. Ortam kuru ise haftada 2 kez sulayın. Veya su dolu bir kabın içinde 10 dakika bekletin.
Direk güneş ışığına koymayın. Işığı dolaylı olarak alacağı bir alan mükemmeldir.
Kuruyan yapraklarını makasla kesebilirsiniz.


alıntı: hayatkolay.com

Bunlar da benim bitkiler..5
ülkemizde etobur bitkiler / 2018 mayıs ayı gezimizden..
« Son İleti Gönderen: Administrator Mayıs 14, 2018, 04:53:24 ÖS »
Rakım 720 mt lerde..

6
tohumdan yetiştirme / Ynt: Drsera spatulata 2018 tohumları
« Son İleti Gönderen: egemen Mayıs 12, 2018, 12:47:07 ÖS »
Buzdolabında duruyorlar. Dondurdum şimdilik :)
7
tohumdan yetiştirme / Ynt: Drsera spatulata 2018 tohumları
« Son İleti Gönderen: Administrator Mayıs 09, 2018, 04:29:35 ÖS »
Vaay.. hemen taze taze çimlendirmek lazım..
8
tohumdan yetiştirme / Drsera spatulata 2018 tohumları
« Son İleti Gönderen: egemen Mayıs 09, 2018, 01:07:53 ÖS »

2018 yılının ilk drosera spatulata tohumlarını aldık.

9
SARRACENİA LAR / Ynt: sarracenilarımız çiçekleniyor..
« Son İleti Gönderen: Administrator Mayıs 07, 2018, 06:00:11 ÖS »


10
bahçe bitkileri / Astilbe çiçeği,bakımı ve yetiştirilmesi..
« Son İleti Gönderen: Administrator Mayıs 07, 2018, 05:45:26 ÖS »
Gölge ve yarı gölge bahçelerin vazgeçilmez yaz bitkisidir astilbe. Nemli, zengin, gevşek bahçe toprağında eğer suyunuda eksik etmezseniz güzel gelişir. Astilbe toprağını her daim nemli ister bu nedenle düzenli sulama isteyen bir bitkidir.

Yaz aylarında boyu 60 cm ulaşan bitki parlak asma yapraklı olup, yeşil bir küme oluşturur. Bu alçak, bodur yaprak kümesinden yükselen sürgünler üzerlerinde aynı anda binlercesi açan küçük çiçeklere ev sahipliği yaparlar.  Çiçekler öylesine yoğun kümeler halinde açarlar ki, sürgün tek başına parlayan bir pamuk şekeri gibi dikili olduğu alanı süsler. Kokulu olan astilbe çiçekleri uzun süre bitkiyi süsler. Geçen çiçekleri kesmek çiçeklenmeyi yeniden teşvik ettiğinden önerilir.

Saxifraga ailesinden kalıcı, çok yıllık bir bitki olan astilbe çiçekleri ülkemizin tüm bölgelerinde dış mekanda iklimsel problem yaşamadan yetiştirilebilir. Aşırı donlardan, sıcaklara çok dayanıklı bir bitkidir. İyi gelişmesi için sahil kesimi ve yaz aylarını bol güneşli, sıcak geçiren illerde mutlaka gölge ve yarı gölge alanlara dikilmeli toprağı her dem nemli tutulmalıdır. Yaz ayları kısa ve serin geçen bölgelerde tüm gün güneş gören bir yere dikilmelerinde de bir sıkıntı yoktur. Saksı yetiştiriciliği için de uygun olan astilbelere; toprağının nemini koruyabileceği saksı ve konteynerlara dikilmesini tavsiye ederiz. Toprak saksılar kökleri serin tutsa da nemi hızlı kaybettiklerinden bu tür saksı dikimlerinde bitki susuz bırakılmamalı, altına tabak ile su konulmalıdır. Astilbe köklerinin serin kalmasını seven bir bitki olduğundan uzun soluklu yetiştiricilik yapmak isteyenler eğer saksıda yetiştireceklerse bir tavsiyemiz var. Saksı dikimlerinde iç içe geçen 2 saksı kullanın. İçte kalan saksıya dikeceğiniz bitkinin köklerini; dıştaki saksı kışın soğuktan yazın ise daha tehlikeli olan sıcaktan korumaya yardımcı olacaktır.

Bahçe dikimlerinde bu değerli bitkiyi sıcaklardan korumak ve toprağının nemini korumak için kök çemberinin iki katı bir alana malçlama yapın. Ağaç kabukları ile yapılacak malçlama hem toprak altından rekabetçi yabani ot çıkımını engeller hem de yaz aylarında toprağın nemini korurken, aşırı sıcaklardan kökün etkilenmesinin de önüne geçer.

Dikim yeri :   Güneşli ya da yarı gölge

Önerilen: Çiçek tarhları, saksılar, bordürler, küçük ya da geniş bahçe yetiştiriciliğine uygun. Nemli toprak.

Toprak :  Verimli bahçe toprağı ya da toprak katkılı torf içinde sağlıklı gelişir.

Büyüme hızı :  Hızlı

Çiçeklenme dönemi :  İklime bağlı olarak; Yaz ve Sonbahar sonunda

Dona dayanıklılık : Donlara dayanıklı * yaz ve kış malçlama yapmak gerekir.

İklim kuşağı :  5-8

Ömrü :  Çok yıllık

Dikim, bakım ve gübreleme :
Şubat sonundan Nisan ortasına dek çıplak kök dikimini gerçekleştirebilirsiniz. Saçak kök kısmı hava boşluğu kalmayacak şekilde toprağa gömülen kökün, tepe kısmındaki sürgün gözleri toprak üstünde kalacak şekilde dikimi yapılır. Dikim ardında derinlemesine bol ve temiz su ile sulanır. Üst tepe sürgünleri toprağın 1-2 parmak altında kalacak şekilde dikebilirsiniz. Aşırı derine dikimden kaçının.

Bahçe dikimlerinde metrekareye 5-6 kök yeterlidir. Bordürlerde her kök arası 40 cm mesafe yeterlidir.

Gübreleme için Nisan ve Haziran ayları uygundur. Çiçeklenme dönemi olan 8-9 ve 10. aylarda çiçeklenmeyi artıran gübreler kullanın.

Bitki her dem nemli toprak ve düzenli sulama ister. Aşırı sıcak bölgelerde tüm gün güneş alırsa zarar görür bu nedenle gölge ve yarı gölge alanlara dikimi tavsiye edilir.

Bu da benim terasda yetiştirdiğim beyaz astilbe çiçeğim..


Sayfa: [1] 2 3 ... 10

* alış veriş yap

* Son İletiler/Konular

Ynt: venüs sinek kapan bitkisinin bakımı.. Gönderen: egemen
[Haziran 23, 2018, 01:56:22 ÖS]


yeni cihaz yeni resimler.. Gönderen: Administrator
[Mayıs 23, 2018, 07:59:29 ÖS]


Ynt: Tillandsia.. Gönderen: Administrator
[Mayıs 20, 2018, 07:43:22 ÖS]


Tillandsia.. Gönderen: Administrator
[Mayıs 18, 2018, 04:38:21 ÖS]


2018 mayıs ayı gezimizden.. Gönderen: Administrator
[Mayıs 14, 2018, 04:53:24 ÖS]

* En Popüler Bölümler