Türkiye nin en büyük etobur bitki paylaşım platformuna hoş geldiniz..

collapse

Cephalotus bakımı ve yetiştirilmesi..

(Okunma sayısı 1069 defa)
Administrator

Administrator

Cephalotus yetiştirme ve bakımıCephalotus , yetiştirmek için zor bir bitki gibi görülebilir, ancak  biraz özel ilgi gösterildiğinde yetiştirilmesi hiç de zor değildir aslında. Bu türde görülebilen “Ani Cephalotus Ölüm Sendromu” nun (hızlı bitki çöküşü) ana sebebi kök çürümesi ne dikkat etmek gerekir.. Çok fazla su da kaldığında bitki köklerinden kurur.

Diğer etoburlarda olduğu gibi (drosera,sarracenia,venüs  vb.) altlıklarında sürekli su bulundurulması tavsiye edilmez.Üstten sulama da saksı torfunu sıkıştıracağından bu da çok uygun değildir.

Bu sulama sorununu bazı koleksiyonerler,ya saksı altlığına az miktarda su koyarak,ya da alttaki resimdeki doğal habitatında olduğu gibi (bazı pinguicula türlerinde de uygulanır) torfun üzerinden akan,fakat birikmeyen bir devir daim düzeneği kurarak çözme yoluna gitmişler ve başarılı olmuşlardır.Cephalotus için tüm tetiştiriciler kendi özel karışımlarını kullandıklarından “ideal” toprak karışımının ne olması gerektiği konusunda gerçek bir fikir birliği yoktur. Ama genel olarak % 75 kum /% 25 turba ya da sphagnumun işe yaradığını tespit edilmiştir. Bu karışım oldukça gözeneklidir ve suyu kolayca tahliye eder, böylece kök çürümesi şansını azaltır. Ponza veya perlit içeren diğer karışımlar da kabul edilebilirdi. Ayrıca, toprağın üstüne bir kat (¼ ila inch inç) saf kum eklenebilir. Bu bitkinin tepesini az miktarda kurutur ve yosunun büyümesini geciktirmeye yardımcı olur.

Cephalotus üretimi

Cephalotus , tohum, yaprak / sürahi kesimleri, taç bölümleri ve kök kesimleri gibi çeşitli yollarla üretilebilir. Ne yazık ki, bunların tümü yetişkin bitkiler üretmek için oldukça yavaştır, ancak taç ve yaprak kesimleri ile üretim, kesinlikle tohumdan yetiştirmeden daha hızlıdır.

Tohum elde etmek bu türde oldukça zordur.Bu yüzden de satın almak isteyeceğiniz tohum sayıları az ve pahalı olacaktır.
Cephalotus tohumlarına ekim yapmadan önce 8 haftalık katlama dediğimiz buz dolabında bekletme yöntemini uygulamalısınız.Tohumlar genel etobur bitki ekim kurallarına uygun olarak torfa gömülmez ve torf yüzeyine bırakılırak bol ve parlak ışık altında çimlendirilirler.

 

*alış veriş yap

*Son İletiler/Konular

Ynt: kuru sphagnum moss dried sphagnum moss yeşerir mi.. Gönderen: Administrator
[Şubat 19, 2020, 05:44:05 ÖS]


Ynt: Drosera Binata Ve Avı Sirke Sineği.. Gönderen: Administrator
[Şubat 19, 2020, 05:41:29 ÖS]


Ynt: Drosera Binata Ve Avı Sirke Sineği.. Gönderen: furkan27
[Şubat 18, 2020, 11:17:11 ÖS]


Drosera Binata Ve Avı Sirke Sineği.. Gönderen: Administrator
[Şubat 18, 2020, 04:41:34 ÖS]


Ynt: kuru sphagnum moss dried sphagnum moss yeşerir mi.. Gönderen: furkan27
[Şubat 16, 2020, 07:19:52 ÖÖ]

*En Popüler Bölümler

  • Toplam İleti: 357
  • Toplam Konu: 153
  • Toplam Üye: 38
  • Son Üye: furkan27
  • Bugün En Çok Çevrimiçi: 15

En son gönderilen iletileri göster
[Daha fazla istatistik]

Çevrimiçi Üyeler

  • 6 Ziyaretçi
  • 0 Üye

Bugün En Çok Çevrimiçi: 15
En Çok Çevrimiçi: 114 (Şubat 09, 2020, 06:03:06 ÖS)