Türkiye nin en büyük etobur bitki paylaşım platformuna hoş geldiniz..

collapse

heliamphora bakımı yetiştirilmesi..

(Okunma sayısı 853 defa)
Administrator

Administrator

heliamphora bakımı ve yetiştirilmesinde dikkat edilmesi gerekenlerKuzey Amerikalı yetiştiriciler arasındaki ortak görüş , Heliamphora için en iyi ve uzun süreli yetiştirme ortamı,Butch Tincher tarafından önerilen: uzun lifli Sphagnum , perlit ve sucul ekim ortamı (veya sucul bitki toprağı) dır.

Bu, Kuzey Amerika'da bulunan materyallere dayanmaktadır. Su ekim ortamı özel bir üründür. Bazı bölgelerde bulmak zor olabilir.Terrarium ve etobur bitkilerde uzmanlaşmış mağazalara bulunabilir. Nem ve besin maddelerini tutan fakat parçalanmayan kil ürünleri ( W ) ve zeolit ​​( W ) kil ürünlerini içerir. Alternatif toprak karışımları sadece uzun lifli Sphagnum ve perlit, uzun lifli Sphagnum ve kaba kum veya eşit lifli Sphagnum , kaba kum ve sucul ekim ortamının eşit oranlarda karışımından oluşur.

Avrupa'da, Andreas Wistuba, eşit parçaların ince bahçecilik çam kabuğu, uzun lifli Sphagnum ve Aggrofoam (polyurethane)  bir toprak karışımı önermektedir. Aggrofoam , Almanya'da üretilen ve perlitle aynı işlevi gören plastik ürün.  Eğer kaliteli orkide torfu bulabilirseniz bunu da kullanabilirsiniz demektedir.Yani önerilen sihirli bir heliamphora torfu  yoktur.

Torf yüzeyinde canlı sphagnum kullanılması,torf yüzeyinde oluşabilecek mantar ve küfleri,böceklenmeyi basıracak ve önleyecektir.Ancak yeni çıkacak olan filizleri,hızlı büyüyen sphagnum mosslar boğabilir,bu yüzden,sphagnumların sık sık biçilmesi ve kontrol altında tutulması doğru olacaktır.

Büyümenin hızlandırılması için nitrat bazlı sıvı gübre püskürtme yöntemi verilebilir.Ancak bu yapılırken terrarium içerisinde ise bitkiniz,kimyasallara hassasiyeti olan diğer etobur bitkilerinize dikkat etmeniz gerekir.Gübrelemeyi dışarıda yapsanız bile mutlaka heliamphoranızın altlığını diğer bitkilerden ayırmalısınız.

Yetişkin sürahili bitkiler için, bu sürahilerden besleme en iyi seçenektir. 20-14-13, üre içermeyen suda çözünebilir orkide gübresi ya da ayda yaklaşık bir kez saf suda bazı kelp özü içeren 16-16-16 gübre başına galon başına 1/2 çay kaşığı (2 litre başına 1 cc) Bir çok üretici tarafından tavsiye edilir. Sürahi başına bir veya iki adet 19-6-12 Osmocote ™ gübre topağı kullanmanın daha uygundur. Tabii ki gübre  kullanırsanız , sürahiler içerisinde su olduğundan emin olmak için sürahiyi kontrol ediniz,su yoksa sürahilere su eklemeniz gerekir.

Bu bitkiye uzun süre sağlıklı bakmanın tek yolu onu sağlıklı büyütmek ve çoğaltmaktır. Bitkilerin sağlıklı kalmaları için büyümeleri gerekir. Sağlıklı olgun Heliamphoralar , özellikle çiçek açtıklarında doğal olarak bölünürler. Ayrıca TC (doku kültürü) bitkileri hormonları sistemlerinden çıkana kadar aşırı derecede bölünürler.

Olgun Heliamphoranın bölünmesi, toprak karışımınızın ve yetiştirme koşullarınızın ne kadar iyi olduğunu gösterir. Bölünme süresi aynı zamanda bitkiler için tehlikeli bir zamandır. Bitki ne kadar büyükse, daha fazla dikkat edilmesi gerekir. Bitkileri birbirinden ayırmak için en uygun zaman, gelişimlerinin zirvede oldukları ve sıcaklığın nispeten düşük olduğu zamandır. Bitkilerin yaz mevsiminde 26 ° C (79 ° F) üzerine çıkması durumunda, ilkbahar ve yaz aylarında bitkileri bölmekten kaçının.

Son Düzenleme: Mart 31, 2018, 05:30:53 ÖS Gönderen: Administrator

 

*alış veriş yap

*Son İletiler/Konular

Ynt: sarracenia psittacina.. Gönderen: egemen
[Bugün, 12:39:36 ÖÖ]


Ynt: Dev çiçekli pipo sarmaşığı aristolochia gigantea dutchmans pipe Gönderen: Administrator
[Eylül 09, 2019, 05:24:19 ÖS]


sarracenia psittacina.. Gönderen: Administrator
[Eylül 09, 2019, 05:11:04 ÖS]


Drosera Capensis All Red Görüntüleri.. Gönderen: Administrator
[Eylül 09, 2019, 05:04:29 ÖS]


Ynt: Bauhaus da etobur bitkiler.. Gönderen: egemen
[Eylül 08, 2019, 03:19:18 ÖÖ]

*En Popüler Bölümler

  • Toplam İleti: 298
  • Toplam Konu: 143
  • Toplam Üye: 33
  • Son Üye: mud
  • Bugün En Çok Çevrimiçi: 11

En son gönderilen iletileri göster
[Daha fazla istatistik]

Çevrimiçi Üyeler

  • 6 Ziyaretçi
  • 0 Üye

Bugün En Çok Çevrimiçi: 11
En Çok Çevrimiçi: 111 (Kasım 09, 2018, 11:43:37 ÖÖ)