Türkiye nin en büyük etobur bitki paylaşım platformuna hoş geldiniz..

collapse

venüs sinek kapan bitkisinin bakımı..

(Okunma sayısı 2292 defa)
Administrator

Administrator

 


VENÜS SİNEK KAPAN BİTKİSİNİN BAKIMI

Venüs sinek kapan bitkisi  Amerikanın kuzey caroline eyaletinde Wilmington kasabasında yaklaşık 100 km. çapında bataklık bir bölgede yaşar.Anavatanı burasıdır.Doğal olarak dünyanın başka hiçbir yerinde görülmezler.Anavatanındaki doğal şartlar taklit edildiğinde yetiştirilmesi hiç de zor değildir.

Bol güneş  ışığı seven Venüs bitkisini, penceremizin önünde bol ışık alan bir yerde yetiştirip,çoğaltabiliriz.Doğal habitatındaki gibi alttan sulanmalı ve yalnızca saf su kullanılmalıdır.
Bitkinizin tohumdan yetişkin hale gelebilmesi için 3-4 yıl geçirmesi  gerektiğini bilmeniz,onun nekadar zor  ve değerli bir bitki olduğunun bilinmesi açısından da önemlidir. Bir yaşındaki bitkiler henüz 1 cm çapındadır.

Hareket eden bitkileri daha önce görmüşsünüzdür.Küstüm çiçeği olarak da bilinen Mimosa Pudica elinizle dokunduğunuzda refleks olarak yapraklarını hareket ettirerek büzer.Bu tamamen  refleks bir harekettir.Venüs sinek kapan ise,doğal ortamındaki  azot fakiri topraklardan elde edemediği  besini zaman içerisinde evrimleşerek,avladığı sinek ve böceklerden temin eder duruma gelmiştir.

Kış mevsiminin gelmesi  ile ( Kasım ayından mart ayına kadar ) tüm soğanlı bitkiler gibi dinlenme dönemine girdiklerinden,beslenme sorunu da yaşamazlar.Bitki bu dönemde gelişimini oldukça yavaşlatır,yaprak ve kapanlar küçülerek torfa yakın bir duruma gelir.Kapanların hareket kabiliyeti zayıflar.Bu dinlenme döneminde bitki serince bir yere alınarak kışı dinlenerek geçirmesi sağlanır,bu bitkinin sağlığı açısından önemlidir.Aksi taktirde bitkinizi kaybedebilirsiniz.

Bu dinlenme dönemine dormancy denir.Bitkiyi Türkiye şartlarında ekim ayı sonu ve ya kasım ayı başında dinlenmeye almalısınız.Şubat ayı sonunda ya da Mart ayı başında da tekrar oda sıcaklığına alarak dormancy den çıkartmanız gerekir.

Dormancy den çıkarılan bitkinin torf ve saksı değişimi yapılması bitkinin gelişiminde katkıda bulunacaktır.Önerilen torf Baltık torfu diye bilinen asidik ve mineralsiz torfdur.Bu torf perlit ile 1/1 oranında karıştırılarak saksı harcı oluşturulur.Nette bulabileceğiniz bir toftur bu.Ekim sırasında bitkinizin bataklık alanda yetiştiğini göz önünde bulundurarak torfunu mümkün olduğunca sıkıştırmadan,bastırmadan gevşek bırakınız.

Bahar döneminde bitki kısa sürede çiçeklenecektir.Çiçeklenen bitki tüm gücünü çiçeğe harcayacağından,zayıf düşüp ölme riski taşır.Bu yüzden bir ya da birkaç saksı bitkisi olanlara çiçeklendirme tavsiye edilmez.Çiçeklerin birkaç cm iken kesilmesi önerilir.Bu arada tüm bitkilerde olduğu gibi yaprak ve kapanların,ömrünü tamamlayanlarında,zamanla kararıp çürümeler oluşur.Kararıp çürüyen yapraklar dibe yakın yerden kesilip atılmalıdır.

Kısaca bakım için gerekenleri maddeler halinde sıralayacak olursak..

1-Bitkimizi bol güneş alan bir yerde bulunduracağız.
2-Saksımızı plastik bir altlık içerisine oturtarak,alttan sulayacağız,yani altlığına su koyacağız,o ihtiyacını alttan su emerek görecek.Su seviyesi yaz döneminde 2-3 cm kadar olacak ve hiç kurumasına,suyun bitmesine izin vermeyeceğiz.Kış döneminde,dormancy de iken bu su seviyesi 1 cm e düşürülür ve tamamen bittikten sonra su ilave edilir.
3-Sadece ve sadece saf su kullancağız.Akü suyu,yağmur ve kar suyu,de iyonize su,Ro – Rover Osmosis suyu,Klima suyu ( klimanın dışarıya tahliye ettiği su ) kullanılabilecek sulardır.
4-Kuruyan ve kararan yaprak ve kapanları kesip saksıdan uzaklaştıracağız.
5-Bitkimizi kış döneminde dinlenmeye,serin bir yere alacağız.İyi yetiştirmeler   etoburbitkiler.com

Son Düzenleme: Mart 05, 2018, 05:09:49 ÖS Gönderen: Administrator

egemen

egemen

Not: Yaptığım araştırmalar sonucunda Venüs flytrapların 1. ölüm nedeni çok sulamadır. Zamanla bitkinin soğanı küflenir ve yaşamını yitirir. Dikkat edilecek en önemli husus toprağın kurumaması ve sürekli nemli olmasıdır. Fakat bitkilerin nefes almasına olanak tanımak gerekir. Bitkimizi kapalı alanda yetiştiriyorsak altlığındaki su bittikten sonra toprak nemini kaybetmeden 2-3 cm kadar su verilir.  Balkondaysa ve çok iyi güneş alan bir yerdeyse altlığındaki su bitince su vermek gerekir.
Dormancy döneminde altlığındaki su bittikten  4-5 gün sonra su vermek uygun olur fakat havanın sıcaklık şartlarına göre durum değişebilir. Örneğin  hava  çok soğuk ise 15 günde bir su vermek uygun olur. Torfun üstü hafif kuruyabilir. Bundan korkmayın önemli olan torfun alt kısmının ıslak olmasıdır. Fakat tamamen kurumasına izin vermeyin. Dormancy döneminde su seviyesi 1-1,5 cm olmalıdır.
Son Düzenleme: Haziran 24, 2018, 11:04:44 ÖÖ Gönderen: egemen

 

*alış veriş yap

*Son İletiler/Konular

Ynt: Memories parfüm kokulu gül Gönderen: Administrator
[Aralık 09, 2019, 04:34:08 ÖS]


Ynt: Dev çiçekli pipo sarmaşığı aristolochia gigantea dutchmans pipe Gönderen: Administrator
[Kasım 07, 2019, 06:38:42 ÖS]


Ynt: Bauhaus da etobur bitkiler.. Gönderen: egemen
[Ekim 21, 2019, 03:08:21 ÖÖ]


Ynt: Dev çiçekli pipo sarmaşığı aristolochia gigantea dutchmans pipe Gönderen: egemen
[Ekim 21, 2019, 03:03:29 ÖÖ]


Ynt: clematis Gönderen: egemen
[Ekim 21, 2019, 02:58:03 ÖÖ]

*En Popüler Bölümler

  • Toplam İleti: 310
  • Toplam Konu: 145
  • Toplam Üye: 34
  • Son Üye: Kara13hnt
  • Bugün En Çok Çevrimiçi: 57

En son gönderilen iletileri göster
[Daha fazla istatistik]

Çevrimiçi Üyeler

  • 3 Ziyaretçi
  • 0 Üye

Bugün En Çok Çevrimiçi: 57
En Çok Çevrimiçi: 111 (Kasım 09, 2018, 11:43:37 ÖÖ)