Türkiye nin en büyük etobur bitki paylaşım platformuna hoş geldiniz..

collapse

venüs bitkisini tohumdan yetiştirme..

(Okunma sayısı 1091 defa)
Administrator

Administrator

Doğal yaşam alanları iyi taklit edildiğinde,yetiştirilemeyecek bir bitki türü yoktur.

Venüs sinek kapan olarak bilinen dionea muscipula da bunlardandır elbette.Tohumdan yetiştirebilmek için venüs sinek kapan bitkisinin tohumunu, güvenli bir yerden temin ettikten sonra,eğer hemen ekim yapacaksanız ki bu tavsiye edilir;

Saksı
Torf
Işık sağlayıcı kaynağınızı
Saf su
Ve çimlenmenin oluşması için gekekli olan terrariumunuzu hazırlamanız gerekir.

Bunların hepsinin birarada hazır olarak satıldığı ürünler mevcuttur.(çin malı hazır kutu cola gibi ürünlerden uzak durunuz..)
Bunun gibi ürünlerden uzak durunuz..

Güvenilir yerlerden alış veriş yapınız..


ÇİMLENDİRME İŞLEMİ SIRASIYLA ŞU ŞEKİLDE OLMALIDIR

1-Saksınıza baltık torfu ve perlit karışımından oluşan özel torfunuzu doldurunuz ve üzerini bastımadan hafifçe düzleştiriniz.
2-Tohumlarınızı saksının üzerine dikkatlice bırakınız.Tohumları torfa gömmeyiniz.Çimlenmenin oluşabilmesi için güneş ışığını ya da sağlayacağınız sunni ışık kaynağını tohumların direk olarak görmesi şarttır.Gömülür ya da üzeri torf ile kapatılırsa çimlenme olmayacaktır.
3-Saksınızın altlığı plastik ya da boyasız toprak olabilirSuda kimyasal salınım yapmayacak  bir altlık kullanmak önemlidir,metal altlık kullanmayınız.Altlığa yaklaşık 2cm kadar saf su ilave ediniz ve saksınızı buraya oturtunuz.Torf suyu alttaki deliklerden çekecektir.Altlığa 2cm su seviyesi sabitlenene kadar saf su ilave ediniz.
4-Şimdi çimlenmenin oluşabilmesi için gerekli nemi oluşturacak terrariummumuzu oluşturmaya geldi.Bunun için saksının üzerine şeffaf bir poşet geçirenler de var,ancak havalandırılması ve kullanımı daha kolay olduğu için bizim tavsiyemiz,saksınızın üzerine şeffaf bir plastik bardak kapatarak terrariumunuzu oluşturmanızdır.Terrariumun içerisinde hava sirkülasyonu sağlayarak küf oluşmasını engellemek için,şeffaf plastik bardağın üzerine karşılıklı olarak 8-10 minik delik açmak faydalı olacaktır.Bunu yapsak bile her gün 15-20 dk şeffaf bardağı tamamen kaldırarak yohumların ve torf yüzeyinin iyice havalanması sağlandıktan sonra tekrar kapatılması gerekir.
5-Bu düzenek hazırlandıktan sonra yine çimlenmenin oluşması için gerekli olan ışığın sağlanması için,çimlendirme saksmızı,bol güneş alan bir cam önüne yerleştirmeliyiz.Eğer yeterli güneş ışığı alan bir yeriniz yok ise,saksı ve terrariumunuz üzerine yaklaşık 20-25 cm kadar mesafeden,masa lambası gibi bir sunni ışık kaynağı kullanabiliriz.
 
Tüm bunları yaptık,peki bitkimiz ne zaman çimlenecek,bu sorunuzun cevabı,tohumunuzun tazeliği ve sizin bitkinizin çimlenmesi için hazırladığınız ortam değişkenlerine bağlı olarak değişmekle beraber,genelde bir hafta ile onbeş gün dür.Bazı durumlarda bu süre bir ayı da bulabilmekte hatta biraz daha geçebilmektedir.Ama bu süre içerisinde çimlenme hala oluşmadıysa bir şeyler ters gitmiş demektir. Tohum sağlayıcınızı değiştirerek,daha kaliteli ortam değişkenleri hazırlayarak tekrar denemelisiniz.

Peki nedir bu ortam değikenleri;Sizin çimlenmenin oluşması için sağlayacağınız ortamın ısısı,Işık kaynağınızın kalitesi,nem oranınızınzın yeterli olup olmamasıdır.Çimlenme oluştu ise ne yapmam gerekir?
Çimlenmeden sonra da her gün terrarium kapağını açıp havalandırmayı ihmal etmeyiniz.Yaklaşık üç - dört ay sonra hala minik olan ve minik minik kapanları artık belli olan venüslerinizi asıl yerlerine ekebilirsiniz.Bunu yaparken,kök kısımlarını incitmeden çöp şiş gibi bir aparat kullanarak yeni yerlerine alabilirsiniz.iyi yetiştirmeler..
Son Düzenleme: Mart 06, 2018, 07:21:29 ÖÖ Gönderen: Administrator

 

*alış veriş yap

*Son İletiler/Konular

Ynt: Dev çiçekli pipo sarmaşığı aristolochia gigantea dutchmans pipe Gönderen: Administrator
[Kasım 07, 2019, 06:38:42 ÖS]


Ynt: Bauhaus da etobur bitkiler.. Gönderen: egemen
[Ekim 21, 2019, 03:08:21 ÖÖ]


Ynt: Dev çiçekli pipo sarmaşığı aristolochia gigantea dutchmans pipe Gönderen: egemen
[Ekim 21, 2019, 03:03:29 ÖÖ]


Ynt: clematis Gönderen: egemen
[Ekim 21, 2019, 02:58:03 ÖÖ]


Ynt: Droseralardan görüntüler.. Gönderen: egemen
[Ekim 21, 2019, 02:53:29 ÖÖ]

*En Popüler Bölümler

  • Toplam İleti: 309
  • Toplam Konu: 145
  • Toplam Üye: 34
  • Son Üye: Kara13hnt
  • Bugün En Çok Çevrimiçi: 14

En son gönderilen iletileri göster
[Daha fazla istatistik]

Çevrimiçi Üyeler

  • 4 Ziyaretçi
  • 0 Üye

Bugün En Çok Çevrimiçi: 14
En Çok Çevrimiçi: 111 (Kasım 09, 2018, 11:43:37 ÖÖ)