Türkiye nin en büyük etobur bitki paylaşım platformuna hoş geldiniz..

collapse

clematis

(Okunma sayısı 2830 defa)
Administrator

Administrator

clematis

Ülkemizde pek bilinmese de çok gösterişli, parlak ve renkli çiçekleri ve 200 kadar çeşidi olan clematis çiçeği yetiştirildiği ülkelerde çok sevilmektedir. Bir sarmaşık türü olan clematis bitkisi kışın yapraklarını döker, kısmen dalları kuruyabilir. Fakat ilk baharda yeniden yeşererek hızla büyürler. Genel olarak geçirgen (kumlu), zengin ve suyu süzen toprak yapısını sever. Sert yapılı, killi ve taban suyu yukarıda olan toprakları sevmezler. Özellikle kök bölgesi gölge sever.  Bu yüzden kök bölgesi yaprak, ot vb. malzemelerle malçlanması çok iyi olur. Yarı gölge alanları sever direk güneş ışığı görmeyen yerler en sevdiği yerlerdir. Gün boyu güneş gören yerlerde özellikle kavurucu yaz sıcaklarında clematis çiçeğiniz ciddi zararlanma görebilir. Bu yüzden clematis fidanınızı dikerken bunu göz önüne alarak uygun yer seçmeniz bitkinizin sağlıklı gelişimi için çok iyi olacaktır.

Nisan dan eylüle kadar çiçeklenme dönemi olan clematis çiçeği birbirinden farklı renk tonlarıyla yetiştirildiği ülkelerde çiçek sevenler tarafından çok beğeni toplamaktadır. İlk bahar-yaz döneminde farklı zamanlarda açan büyük ve küçük çiçekli yüzlerce çeşidi vardır. Sarılıcı ve tırmanıcı bir bitki olan klematis, orman asması olarak ta adlandırılır. Kuru ve sıcak yaz günlerinde düzenli sulama ihmal edilmemelidir. Soğuğa dayanıklı bir bitkidir.

İlkbaharda bitkinin dibini çapalayarak havalandırmak ve kompostla veya yanmış hayvan gübresiyle karıştırmak iyi olacaktır. Uzun süre etkili olan gübrelerle gübreleme yapmakta bitkinizin güçlü bir şekilde büyümesini sağlayacaktır. Saksıda yetiştirmeye de uygun olan klematisler yine uygun formda toprakla 45 cm derinliğinde saksılarda yetiştirilebilir. Bitkinin uzayabilmesi için uygun destek çubuklarıyla bitki desteklenmelidir. Saksı seçerken açık renkli plastik saksılar ideal seçim olacaktır. Koyu renkli saksılar daha çabuk ısınacağından bitkinin istemediği bir durum oluşacaktır. Clematis yetiştiriciliğinde en önemli kural bitkinin kök bölgesi nemli ve gölgeli bir ortamda kalması, büyüyen üst dallarının güneş görmesidir.

Clematis türleri farklı şekilde budamalara sahip olduğu için budanma konusunda kafa karıştıran bitkilerdir. Ana grupların çiçeklenme dönemlerine ve çiçek şekillerine göre tanımlanmış olan üç ana grupta budanmaları söz konusudur. Erken çiçeklenen gruplar eski dallardan çiçeklenir, oysa daha sonra çiçeklenenler yeni filizlerden tomurcuklanır bu nedenle budanmalarına azami özeni göstermek gerekir. Clematis budaması için daha fazla bilgiyi buraya tıklayarak forum sayfamızdan inceleyebilirsiniz. Bit ve böcekler bitkinize musallat olabilir bunun için düzenli kontrol yapılıp, ilgili insektisitlerle tedavi edilmelidir.

En önemli hastalığı “Clematis wilt” denilen yaprakların üstten başlayarak hızla kahverengileşerek, bitkinin kuruduğu bir rahatsızlıktır. Kontrolleriniz sırasında enfekte olduğunu fark ettiğiniz dalları derhal keserek uzaklaştırın. Eğer bitkinin etkilenen kısımları çoksa, tam dipten kesmekten çekinmeyin. Enfekte dalarlı mutlaka yakın. Bu hastalık için yapılabilecek hiçbir şey yoktur. Clematis bitkisi için sizlere önemli notlar vermeye çalıştım, clematis çiçeği bakımı ve yetiştiricilik bilgilerini doğru uygularsanız sizlerde kolayca ister bahçenizde ister balkonunuzda saksıda clematis yetiştirebilirsiniz.


alıntıdır: bizimbahce.net

Bunlar da benim clematis lerim..

egemen

egemen

Çiçeklerin maşallahı var. Hepsi birbirinden güzeller.

Administrator

Administrator

İlk çiçeklerimizi birkaç gün önce aldık.
egemen

egemen

Sizin balkon çok iyi güneş aldığı  için çiçekler yerlerinden memnunlar. Bunlar da  İnşallah kısa zamanda coşarlar.

Administrator

Administrator

Sizin balkon çok iyi güneş aldığı  için çiçekler yerlerinden memnunlar. Bunlar da  İnşallah kısa zamanda coşarlar.

Bir çok  sarmaşık var şimdiden amazona döndü.. :D Mor olan da açtı ama bunun boyu küçükmüş.Şimdiki hedef katlı olanlar.Gül gibi açan türleri hedefliyorum.
egemen

egemen

Çok güzel insan kendini ormanda zannediyor resimlere  bakınca  gül gibi açan türlerde olursa mükemmel olur.

Administrator

Administrator

Ve her yer clematis..  :)


egemen

egemen

Süper Ferhan ağabey  bu çiçeklerin arasında çay içmek paha biçilemez.

Administrator

Administrator

Süper Ferhan ağabey  bu çiçeklerin arasında çay içmek paha biçilemez.

Bekleriz egemen.. ;)

egemen

egemen

İnşallah Ferhan ağabey

Administrator

Administrator

Herhalde kar yağana kadar açacaklar..   :Degemen

egemen

Tozlaştırma yapılırsa bunlardan rekor sayıda tohum alınır. Görünümleri harika bu gidişle kışa kadar açacak gibi görünüyor.

 

*alış veriş yap

*Son İletiler/Konular

Ynt: kuru sphagnum moss dried sphagnum moss yeşerir mi.. Gönderen: Administrator
[Şubat 19, 2020, 05:44:05 ÖS]


Ynt: Drosera Binata Ve Avı Sirke Sineği.. Gönderen: Administrator
[Şubat 19, 2020, 05:41:29 ÖS]


Ynt: Drosera Binata Ve Avı Sirke Sineği.. Gönderen: furkan27
[Şubat 18, 2020, 11:17:11 ÖS]


Drosera Binata Ve Avı Sirke Sineği.. Gönderen: Administrator
[Şubat 18, 2020, 04:41:34 ÖS]


Ynt: kuru sphagnum moss dried sphagnum moss yeşerir mi.. Gönderen: furkan27
[Şubat 16, 2020, 07:19:52 ÖÖ]

*En Popüler Bölümler

  • Toplam İleti: 357
  • Toplam Konu: 153
  • Toplam Üye: 38
  • Son Üye: furkan27
  • Bugün En Çok Çevrimiçi: 17

En son gönderilen iletileri göster
[Daha fazla istatistik]

Çevrimiçi Üyeler

  • 4 Ziyaretçi
  • 0 Üye

Bugün En Çok Çevrimiçi: 17
En Çok Çevrimiçi: 114 (Şubat 09, 2020, 06:03:06 ÖS)