Türkiye nin en büyük etobur bitki paylaşım platformuna hoş geldiniz..

collapse

wisteria sinensis

(Okunma sayısı 2454 defa)
Administrator

Administrator

wisteria sinensis - Mor Salkım Ağacı

Mor Salkım Ağacı Özellikleri
Anavatanı Çin olan mor salkım botanikteki adı Wisteria Sinensis’dir. Ülkemizde sadece salkım olarak da adlandırılır. Aslında salkım, Wisteria bitkisinin adıdır. Wisteria Sinensis de salkımın türlerinden biri olan mor salkımı ifade eder. Diğer salkım türleri çok bilinmediği için yaygın olarak mor salkım bitkisine salkım denilmektedir.
Salkımın türleri; Wisteria sinensis ( mor salkım ), Wisteria floribunda ve Wisteria venusta olarak adlandırılır.
mor salkım meyvesi
Mor salkım ağacı meyvesi / Görsel: Ağaçlar Org
Mor salkım kokusu oldukça güzeldir ve dikkat çekicidir.

Mor salkım Baklagillerden gelen bir çeşit sarmaşıktır ancak diğer sarmaşıklardan biraz farklıdır. Mor salkım duvar üzerine yapışmaz. Bu sebeple eğer bir yeri sarmasını istiyorsanız özellikle başlangıç aşamasında tel, çubuk vs. kullanmanız gerekir.
Çiçekleri salkımlar halinde olup mor, beyaz, krem, mavi ve pembe gibi renklere sahiptirler.
Mor salkım çok yıllık bir bitkidir. 20 metreden daha fazla uzayabilen bu bitkinin ömrü yaklaşık 70- 80 sene civarındadır. Düzenli olarak budanması durumunda boyu bu kadar uzamaz. Ömrü uzun olan mor salkım ağacı vadesini doldursa dahi kökünden yeni sürgünler verebilir.
Mor salkım ilkbahar ortasında çiçek açmaya başlar. Yaz başlamadan çiçeklenip uzun süre çiçeklerini korur. Yaz ortasında da çiçeklenmeler olabilir.
Mor salkım yapraklarından önce çiçeklerini çıkarır ve yapraklarını kışın döker.
Mor salkım çok hızlı gelişir. Küçük bir fideyken çok kısa zamanda uzun bir sarmaşığa dönebilir.
Uzun ve yassı şekilli meyveleri baklayı andırır.
Mor Salkım Nasıl Yetiştirilir?
Mor salkım elbette bir bahçe çiçeğidir ve evde yetiştirmeye uygun değilidir. Yukarıda bitkinin özelliklerinden bahsederken 20 metreden fazla boylandığını belirtmiştirk. Ancak mor salkım bitkiniz için bahçenizde de yer seçerken dikkat etmeniz gerekir.
Mor salkımın yerini doğru seçmeniz önemlidir. Yerini taşımamalı ve ona en uygun yeri bulmalısınız. Sarmaşık türünden bir ağaç olması sebebi ile sarılabileceği yapıların yanına dikmeli ya da sarılabileceği bir materyali yanına getirmelisiniz.
budama

Mor salkım bitkinizi sık sık ve düzenli olarak budamanız gerekir. Aksi takdirde başka ağaçların üzerine doğru meyil ederek onların gelişimini engelleyebilir. Budama sıklığı ayda bir veya 2 ayda bir olabilir. Bunu bitkinizin gelişimine göre düzenleyebilirsiniz.

Bitki ılıman ortamları sever fakat zor koşullara karşı da dayanıklıdır. Mor salkım aşırı sıcaklara ve -30 derecelere kadar olan soğuklara karşı yaşam faaliyetlerini sürdürebilir.
Mor salkım çok fazla toprak seçmez ama killi toprakları daha çok sever. Bol su sevdiği için topraktaki drenajın da iyi olması gerekir. Aksi halde kökler zarar görecektir.
Mor salkım karanlıktan çok hoşlanmaz ama çok uzun süre güneşlenme arzusu olan bir ağaç da değildir. Günün 6’da birini en azından yarı aydınlık bir alanda geçirebilirse gelişimi olağan ilerleyecektir.
Uzun süre güneş istemese de güneş mor salkım için olmazsa olmazdır. Eğer güneş alamazsa çiçek açmayacaktır.
Mor salkım rüzgar sever. Onu diktiğiniz yerin rüzgar alması gerekir.
Mor salkım ağacı suyu sever. Yazları toprak kurudukça sulamalı, kış aylarında ise sulama miktarı azaltılsa da sulama komple bırakılmamalıdır.
Mor salkım aynı zamanda bonsai olarak ya yetiştirilebilen bir ağaçtır.

Mor Salkım Çoğaltma
Mor salkım tohum veya fidan ile yetiştirilebilir. Mor salkım fidanı kısa sürede yerine alışıp çiçeklenmeye başlar. Fideyi yerine diktikten sonra ilk aşamada bolca su vermeyi unutmamalısınız. Fide ekimi için havaların soğuğunun geçmesini bekledikten sonra hareket etmeniz gerekir. Böylelikle bitkinin kökleri yaz ayı süresinde iyice yayılarak sağlamlaşır.

Mor salkım tohumunu ise direk bitkiden alabilirsiniz. Mor salkımın bezelye ya da bakla görünümünde olan meyvelerinin içerisinde tohumları bulunur. Tohumdan çoğaltmada çiçek açması için oldukça uzun zaman beklemeniz gerekebilir. bu süre 10 yıla kadar uzayabilir. O yüzden daha pratik yolları tercih etmeniz sizin için daha iyi sonuçlar verecektir.

Sarmaşık yapıda olduğu için daldırma yöntemi de bu bitkinin çoğaltılması için uygundur. Bu yöntemi uygulayabilmek için bitkinin kıvrılabilir yapıdaki bir dalının toprağa doğru bükülmesi gerekir. Ardından ucu dışarıda kalan dalın orta kısmı toprak içerisine hapsedilir. Bu işlem ilkbahar zamanı yapılmalıdır. 6 aylık bir süreç sonrasında sonbaharda ise dal sökülerek boğumların arası kesilir. Yeni bitkilerin çiçeklenmesi 2- 3 sene kadar sürecektir.

Mor Salkıma Dair Sıkça Sorulan Sorular
Mor salkım ne zaman çiçek açar?
Mor salkım iki defa çiçeklenir. Bunlardan biri ilkbahar ortasında nisan ayında diğeri de haziran ayında gerçekleşir.

Ülkemizde mor salkım yetiştirilebilir mi?
Türkiye’nin birçok bölgesi mor salkım yetiştirebilmek için uygun iklim koşullarına sahiptir. Hatta Üsküdar Belediyesi her yıl mayıs ayında ilçedeki bütün okul ve camilerin bahçelerine mimoza, erguvan ve mor salkım diktikleri ve ‘En güzel mor salkım ve erguvan’ konulu dijital fotoğraf yarışması düzenledikleri bir organizasyon düzenlemektedir. Etkinlik detayları için buraya tıklayabilirsiniz.

Mor salkım bitkim neden çiçek açmıyor?
Ağacınız yeterince güneş almıyor olabilir.  Bir diğer ihtimal ise budanmasının ihmal edilmesidir. Eğer bitkiniz önceki yıllarda çiçeklenmiş ve çiçek açmama sorunu yeni çıkmış ise sorun yüksek ihtimalle budama veya sulama kaynaklıdır.


Mor salkım bitkimi budamazsam ne olur?

Mor salkım için budama son derece önemlidir. Sarmaşık olması sebebi ile şayet budama yapmazsanız bitkiniz çok fazla yayılacaktır. ancak bunun yanı sıra bitkinin daha sağlıklı olması ve çiçek açabilmesi için budanması gerekir. Bitki tüm gücünü taze dallar çıkarmaya yoğunlaştıracak, bu sayede yeni dallar üzerinden çiçeklenmeler meydana gelecektir.

Doğru budama çok önemlidir. Bitkinizin gelişim durumuna göre sık sık budama yapmanız gerekebilir. Budama esnasında dalları kökten kesmemeye özen göstermeniz gerekir.

Mor salkım ağacı böceklendi, ne yapılabilir?
Eğer mor salkım bitkiniz yeterince esinti almıyorsa mantarlar meydana gelebilir. Bunun haricinde bitkinin sık karşılaştığı böceklenme sorunları asalaklardır.

Kuru bölgelerde bir takım böcekler bitkinizi rahatsız edebilirler bu sebeple özellikle yaz aylarında sık sık sulama yaparak bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

alıntıdır:  blog.ciceksepeti.comBu da benim visteria sinensis im..Son Düzenleme: Mart 21, 2019, 10:34:06 ÖÖ Gönderen: Administrator

egemen

egemen

Mor salkımlar muhteşem. Ben de bu ağaçtan istiyorum Ferhan ağabey  :D

Administrator

Administrator

Mor salkımlar muhteşem. Ben de bu ağaçtan istiyorum Ferhan ağabey  :D
Alalım sana da Egemen.Bauhaus da birkaç tane kalmıştı.. ;)

 

*alış veriş yap

*Son İletiler/Konular

Ynt: kuru sphagnum moss dried sphagnum moss yeşerir mi.. Gönderen: Administrator
[Şubat 19, 2020, 05:44:05 ÖS]


Ynt: Drosera Binata Ve Avı Sirke Sineği.. Gönderen: Administrator
[Şubat 19, 2020, 05:41:29 ÖS]


Ynt: Drosera Binata Ve Avı Sirke Sineği.. Gönderen: furkan27
[Şubat 18, 2020, 11:17:11 ÖS]


Drosera Binata Ve Avı Sirke Sineği.. Gönderen: Administrator
[Şubat 18, 2020, 04:41:34 ÖS]


Ynt: kuru sphagnum moss dried sphagnum moss yeşerir mi.. Gönderen: furkan27
[Şubat 16, 2020, 07:19:52 ÖÖ]

*En Popüler Bölümler

  • Toplam İleti: 357
  • Toplam Konu: 153
  • Toplam Üye: 38
  • Son Üye: furkan27
  • Bugün En Çok Çevrimiçi: 15

En son gönderilen iletileri göster
[Daha fazla istatistik]

Çevrimiçi Üyeler

  • 3 Ziyaretçi
  • 0 Üye

Bugün En Çok Çevrimiçi: 15
En Çok Çevrimiçi: 114 (Şubat 09, 2020, 06:03:06 ÖS)