Türkiye nin en büyük etobur bitki paylaşım platformuna hoş geldiniz..

collapse

Dev çiçekli pipo sarmaşığı aristolochia gigantea dutchmans pipe

(Okunma sayısı 55 defa)
Administrator

Administrator

Dev çiçekli pipo sarmaşığı aristolochia gigantea dutchmans pipeÇok hızlı gelişip, hemen çiçek açan, yaz kış yeşil tropik bir sarmaşıktır. Yemyeşil kalp şekilli yapraklarının arasından bahar sonundan itibaren baş gösteren ve büyüklüğü 30 cm e varan dev çiçekleri ile büyüleyici bir bitkidir. Hızla gelişip, haşmetli bir yapı kazanmasına rağmen saksı içinde yetiştirilmeye uygun olan dayanıklı ve kanaatkar bir bitkidir. Çiçekler ardı ardına ve tüm yaz sezonu boyunca havaların serinlemesine kadar sonbahar ortalarına dek açarlar. Çiçekler koyu şarap kırmızı renkte olup, üzerindeki krem renkli desen nedeni ile uzaktan bakıldığında işlenmiş kırmızı kadife kumaş görüntüsü verirler.

-5 ile -10 derece soğuğa kadar kök kısımları dayanabildiğinden bahçede yetiştirilebilen ender tropik sarmaşıklardan biridir. Ancak yine de bahçenin Güneye bakan cephesine dikilmeli, kışın soğuklardan en azından kök bölgesini elden geldiğince korumaya alınmalıdır. Kışı çok soğuk geçen yetiştiriciler 30 cm çaplı derince saksılarda yıl boyu kış aylarında iç mekana almak sureti ile yetiştirebilirler. Güneş gördüğü sürece çiçek açmaya devam edecektir.

Püf noktası diğer tüm sarmaşık yapılı bitkilerde olduğu gibi; bitkinin kök kısmı yarı gölgede, doğrudan öğle güneşi görmeyen bir yerde olmalı ve bitki bu noktadan çit ya da sırığa tutunarak güneşe ulaşacak şekilde büyütülmelidir. Bu sayede genişleyen gövde kök kısmına aşırı sıcaklarda gerekli gölgeyi sağlarken, bitkinin güneşe erişen kısmı çiçeklerle bezenecektir.

Dikim Yeri: Işık alan bol güneşli don görmeyen alanlar
Önerilen: Koleksiyon bitkisi. Pergoleler, limonluklar, çit boyları ve sarılabileceği çiçeksiz ağaç diplerine dikilebilir. Saksı yetiştiriciliğine uygundur.
Toprak: Besince zengin, humuslu, drenajı yüksek toprak
Büyüme Hızı: Çok hızlı
Çiçeklenme Dönemi: Bahar ortasından başlayarak Yaz boyu sonbahar ortasına dek.
Bitkinin Maks. Eni: 5-8 m
Bitkinin Maks. Boyu: 12 m
Dona Dayanıklılık: Donlara yarı dayanıklı
İklim Kuşağı: 9-11
Ömrü: Çok yıllık
Dikim: Dikim öncesinde toprakta 50 cm derinliğinde 40 cm çapında bir delik açın. Buradan çıkan toprağı yarı ölçüde funda torfu ya da torf ile karıştırıp havalandırın ve yumuşatın. Havalandırdıktan sonra çukuru doldurup, dikimi bu gevşetilmiş ve zenginleştirilmiş, derinlemesine çapalanmış toprağa ekim yapın.

Mutlaka dayanabileceği bir pergola, çit ya da sağlam bir limonluk yakınına dikin. Don görmeyen, Güney cepheye bakan, bol güneş ışığı alan, mümkünse gün boyu güneşli bir yer seçin. Her bahar girişinde toprağını üstten gübreleyin ve çapa yardımıyle toprağını havalandırın.

Bakım: Sulama konusunda özel bir ilgi istemez. Aşırı sulamadan daima kaçının. Yaz aylarında eğer toprağa dikilmişse uzun aylar boyunca hiç sulanmadan dahi durabilir. Saksı yetiştiriciliğinde bitki ihtiyaç duydukça sulayın ve iki sulama arasında bitki üst toprağının kurumasına izin verin.
İdeal: Üretimi en zor sarmaşıklardan biridir. En kolay yetiştirme yolu tohum olup, çelikten ve daldan üretimi kimi zaman 6-7 ayı bulabilir. Bu nedenle ilk dikim yeri iyi seçilmeli, bitki daha sonra taşınmamalıdır.


alıntıdır:zengardentr.com
Son Düzenleme: Mayıs 01, 2019, 06:47:51 ÖS Gönderen: Administrator

Administrator

Administrator

Bunlar da benim aristolochia gigantea dutchmans pipe lerim.   ;)

 

*alış veriş yap

*Son İletiler/Konular

drosera burmannii hong kong yavrularımızdan.. Gönderen: Administrator
[Mayıs 15, 2019, 07:17:33 ÖS]


Ynt: Memories parfüm kokulu gül Gönderen: Administrator
[Mayıs 14, 2019, 09:50:42 ÖS]


Memories parfüm kokulu gül Gönderen: Administrator
[Mayıs 14, 2019, 09:46:46 ÖS]


Ynt: Güller Gönderen: Administrator
[Mayıs 14, 2019, 09:39:41 ÖS]


Alexandra - Princesse de Luxembourg kokulu gül Gönderen: Administrator
[Mayıs 14, 2019, 09:36:13 ÖS]

*En Popüler Bölümler

  • Toplam İleti: 243
  • Toplam Konu: 135
  • Toplam Üye: 22
  • Son Üye: Ergin bey
  • Bugün En Çok Çevrimiçi: 10

En son gönderilen iletileri göster
[Daha fazla istatistik]

Çevrimiçi Üyeler

  • 3 Ziyaretçi
  • 0 Üye

Bugün En Çok Çevrimiçi: 10
En Çok Çevrimiçi: 111 (Kasım 09, 2018, 11:43:37 ÖÖ)