Türkiye nin en büyük etobur bitki paylaşım platformuna hoş geldiniz..

collapse

Memories parfüm kokulu gül

(Okunma sayısı 1677 defa)
Administrator

Administrator

Memories parfüm kokulu gülÇeşit adı: Memories

Çiçek özellikleri: İri, 11 cm çapında çiçekleri şeftali renklidir. Taç yaprak sayısı 80 e ulaşan, çifte katmerli, dolu dolu çiçekler açar. Hafif ve meyvemsi kokuludur.

Çiçeklenme dönemleri : Bahar, Yaz ve Sonbahar. Geçen çiçekleri toplamak çiçeklenmeyi uzatır ve sayısını artırır.

Dikim yeri : Işık çiçeğidir. Güneş gören yerlerde güzel çiçeklenir. Hava akımı olan yerlerden hoşlanır.

Önerilen: Çalı tipi bahçe gülü.Toprak :  Besince zengin, kumlu killi topraklardan hoşlanır. Güçlü yapılı toprakları sever. Güller demir minerali ihtiyacı çektiklerinden kırmızı topraklarda güzel gelişirler. Hafif, besin yönünden zayıf topraklar gül yetiştirmeye uygun değildir.

Büyüme hızı :  Hızlı

Dona dayanıklılık : Donlara tam dayanıklı

İklim kuşağı :   4-9

Ömrü :  Çok yıllık kalıcı bitki

Dikim, bakım ve gübreleme :

Saksıda ve bahçede kolaylıkla yetişirler.Gül yetiştirmenin belli başlı prensipleri vardır.1- İşe iyi ve kaliteli bir gül fidanı ile başlayın.

2- Dikimden önce mutlaka toprağınızı derinlemesine havalandırın ve besleyin. Eskiden gül yetiştirilmiş toprağa gül dikilmez. Temiz ve yeni, taze toprak kullanınız. Dikim çukurundan çıkan toprağı başka bitkilerde gönül rahatlığı ile kullanabilirisniz.

3- Gül dikimi için havadar yerleri seçin. Hiç hava akımı olmayan kapalı köşeler, ışığa çok uzak noktalar gülün kısa sürede hastalanmasına sebep olur.

4- Dikimin hemen ardından derinlemesine ve bol bol ilk sulamasını yapın. Çamur gibi olmuş ıslak bir toprağa bile dikseniz sulayın. Can suyu yani ilk sulama bitkinin su almasından çok, kök çevresine toprağın oturması ile ilgilidir.

5- Güller obez bitkilerdir. Beslenmeyi çok severler. Beslenmezler ise zamanla zayıflayıp güçsüzleşirler.

6- Satışımızda olan güller ithal ve hastalıklara dayanıklı oldukları halde güller yılın belli dönemlerinde yine belli başlı hastalık ve zararlılarla mücadele isterler. Özellikle hastalıklara karşı bitkinizi korumak için suda eriyen demir ve bakır gibi elementleri ziraatcinizden temin edip bunları bahardan önce bitkiye topraktan veriniz. Sezon boyu ihtiyaç duydukça demir veremeye devam edebilirsiniz. Kışın verilen bakır ise tıpkı bir aşı gibi gülü bahar hastalıklarına karşı koruyacaktır. Bitkilerinizin yaprakları açık yeşile hatta sarıya dönmeye başlarsa bilin ki demir eksikliği çekiyorlar.

7- Gübreleme yaparken mutlaka hazır gübrelerde paket üzerinde yazan talimatlara uyun. Fazla gübre bitkiyi asla hızlı geliştirmez. Aksine yakar ve zarar verir.

8- Milletçe koyun, keçi, çiftlik gübresi kullanmayı çok seviyoruz. Mutlaka bu işlerden çok anlayan bir komşumuz, akrabamız, kulaktan dolma atadan dededen tam da emin olmadığımız binlerce bilgimiz var. Kullanmayın desek kullanmayacak mıyız ? Hayır. O zaman bari doğru kullanalım. Çiftlik gübreleri, koyun, keçi gübresi adı ne olursa olsun hayvansal gübreler (yarasa ve solucan gübresi hariç) toprakta geri dönüşürken ısı yayarlar. Bu ısı çoğu zaman bitkinin köklerini yakar. Doğru işlenmemiş tüm çiftlik gübreleri : Pek çok hastalık, bakteri ve mikrobun üremesi için mükemmel ortamlar olduklarından, bitkilerinde etkileneceği pek çok hastalık taşırlar. Yabani otların tamamı bu işlenmemiş gübrelerin içinde mevcuttur. O nedenle her kapınıza çuvalla gelen gübreciden gübre almayınız. Gübre usulüne uygun en az 1 yıl dinlendirilmelidir. Bu dinlenmeden sonra da kullanım ömrü yine 1 yıldır. Yani çok bekletirseniz de besin değeri azalır. Şaşırtıcı şekilde işlenmiş, toz haline getirilmiş çiftlik gübreleri zaten kapı kapı dolaşan gübrecilerin fiyatından daha ucuz ya da aynıdır. Buna rağmen yukarıda anlattığım sorunlarla karşılaşmazsınız. Ekim zamanı   :   Her mevsim
Dikim yeri   :   Kamelya ve çitler, Saksıya uygun
Özelliği   :   Çok yıllık, Hızlı kapatan, Kokulu, Kolay yetişen, Uzun süre çiçekli, Yaz kış yeşil, Az bakım ister, Peyzajda kullanıma uygun
İklim ve konumu   :   Yarı gölge, Güneşli, Dona dayanıklı, Sahil kesimi, Kuraklığa dayanıklı, Sıcağa dayanıklı
Çiçeklenme zamanı   :   İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Yılın büyük kısmı
Türüne göre   :   Sarmaşıkalıntıdır:zengardentr.com

Administrator

Administrator

Bunlar da benim zengarden den aldığım Memories parfüm kokulu gülüm.Açmak üzere.Açtığında yine buradan resimlerini paylaşırım.


egemen

egemen

sizin güller açtı mı Ferhan hocam

Administrator

Administrator

sizin güller açtı mı Ferhan hocam
Egemen açtı güllerim ama umduğum gibi olmadı.Gülleri bahçeye alacağım baharda.Sanırım orada daha rahat edecekler.

 

*alış veriş yap

*Son İletiler/Konular

Ynt: Memories parfüm kokulu gül Gönderen: Administrator
[Bugün, 04:34:08 ÖS]


Ynt: Dev çiçekli pipo sarmaşığı aristolochia gigantea dutchmans pipe Gönderen: Administrator
[Kasım 07, 2019, 06:38:42 ÖS]


Ynt: Bauhaus da etobur bitkiler.. Gönderen: egemen
[Ekim 21, 2019, 03:08:21 ÖÖ]


Ynt: Dev çiçekli pipo sarmaşığı aristolochia gigantea dutchmans pipe Gönderen: egemen
[Ekim 21, 2019, 03:03:29 ÖÖ]


Ynt: clematis Gönderen: egemen
[Ekim 21, 2019, 02:58:03 ÖÖ]

*En Popüler Bölümler

  • Toplam İleti: 310
  • Toplam Konu: 145
  • Toplam Üye: 34
  • Son Üye: Kara13hnt
  • Bugün En Çok Çevrimiçi: 15

En son gönderilen iletileri göster
[Daha fazla istatistik]

Çevrimiçi Üyeler

  • 4 Ziyaretçi
  • 1 Üye

Son 15 dakika içinde aktif olan üyeler: Administrator

Bugün En Çok Çevrimiçi: 15
En Çok Çevrimiçi: 111 (Kasım 09, 2018, 11:43:37 ÖÖ)