Türkiye nin en büyük etobur bitki paylaşım platformuna hoş geldiniz..

collapse

Özel Türlerden Tohum yetiştirme

(Okunma sayısı 460 defa)
Ozank

Ozank

Herkeze iyi Forumlar benim bir Sorum olucak Merak ettigim anlamadıgım. Özel Tür olan Sinek Kapan Örnek B52 mesala Bire Bir Eşlediğimizde , Elde ettiğimiz Tohumları Ektiğimizde  B52 olarak mı Çıkar yoksa Farklı veya Sıradan veya farklı bir tür olarak mı?

Çoğu kisi hiç bir zaman tohumdan yetiştirdigin bitki Anaç bitkinin Tıpa tıp aynısı olmaz Benzeyebilir ama farklıdır diyor veya sıradan tür veya sadece sende olan özel bir  tür bile olabilir diyorlar,Sürekli mutasyonmu geçiriyor bu bitkiler :D

saydemir

saydemir

Hibrit tohum denilen birden fazla ırkın üstün özellikleri alınarak yapılan tohumlardan elde edilen bitkilerin tohumları bir sonraki sezonda aynı özelliklerini korumayabilir. Aslına dönebilir veya o özellikleri taşıyanlarda çıkabilir ama tamamı aynı olmaz.
Meyve ağaçlarının hemen hiçbiri doğal bitki formları değildir. Bunlar çok uzun yıllardır insanların yapay seçilimi sonucu üstün özelliklerde olanlar seçilerek oluşturulan bitkilerdir. Tohumdan üretilen meyve ağaçlarında da bu özellikler ilk aslına benzeyebileceği için genelde aynı özellikler elde edilemez. O yüzden meyve ağaçları belli bir boydan sonra aşılanarak istenen özelliklere dönüştürülür.
Gelelim etobur bitkilere mesela sarracenia cinsine ait birden fazla tür var. Bu türler kendi aralarında melezlenebiliyor. Saracenia catesbeai (flava x purpurea) gibi.  Ama melez tohumlardan elde edilen bitkiler önceki ataya dönebilir. Baskın çekinik karakterler gibi faktörler sebebiyle.
Venüslerde tek tür vardır. Venüs bitkilerindeki farklılıklar türün içinde görülen mutasyonlar. Bu mutasyonlar sebebiyle farklı morflar veya alttürler oluşmuştur. Venüs bitkilerinden alacağınız tohumlarda orjinal türe dönüşebilir, tabi dönüşmeden aynı türün özellikleri devam da edebilir.

Tohumla üreme eşeyli üremedir ve tür içinde çeşitlenmeye sebep olur. Aynı tür bitki üretmek için eşeysiz üreme yöntemleri kullanılır. Çelikle üretim(yaprak çeliği, kök çeliği gibi) yada aşılama yöntemleri gibi.

Ozank

Ozank

çok aydınlatıcı bir Açıklama Olmuş Çok teşekkür ederim. sağolun

 

*alış veriş yap

*Son İletiler/Konular

Ynt: kuru sphagnum moss dried sphagnum moss yeşerir mi.. Gönderen: Administrator
[Şubat 19, 2020, 05:44:05 ÖS]


Ynt: Drosera Binata Ve Avı Sirke Sineği.. Gönderen: Administrator
[Şubat 19, 2020, 05:41:29 ÖS]


Ynt: Drosera Binata Ve Avı Sirke Sineği.. Gönderen: furkan27
[Şubat 18, 2020, 11:17:11 ÖS]


Drosera Binata Ve Avı Sirke Sineği.. Gönderen: Administrator
[Şubat 18, 2020, 04:41:34 ÖS]


Ynt: kuru sphagnum moss dried sphagnum moss yeşerir mi.. Gönderen: furkan27
[Şubat 16, 2020, 07:19:52 ÖÖ]

*En Popüler Bölümler

  • Toplam İleti: 357
  • Toplam Konu: 153
  • Toplam Üye: 38
  • Son Üye: furkan27
  • Bugün En Çok Çevrimiçi: 15

En son gönderilen iletileri göster
[Daha fazla istatistik]

Çevrimiçi Üyeler

  • 3 Ziyaretçi
  • 1 Üye

Son 15 dakika içinde aktif olan üyeler: furkan27

Bugün En Çok Çevrimiçi: 15
En Çok Çevrimiçi: 114 (Şubat 09, 2020, 06:03:06 ÖS)