Türkiye nin en büyük etobur bitki paylaşım platformuna hoş geldiniz..

collapse

pinguicula yapraktan üretim..

(Okunma sayısı 922 defa)
Administrator

Administrator

Pinguicula,etobur bitki türleri arasında yapraktan en kolay üretilen türlerin başında gelir.

Pinguiculayı yapraktan üretim için belli bir mevsim olmamasına rağmen, bunu torf değişim zamanında yapmanız faydalı olacaktır.
Çünkü,yaprak dipleri çok narin olduğundan torf değişimi sırasında ne kadar dikkat ederseniz edin mutlaka birkaç yaprak dip kısımdan kırılır.Bu acemi birisi için oldukça üzücü bir durum gibi görünse de uzman birisi için,fırsata dönüştürülebilecek bir bulunmazdır.

Bu kopan yaprakları temiz bir ahşap üzerine bırakın ve 15 dk kadar bekletin.Daha sonra torf ve saksısını hazırlayıp kopan kısımlar mutlaka torfa değecek şekilde yerleştirin ve terrariuma alın.Bol ışık almasını sağlayın.Bir ay içerisinde bir çok minik pinguiculanız oluşacaktır.

Baltık torfuna direk,ya da baltık torfu ve slikat kumu karışımı torfda,kuru sphagnum moss da çimlendirebilirsiniz.Ya da benim gibi torf-slikat kumu karışımı yüzeyine elenmiş kuru sphagnum moss yayarak çimlendirme yapabilirsiniz.

Kuru sphagnum moss

Bu şekilde elendiğinde

Bu hali alır ve ayrıca tüm çimlendirme işlemlerinizde torf yüzeyine yayılarak kullanılabilir.

Son Düzenleme: Mart 05, 2018, 04:38:07 ÖS Gönderen: Administrator

*alış veriş yap

*Son İletiler/Konular

Ynt: Dev çiçekli pipo sarmaşığı aristolochia gigantea dutchmans pipe Gönderen: Administrator
[Eylül 09, 2019, 05:24:19 ÖS]

sarracenia psittacina.. Gönderen: Administrator
[Eylül 09, 2019, 05:11:04 ÖS]

Drosera Capensis All Red Görüntüleri.. Gönderen: Administrator
[Eylül 09, 2019, 05:04:29 ÖS]

Ynt: Bauhaus da etobur bitkiler.. Gönderen: egemen
[Eylül 08, 2019, 03:19:18 ÖÖ]

Ynt: Bauhaus da etobur bitkiler.. Gönderen: Administrator
[Eylül 04, 2019, 06:33:16 ÖS]

*En Popüler Bölümler

• Toplam İleti: 297
  • Toplam Konu: 143
  • Toplam Üye: 33
  • Son Üye: mud
  • Bugün En Çok Çevrimiçi: 12

En son gönderilen iletileri göster
[Daha fazla istatistik]

Çevrimiçi Üyeler

• 1 Ziyaretçi
  • 0 Üye

Bugün En Çok Çevrimiçi: 12
En Çok Çevrimiçi: 111 (Kasım 09, 2018, 11:43:37 ÖÖ)