*
collapse

pinguicula yapraktan üretim..

• 0 replies
  • 283 views
*

Administrator

• 116
  • +39/-0
    • Profili Görüntüle
    • etoburbitkimarketi
pinguicula yapraktan üretim..
« : Mart 04, 2018, 05:31:48 ÖS »
Pinguicula,etobur bitki türleri arasında yapraktan en kolay üretilen türlerin başında gelir.

Pinguiculayı yapraktan üretim için belli bir mevsim olmamasına rağmen, bunu torf değişim zamanında yapmanız faydalı olacaktır.
Çünkü,yaprak dipleri çok narin olduğundan torf değişimi sırasında ne kadar dikkat ederseniz edin mutlaka birkaç yaprak dip kısımdan kırılır.Bu acemi birisi için oldukça üzücü bir durum gibi görünse de uzman birisi için,fırsata dönüştürülebilecek bir bulunmazdır.

Bu kopan yaprakları temiz bir ahşap üzerine bırakın ve 15 dk kadar bekletin.Daha sonra torf ve saksısını hazırlayıp kopan kısımlar mutlaka torfa değecek şekilde yerleştirin ve terrariuma alın.Bol ışık almasını sağlayın.Bir ay içerisinde bir çok minik pinguiculanız oluşacaktır.

Baltık torfuna direk,ya da baltık torfu ve slikat kumu karışımı torfda,kuru sphagnum moss da çimlendirebilirsiniz.Ya da benim gibi torf-slikat kumu karışımı yüzeyine elenmiş kuru sphagnum moss yayarak çimlendirme yapabilirsiniz.

Kuru sphagnum moss

Bu şekilde elendiğinde

Bu hali alır ve ayrıca tüm çimlendirme işlemlerinizde torf yüzeyine yayılarak kullanılabilir.

« Son Düzenleme: Mart 05, 2018, 04:38:07 ÖS Gönderen: Administrator »

* alış veriş yap

* Son İletiler/Konular

Ynt: venüs sinek kapan bitkisinin bakımı.. Gönderen: egemen
[Haziran 23, 2018, 01:56:22 ÖS]

yeni cihaz yeni resimler.. Gönderen: Administrator
[Mayıs 23, 2018, 07:59:29 ÖS]

Ynt: Tillandsia.. Gönderen: Administrator
[Mayıs 20, 2018, 07:43:22 ÖS]

Tillandsia.. Gönderen: Administrator
[Mayıs 18, 2018, 04:38:21 ÖS]

2018 mayıs ayı gezimizden.. Gönderen: Administrator