Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı Adı: Şifre:

Gönderen Konu: Pinguicula larda yapraktan üretim..  (Okunma sayısı 2237 defa)

Administrator

• Administrator
  • Katılımcı Üye
Pinguicula larda yapraktan üretim..
« : Mart 03, 2021, 02:39:45 ÖÖ »

Pinguicula larda yapraktan üretim..

Pinguicula türlerinin yaprakları yapraktan üretim için dip kısımlardan kesilerek kullanılabilir.
Yaz yaprakları kullanılabilmesine rağmen, birçok yetiştirici dormancy deki  kış yapraklarını almayı tercih eder, bunlar
daha dikkate değerdir, yapışkan değildirler ve yazınki gibi  bitkinin güzelliğinden mahrum
edilmemiş olurlar.

Bu dönemde hele dormancy sonlarına yakın zamanda özellikle uzun ve enli yapraklara sahip türlerde bazı yapraklar çürüme belirtisi göstermeden kendiliğinden kök kısmından ayrılır,ya da ayrılma eğilimindedir..Her bitki üzerindeki toplam kış yapraklarının üç de biri kadar olan kısmı güvenli
biçimde dikkatlice dibe yakın kesilir ve yetiştirme malzemesinin üzerinde yada perlitin üzerinde yetiştirilir.

Kesilen yaprakların hemen torf yatağına alınmaması ,15 -20 dk kadar temiz steril bir ahşapta bekletilmesi,tavsie edilir.Bunun bilimsel bir açıklaması varmıdır bilinmez ama,bizlerinde bu yöntemi uygulayarak yetiştirmişliğimiz çoktur.

Bizim kullandığımız torf karışımı 1/3 torf ve silikat kumu dur.Torf yüzeyine yarım cm kadar elenmiş kuru sphagnum moss yayılması çimlenme ve köklenmeyi hızlandıracaktır.

Bu yöntem ile üretimde de yaprakların kökten kopartılan kısımlarının torf yüzeyine temas etmesi sağlanmalı,yaprakların tamamnın yüzeye temas ettirilebilmesi için de birazcık bastırılabilir.Genelde tomurcuklanma kök kısmından kopartılan kısımda oluşur.

Yaprakların torfa yerleştirilmesinden sonra üzeri deliklendirilmiş şeffaf bir kap ile örtülür ise tomurcuklanma hızlı olur.Torf yüzyinin kurumasına izin vermemek gerekir.Bu dönemde ya her gün üstten saf su ile fısfıslamak ya da saksı altlığına çok az saf su konularak torf yüzeyi nemli bırakılmalıdır.Yüzeysel kök oluşturma eğilimindeki pinguicula lar bundan sonra minik tomurcuklar oluşturarak kök salmaya başlayacaklardır.

Bir ay gibi bir sürede genelde tomurcuklanmalar görülür.Bir birlerini itmeye başladıkları gözlemlendiğinde ayrı saksılara alınabilirler.

« Son Düzenleme: Nisan 18, 2021, 04:28:35 ÖÖ Gönderen: Administrator »
admin

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal