Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı Adı: Şifre:

Gönderen Konu: Doku kültürü nedir,satın aldıktan sonra ne gibi hazırlıklar yapılmalıdır..  (Okunma sayısı 1649 defa)

Administrator

• Administrator
  • Katılımcı Üye

Doku kültürü nedir,satın aldıktan sonra ne gibi hazırlıklar yapılmalıdır...

İnvitro ya da tissue culture olarak da bilinen doku kültürü ile yetiştirme işlemini bir kaç kez denemişliğim vardır.Sonuç hayal kırıklığı olmuştu.

İnvitro,laboratuvar ortamında ya da yapay koşullarda" manası taşıyan bir terimdir.Steril laboratuvar ortamında steril kaplarda,oluşturulan besi maddesi (agar maddesi)  içerisinde antibiyotik ve vitamin takviyeleri de yapılarak bitki yetiştirme işlemini ifade etmektedir.

Yetiştirilmek istenen bitkiden parçalar ,ya da tohumlar sterilize edilerek (steril bıçak,bistüri yardımı ile) alınıp,bu besi maddesi içerisine konulur,yine steril ortamda sunni ışıklar altında gelişimi sağlanır.

En küçük bir enfeksiyon tüm çalışmaların boşa gitmesine yol açtığı için çalışma ortamının da çok steril olması gerekmekte.Bu yüzden oldukça zahmetli ve dikkat isteyen bir yöntemdir.

Gelişimin hızlandırılması,ve çoğaltım süresinin birkaç ay gibi kısa sürelere indirilmesi,invitro yu oldukça cazip hale getirse de riskli bir çalışmadır.

Ancak bunlarla uğraşmak istemeyen,hazır invitro ortamda hazırlanmış dikime hazır hale gelmiş bitkilere sahip olmak isteyenler için yurtdışında birkaç site mevcuttur.bunlardan birisi de  https://www.labflytrap.com/shopinvitro/ dur.

Sizlere buradan daha önce satın almış olduğum bitkileri ve adaptasyon süreçlerini anlatmaya çalışacağım..

Bitkilerimiz bu şekilde paket halinde bize ulaşmışlardı..

Kutunun içeriği 7 minik (10 cm) tüp içerisinde invitro yöntemi ile geliştirilmiş nadir türlerden etobur bitkiler idi..

Evet ,eğer böyle bir yerden bu şekilde invitro bitkiler almış iseniz hemen çıkartıp saksıya dikemezsiniz.Steril bir ortamda özel besi maddeleri ile büyütülmüş bu oldukça nazik bitkileri asıl saksılarına almadan önce yapmanız gereken hazırlıklar vardır.

Bu hazırlıkları sıralayacak olursak

Öncelikle kolayca kök salabilecekleri slikat kum ağırlıklı bir torf hazırlamalısınız.Bu oran 1/1 den az olmamak kaydı ile hatta 2 ölçü yıkanmış slikat kumu  1 ölçü torf olarak da ayarlanabilir.

Bu torfu dolduracağınız kabın üzeri ışık alabilecek şekilde kapalı olmalıdır.Yaklaşık bir ay kadar kalacakları,köklenme oluşturacakları bu ortamda yoğun nem oluşturmalısınız.Ben bunun için hazırladığım terrariuma çocuk odalarında çalıştırılan nem cihazını kullandım.Bu cihazdan bir hortum yardımı ile nemi buraya yönlendirdim,tam karşıdan da küçük bir tahliye deliği açtım.Oldukça da başarılı olmuştu..

Bitkilerinizi kutulardan çıkarttığınızda ağar maddesinin kalıntılarını çok iyi yıkamalısınız.Çok hassas olan bitkilerinizi hırpalamadan saf su ile yıkayarak temizlendiğinden emin olduktan sonra hazırladığınız torf yatağına dikebilirsiniz.

Gündüz nem cihazını sürekli çalıştırın,gece ara verebilirsiniz.15 gün  sonra nem verme süresini yavaş ve kademeli olarak azaltarak bir 15 gün daha devam edin ve sonunda nem vermeyi bırakın.

Bu süre sonunda terrarium kapağını her gün (önce yarım saat) arttırarak açıp havalandırın.Bu alıştırma süreci sonunda bitkileriniz asıl saksılarına ve yerlerine artık hazırdır.Eğer terrarium bitkileri almış iseniz bu bir aylık nem azaltma sürecinden sonra direk terraya asıl saksılarına ekerek alabilirsiniz.

« Son Düzenleme: Mart 31, 2021, 01:53:51 ÖÖ Gönderen: Administrator »
admin

egemen

• Yeni Üye
  • *

Doku kültürü uzun ve zorlu bir süreç oluyor ama başarılı olunca çok keyifli olur. 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal