Türkiye nin en büyük etobur bitki paylaşım platformuna hoş geldiniz..

collapse

ters lale

(Okunma sayısı 964 defa)
Administrator

Administrator

Bir yayla gezimizde rastladığımız ters lale den bir kaç kare resim almıştık..Hüznün Sembolü Bilinen en eski süs bitkisi olan Ters Lale, soğanlı bitkiler familyasındandır.Birçok din ve kültür için hüznün sembolü kabul edilmiş, efsanelere konu olmuştur. 19. yüzyılın sonlarına kadar Osmanlı topraklarına has bir çiçek olarak kalmıştır. Ters lale, Anadolu coğrafyasına ait endemik bir türdür. Efsanelerde Ters Lale Hristiyan rivayetlerine göre; Hz.İsa’nın çarmıha gerilişine şahit olan Hz. Meryem’in gözyaşlarının düştüğü yerde Ters Lale yetişmeye başlamıştır. Müslüman söylencelerine göre; Hz. Hasan ve Hüseyin’in Kerbela’da katledilişlerinden dolayı ve başka bir efsaneye göre ise Ferhat’la Şirin adlı aşık bir çiftinm birbirlerine kavuşamaması nedeniyle Ters Lale’nin boynu bükük, rengi kırmızıdır. Ters Lale, Anadolu topraklarının gördüğü büyük acıları efsaneleriyle özetlemektedir.

Osmanlı döneminde, Lale, Sümbül ve Nergis kadar popüler olmuştur.20. yüzyıl başlarında yapılan araştırmalar ve ilerleyen bitki yetiştiriciliği sonucu türleri çoğalmıştır. Bugün Ters Lalenin dünya üzerinde bilinen 165 türü ve tür alt kategorisi bulunmaktadır. Nazlı Çiçek Ters Lale Nasıl Yetişir? Üretim alanı 1000 – 3000 metre yükseklikte olmalıdır. Ancak düşük rakımlı alanlarda da sıcaklık kontrolü sağlanabildiği sürece üretim Yapılabilir. Toprağı bol güneş görmelidir ve su tutmamalıdır. Bunun için yüksekten akışı sağlayan meyilli arazi gerekir. Ters Lale, humuslu ve kumlu toprakları severler.

alıntı: vankulturturizm.gov.trTers lale nedir?

Ters lale genellikle soğuk iklimlerin olduğu ve inanılmaz soğuğu seven bir çiçektir. Genellikle soğuk iklimlerin olduğu yerlerde yetiştirilmektedir. Türkiye de soğuk iklimlerin olduğu ve ters lalenin yetiştirildiği iller; Tunceli, Avşin, Şırnak, Erzurum, Adıyaman ve Hakkari illerinde yetiştirilmektedir.
Dünya çapında ise yetiştirildiği yerler;

Asya ülkelerinin hemen hemen her bölgesinde ve İran, Afganistan, Pakistan, himalaya adalarında yetiştirilmektedir.

Ters lalenin genel özellikleri nelerdir?

Çok soğuk havalarda da yetiştirilir ancak buz tutacak derecede soğuk olduğunda hava, ters lalenin yaprakları savunma amaçlı donar en ufak bir güneş gördüğü zaman yaprakları tekrar açar ve ters lale gelişmeye, büyümeye tekrar devam eder. Ters lalenin çiçekleri rengarenk açar. Kimi ters lale kırmızı iken kimi pembe olabilir. Çok sayıda renk yelpazesine sahiptir. Bir diğer adı da ağlayan gelindir. Bunun sebebi ise baş aşağı bir şekilde olan görüntüsüdür.
Ters lalenin renkli olduğunu belirttik ama türlerine göre renklere ayrıldığını da unutmayalım. Genellikle yabani diye belirttiğimiz ters laleler kırmızı ve turuncu olur. Baş aşağı olan bu laleler estetik görünümü ve çiçeğin üzerinde taç görünümlü yaprakları sayesinde muhteşem bir görüntü sergilemektedir.

Genellikle sürekli işlem gören yani hayvanların sık olarak bulunduğu ve havalandırılmış toprakların olduğu yerlerde sık sık karşılaşmak mümkündür. Bu gibi yerlerde kendiliğinden gelişip büyümektedir. Ek bir bakıma ihtiyaç yoktur. Çiçekler oluşumu sırasında baş aşağı değildir. Ancak büyümeye başladığı andan itibaren baş aşağı olacak şekilde gelişme gösterir. Her dalda toplamda 6 adet olmak üzere ters lale bulunur.

Bitkinin genel uzunluğu 60 cm ile 80 cm arasında değişmektedir. Ters lale diğer çiçeklere oranla inanılmaz dayanıklı bir çiçek türüdür. Bu türün dayanıklı olmasının en büyük nedeni de ters durmasından kaynaklanmaktadır.

Ters lalenin bakımı nasıl yapılmalıdır?

Ters lale suyu çok seven bir çiçek değildir. Evde lale beslerken mutlaka hava alan bir yerde tutmanız gerekmektedir. Özellikle şuna dikkat etmeliyiz ki toprağı kuruyana kadar mutlaka sulamamalıyız. Ters lale dayanıklı olduğundan kar veya don olaylarında içeri almanız veya onu korumanız gerekmez. Ters lale sıcaklığı sevmez ancak her türlü soğukta yetişir ve kendini geliştirmeyi başarır.

Ters lalenin çiçekleri açmaya başlar başlamaz sadece ek olarak gübre şerbeti vermeniz yararınıza olacaktır. Eğer 1 ay sonra yaprakları hala sağlıklı duruyorsa tekrar gübre şerbeti ekleyebilirsiniz. 1 ayı geçtikten sonra yaprakları dinç bir durumdaysa eğer su vermeyi kesmeniz gerektiği anlamına gelir. Suyu kestikten sonra güneşe bırakabilirsiniz.

Lale dikiminde karışık bir şekilde dikmemelisiniz. Küçük boyutluları ayrı büyük boyutluları ayrı dikmeniz daha sağlıklı olacaktır. Bu şekilde yapmanız lalelerin daha sağlıklı büyümesine etki edecektir.

alıntı:bilgicem.comSon Düzenleme: Mart 13, 2018, 03:17:49 ÖS Gönderen: Administrator

 

*alış veriş yap

*Son İletiler/Konular

Ynt: Dev çiçekli pipo sarmaşığı aristolochia gigantea dutchmans pipe Gönderen: Administrator
[Eylül 09, 2019, 05:24:19 ÖS]


sarracenia psittacina.. Gönderen: Administrator
[Eylül 09, 2019, 05:11:04 ÖS]


Drosera Capensis All Red Görüntüleri.. Gönderen: Administrator
[Eylül 09, 2019, 05:04:29 ÖS]


Ynt: Bauhaus da etobur bitkiler.. Gönderen: egemen
[Eylül 08, 2019, 03:19:18 ÖÖ]


Ynt: Bauhaus da etobur bitkiler.. Gönderen: Administrator
[Eylül 04, 2019, 06:33:16 ÖS]

*En Popüler Bölümler

  • Toplam İleti: 297
  • Toplam Konu: 143
  • Toplam Üye: 33
  • Son Üye: mud
  • Bugün En Çok Çevrimiçi: 12

En son gönderilen iletileri göster
[Daha fazla istatistik]

Çevrimiçi Üyeler

  • 4 Ziyaretçi
  • 0 Üye

Bugün En Çok Çevrimiçi: 12
En Çok Çevrimiçi: 111 (Kasım 09, 2018, 11:43:37 ÖÖ)