Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı Adı: Şifre:

Gönderen Konu: Venüs sinek kapan hakkında sık sorulan sorular ve yanıtları  (Okunma sayısı 915 defa)

Administrator

  • Administrator
  • Katılımcı Üye
  • *****
  • Karma: +221/-0
  • İleti: 173

Venüs sinek kapan hakkında sık sorulan sorular ve yanıtlarıMuhtemelen bir çok etobur bitki yetiştiricisinin, ilk gördüğünde,bunu mutlaka almalıyım,ben de bundan yetiştirmeliyim dediği tür, venüs sinek kapan bitkisidir.
Hareket edebilmesi ve avını yakalama kabiliyeti ile,kendisini ilk kez görenleri,hayret,dehşet ve taktir duyguları ile büyüleyen bu bitki,elbette adını aldığı,''venüs güzellik tanrıçası'' na benzetilmek ile sonuna kadar hak eder bu beğeniyi.

Araştırma yapmadan,yukarıda belirttiğimiz nedenlerden satın alanlar da,büyük ihtimal ile bir çoğu bitkisini kısa vadede olmasa da uzun vadede kaybeder.Bitkisinin ölümünü gören bu meraklı bitki severler etobur bitkilerden soğur.Bir çok kişiden duymuşuzdur; aaa evet ben bu bitkiden falan yerden satın almıştım ama kısa sürede öldü diye serzenişte bulunanları..Ya da evet bu bitkiden bende de vardı ama tatile gittiğimde susuz kalmış,malesef öldü dediklerine şahit olmuşuzdur.

Bahçe bitkilerimizin bile, uzunca tatil sürecimizde canlı kalamadıklarını bildiğimiz halde,su dolu bir altlıkta yaşaması gereken saksı içerisindeki bitkimizin sağ kalamayacağını kestirebilsek de,onu bir evcil hayvanımız gibi yanımızda götüremediğimizden (bu tavsiye edilmez)  ;D ölümleri de kaçınılmaz oluyor.

Peki bu kadar zor mudur venüs sinek kapan bitkisini yetiştirebilmek,ondan tohum almak,aldığımız tohumladan yine minik minik venüsler yetiştirmek ve bunları büyütmek?

Bu soruya verebileceğimiz cevap elbette hayır olacak.
Ancak,evet ancak her zaman söylediğimiz gibi doğal yaşam alanlarını iyi taklit ettiğimizde yetiştirilemeyecek bitki yoktur.

Önemli olan ikinci şey ise yetiştirmeye karar verdiğiniz bitki hakkında doğru ve yeterli bilgiye sahip olmanızdır.Hakkında yeterli bilgi edindiğiniz den emin iseniz hazır olun.. üçüncü sü geliyor..

Evet üçüncü önemli olan şey, bakmaya hazır olduğunuz bitkiye yeteri kadar vakit ayırabilecek miyim sorusunu kendinize sormalısınız.Durun hemen o kadar vaktim yok benim diye kestirip atmayın.Öyle ahım şahım bakım isteyen saatlerce başında durmanız gereken toprağınnı havalandırıp gübrelemesini yapmanız sık sık sulamanız gereken bir bitki değildir venüs sinek kapan bitkisi..Alt tarafı güneşli bir yere konumlandırmanız ve haftada bir altlığına saf su ilave etmektir diye özetlenebilecek basit bir bakımı vardır.

Evet ama bir tane daha var..Bitkinin asgari isteklerini sağlayabilecek ortamım var mı..Bu ortamı oluşturabilecek miyim sorusuna da evet yanıtı verebiliyorsanız buyurun..

Venüs Sinek Kapan bitkisinin sağlıklı yaşamını sürdürebilmesi için gereken bir kaç sır..

1-Venüs bitkisi her ne kadar pencere önü kültürüne uygundur dense de ,öyle her pencerenin önüne uygun değildir.Bir defa iyi güneş ışığı alacak o pencere.Gözünüzü kamaştıracak kadar bol ışık,unutmayın.Eğer bunu sağlayamıyorsanız,bitkiniz canlı ve parlak renklere dönüşerek güzel bir görünüm elde edemez.Pencerenin iç kısımında tutacaksanız bitkinizi beslenme sıkıntısı çekebilir(sinek ve böcekler dışarıda olduğundan)Eğer pencerenin dış kısmında tutacaksanız bitkinizi, beslenme sıkıntısı çekmez,kendi avlanabilir ama bu defa da kuşlardan,evcil hayvanlarınızdan korumanız gerekir.

2-Bir diğer önemli madde ise,etobur bitki yetiştiricisi hatta uzmanıyım diye piyasada dolaşanların bazıları dahil,aman canım ne olacak şu marka içme suyu nun bilmem ne oranı uygun kullanın bitkinin altlığında diye sallamalarına kanmamanızdır.

Evet doğru duydunuz,siz de saf su kullanılması gerektiğini biliyorsunuz etobur bitkilerin bir çoğunda..Ama acaba.. yı içinize düşürmelerine izin vermeyin.İçme sularının dereceleri bilmem neleri ne olursa olsun,hepsi mineralli dir,ya da mineral takviyeli dir.Yani venüsünüzün hassas olan kılcal köklerini kısa zamanda olmasa da uzun vade de tıkayacak,ölümüne neden olacaktır.

Altlığında bulundurulması gereken su miktarı da zaman zaman tartışılır.Bunun nedeni ise,doğal yaşam alanlarındaki,mevsimsel döngülerin göz önünde bulundurulmamasıdır.Yani her ay altlıkta bulunması gereken su seviyesi mevsime göre doğal ortamlarında da değişiklik gösterir.Bu nedenledir ki dormancy ye giren bitkinin altlığındaki su seviyesi azaltılır.Üstten sulanmaması gerektiği konusunda fikir birliği oluşmuştur en azından.

3-Dormancy zamanı bizim ülkemiz için belirtilmişti diğer yazılarımızda.Kasım 15 şubat 15 Bu bulunduğunuz ile göre 15 -20 gün değişiklik gösterebilir.
Dormancy belirtisi gösteren bitkilerinizin su seviyesini kademeli olarak azaltın (doğa da bu şekildedir).Torfunuzun kurumasına izin vermeyecek şekilde su ilave edin bu dönemde altlıklara,daha fazla değil.Bitkinizin dinlenmeye ihtiyacı olduğunun bilincinde bu ortamı (serin-aydınlık) ona hazırlayın.

4-Bitkinizin özellikle yaz döneminde kuruyan,çürüyen yaprak ve kapanlarını en azından on günde bir temizleyin,dibe yakın kısımdan keserek saksıdan uzaklaştırın.Bu küf ve mantar oluşumunu en aza indirecektir.

5-Bitkimin çiçeklenmesine izin vermeli miyim?Bu soru da sık sık sorulur bize.Bunun tek ve doğru cevabı;bitkini kaybetme riskini göze alıyorsan neden olmasın olabilir ancak.Bu ne demek:Çiçeklenmeye başlayan venüs bitkisi depoladığı enerjinin çok büyük kısmını neslini devam ettirme dürtüsü ile buna harcar,çoğu zaman da bunu kapanlardaki şekilsiz,iğreti oluşumlar ile belli eder.
Bir den fazla saksı venüsünüz yoksa bunu (yani çiçeklenmesine izin vermeyi) önermez hiç kimse.Nedeni ise bitkinin,çok enerji harcayarak zayıf düşeceği ve ölme riskinin artmasıdır.Ölürse ölsün,ben tohum almak istiyorum diyorsanız o da sizin bileceğiniz iş dir.Evet böyle bir giriş yapalım istedik,bizlere sık sık gelen sorulara yanıt vererek de bir başlangıç yapmış olduk..

Eğer venüs sinek kapan bitkinizin ne durumda olduğunu sormak,hakkında bilgi almak istiyorsanız bu başlık altında sorularınızı biz ya da uzun süre yetiştirme yaparak tecrübe kazanmış moderatörlerimiz ya da arkadaşlarımız yanıtlayacaklardır.

Ancak unutmayınız..Hakkında bilgi almak istediğiniz bitkinizin detaylı fotğraflarını paylaşmaz iseniz,size buradan verilecek cevaplar da sağlıklı olmayacaktır.


İyi yetiştirmeler..
« Son Düzenleme: Nisan 02, 2021, 01:57:01 ÖÖ Gönderen: Administrator »
Kayıtlı
admin

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal