Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı Adı: Şifre:

Gönderen Konu: kuvars  (Okunma sayısı 1108 defa)

Savage Garden TR

  • Yeni Üye
  • *
  • Karma: +3/-0
  • İleti: 3
kuvars
« : Mart 11, 2021, 06:32:39 ÖS »

herhangi bir etobur  bitkisinde kuvars kullanan biri var mı
Kayıtlı
ᕦ( ͡° ͜ʖ ͡°)ᕤ
            Etoburları severim , çok severim
                            ᕦ( ͡° ͜ʖ ͡°)ᕤ

Administrator

  • Administrator
  • Katılımcı Üye
  • *****
  • Karma: +221/-0
  • İleti: 173
Ynt: kuvars
« Yanıtla #1 : Mart 12, 2021, 01:27:42 ÖÖ »

herhangi bir etobur  bitkisinde kuvars kullanan biri var mıSİLİS KUMU
Dünyada en çok bulunan madenlerden bir tanesidir. Silis kumu yüksek sertliktedir. Ülkemizin çoğunlukla Trakya ve şile bölgelerinde bulunur. Madenlerin karakter yapısına ve bölgelere göre bünyelerindeki silis oranları, kimyasal yapıları ve sertlik oranları değişir. Silis kumları nemli ve kuru olarak sanayide kullanılabilir. Silis kumlarının kullanım alanları çok çeşitlidir. İnşaat sektörünün birçok alanında hammadde olarak kullanılır. Ayrıca temel olarak filtre kumu, döküm kumu ve cam üretiminde silis kumu kullanılmaktadır. Silis kumu genellikle sarı, gri, bej ve beyaz renklerdedir.
Genellikle silis kumunun kuvars kumundan farkı nedir diye sorarlar. Kırma olmayan kuvars kumları hariç doğal kuvars kumu ve silis kumu arasında bir fark yoktur. Silis kumunun içerisindeki silisyum dioksit ve demir oksit oranlarına  göre nitelikleri artar veya azalır.DOĞAL KUVARS KUMU
Doğal kuvars kumu kırma olmayan yani kuvars madeninden kırılarak elde edilmeyen doğal yollarla oluşmuş bir madendir. Ham halde en az % 80 SiO2 ihtiva eder. Kuvars kumu yıkama, eleme ve gerekirse flotasyonla zenginleştirilerek % 99.9 siO2 oranına yükseltilebilir. Sanayinin bir çok dalında ihtiyaç duyulan ve yüksek miktarlarda tüketilen önemli bir hammaddedir. Doğada sarı, pembe, gri ve beyaz renklerde bulunabilir.

KIRMA KUVARS KUMU
Kırma ve patlatma yolu ile elde edilen kuvars madeni elenerek istenen elek aralıklarına düşürülür. Ağırlıklı olarak beyaz renklidir. Sanayinin bir çok alanında kullanılır. Magnet ayırıcılarla içerisindeki demir oksit oranları düşürülerek nitelikli ürün haline getirilir. Cam ve silikat üretiminde ağırlıklı  ana hammadde olarak kullanılmaktadır.

Etobur bitkilerde kullanım için uygun kum slikat kumudur.
Meriç kumu diye arattığınızda bulabileceğiniz nehir kumu nun ince boyutu,yıkanıp temizlendikten sonra kullanılabilir ve uygun hale gelir.Kum ocaklarında bulunan kumlar genellikle inşaat amaçlı kullanıldıklarından deniz kumudur ve etobur bitkiler için kullanılması doğru değildir.Meriç kumu denilen kum (İstanbulda yaşayanlar için söylüyorum) biraz daha bu kum ocaklarında zor bulunur,bulduğunuz yerde de genellikle sürekli olarak getirilirler.Ben Habipler de bir kum ocağından temin ediyorum ve bu kumdan memnunum.
« Son Düzenleme: Mart 22, 2021, 02:40:41 ÖÖ Gönderen: Administrator »
Kayıtlı
admin

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal