Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı Adı: Şifre:

Gönderen Konu: Aldrovanda - Waterwheel plant ( Su çarkı bitkisi )  (Okunma sayısı 1031 defa)

Administrator

  • Administrator
  • Katılımcı Üye
  • *****
  • Karma: +221/-0
  • İleti: 173
Aldrovanda - Waterwheel plant ( Su çarkı bitkisi )
« : Mart 13, 2021, 02:56:23 ÖÖ »

Aldrovanda - Waterwheel plant( Su çarkı bitkisi )

Aldrovanda - Waterwheel plant( Su çarkı bitkisi )

Güzel bir benzetme vardır bu sucul etobur bitki ile ilgili .Benim de hoşuma gittiği için burada Aldrovanda yı bu şekilde tarif edeceğim müsadenizle..
Kökleri olmayan,uzunca bir dal üzerinde üst üste sıralanmış bir sürü minyatür Venüs sinek kapan bitkisi olarak tanımlanabilir.
Venüs sinek kapan bitkisinin çalışma mekanizmasına benzer bir şekilde çalışır bu minyatür sucul kapanlarda.Tabi kapan boyları minik olduğundan,avlarının boyutu da orantısal olarak miniktir.Aldrovanda lar da su içerisindeki sirke kurtları,daphnia (su piresi) gibi mini boyuttaki canlıları avlayarak yaşamını sürdürür.Kökleri olmayan,suda serbest şekilde yüzen Aldrovanda lar, üst uç kısımlarından yeni çarklı dallar ürettikçe,alt kısımlardaki daha eski çarklı dallar çürüyerek ölürler.Bu yenilenme bu şekilde devam eder.

KAPANLARYaklaşık 2,5 cm ila 30 cm arasında olan bitki boyutunda çarklı yaprakların uç kısımlarında yarı şeffaf (denizanası gibi) şekilde kapanlar görülür. Kapanın etrafında, diğer sucul bitkilere çarpmasını ve hasar görmesini veya yanlışlıkla tetiklenmesini önleyen kıl benzeri bir doku mevcuttur.  İstiridye görünümüne sahip kapan loblarının dış kenarları, kapan avın etrafında kapandığında kenetlenen birçok kanca benzeri dişle (Venüs sinek kapanı dişlerine benzer) kaplanmıştır.
Kapanın içinde, bir veya daha fazla kez uyarıldığında, kapan lobunun kapanmasına neden olan kırk kadar uzun tetik tüyü bulunur. Tetik tüylerin yanı sıra, bir avın emilim için yumuşak dokularını parçalamak için kullanılan enzimler salgılayan sindirim bezleri de vardır.
Kapanlar, birbirine kenetlenen dişler ve mukus sızdırmazlık maddesinin ortak kullanılması ile avın etrafını kapatır ve onu kapan tabanına yapışması ve sindirimin kolaylaşmasını sağlar. Bu noktada, tuzak suyun çoğunu dışarı atar ve onun yerine sindirim sıvısı ile doldurur. Sinek kapan bitkisinin ömrü 6-7 kez açılıp kapanma olarak belirtilir.Aldrovanda kapanlarında ise bu sayı 2 ila 4 kez olarak kabul edilir.Venüs sinek kapan gibi avını kendisine çekecek bir nektar kokusu yoktur,sadece bekler ve avı kapan tüylerini tetiklediğinde kapanı kapatarak avlanır. Kapanların kapanma hızı yaklaşık 0,01 ila 0,02 saniyedir.
YAŞAM ALANLARI

Kırmızıya yakın asidik su birikintileri göl ya da göletlerde bulunma ihtimalleri yüksektir.Aldrovanda , Afrika, Avustralya, Avrupa, Hindistan ve Japonya'daki asidik göl ve göllerde doğal olarak büyür. Bitkilerin gelişmesine yardımcı olan , CO2 kaynağı sağlayan diğer su bitkileri arasında su yüzeyinin hemen altında yüzerler. Ilıman iklimlerde, Aldrovanda lar kışın dinlenme dönemine girer ve rizom oluştururlar. Rizomlar, ana bitkiden ayrılan ve uygun koşullarda tekrar büyüyebilen ve bu süre içerisinde suyun alt kısımlarında ya da diplerinde uykuda kalan kış tomurcuklarıdır diye tanımlanabilir. Bununla birlikte, tropikal bölgelerde büyüyen bitkiler, tüm yıl boyunca vejetatif olarak büyür ve rizom üretmez beslenmeye ,gelişmeye devam ederler.
Daha önce de belirttiğimiz gibi etobur bitkiler köksüzdür (yani yüzer şekildedirler) ve yapraklarının bunların etrafından çıktığı 10 ila 20  cm lik saplar üretir. 30 cm e kadar uzayabilir. Bu yapı genellikle bir sarmal olarak adlandırılır. Sapın bir ucu büyürken, diğer ucu sabit bir toplam uzunluğu koruyarak çürür ve ölür.Yani alt tarafdan çürürken üst tarafdan yenilenir.
Ne yazık ki Aldrovanda lar çevre kirliliği nedeniyle Avrupa'da tehlike altındadır ve son yıllarda Japonya'da nesli tükenmiştir.ÜREME

Bitki çoğunlukla eşeysiz yollarla çoğalır .Aldrovanda bitkisi tamamen suda yaşayan bir türdür, bu nedenle sudan çıkan tek şey çiçeğidir. Yaprakların ana gövdesinden, sarmalından dallanan kısa bir sapın üzerinde tek bir beyaz çiçek üretir. Bu yalnız çiçek sadece birkaç saatliğine açar. Kapandıktan sonra, çiçek tohum üretiminin gerçekleştiği suya geri döner. Tohum yaprakları veya kotiledonlar, tohum kabuğunun içinde kalır ve gelişen tohumlar için bir enerji depolama kaynağı görevi görür.Çiçeklenme, genel olarak, özellikle ılıman bölgelerde oldukça nadirdir. Nadiren tozlaşırlar ve tohum üretirler, bu nedenle yetiştirme ve çoğaltma için en iyi yöntem Aldrovanda 'yı bölmektir .
 


Aldrovanda nın dünya coğrafyası üzerindeki dağılımı..« Son Düzenleme: Mayıs 21, 2023, 05:57:33 ÖÖ Gönderen: Administrator »
Kayıtlı
admin

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal