Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı Adı: Şifre:

Gönderen Konu: Bahçenizde de etobur bitki yetiştirebilirsiniz..  (Okunma sayısı 976 defa)

Administrator

  • Administrator
  • Katılımcı Üye
  • *****
  • Karma: +221/-0
  • İleti: 173
Bahçenizde de etobur bitki yetiştirebilirsiniz..
« : Mart 16, 2021, 01:51:13 ÖÖ »

Bahçenizde de etobur bitki yetiştirebilirsiniz..Evet bahçenizde etobur bitki yetiştirebilirsiniz,bu mümkündür.Tabi tropikal türleri,bahçenizde yetiştirmeniz çok zordur.Eğer tropikal bir iklimde değilseniz.Bahçenizde yetiştirebileceğiniz etobur bitki türleri sınırlı olmasına rağmen,oldukça hoş bir görünüm elde edilebilir.Üstelik sphagnum moss lar ile birlikte dizayn edilmiş kompozisyonları görmüşsünüzdür web sayfalarında.

Bahçenizde hazırlayacağınız,üstten sulanabilir,büyükçe bir çukurda ya da resimdeki gibi üstten sulama yapabileceğiniz büyükçe bir saksıda peat moss ve türüne göre uygun karışımlar kullanarak bitkilerinizi yetiştirebilirsiniz.

Üstten sulayabileceğiniz (bir boru yardımı ile torfun alt kısmına su gönderme ) bir sistem niye önemlidir.Çünkü dış ortamda güneş ışığının altında suyunuz hızlı buharlaşacaktır.Bunu en aza indirmenin en iyi yöntemi de budur.Peki su seviyesi nasıl kontrol edilecek,torfunuzun altını göremeyeceksiniz.Burada da şamandıra yöntemi kullanarak,torfunuzun alt kısmındaki su seviyenizi görebilir ve kontrol edebilirsiniz.

Bütün bu teknik detayları hallettik,güzel bir kompozisyon ile etobur bitki bahçemizi dizayn ettik,gelişimini hayranlıkla izliyoruz.Peki sorun yaşarmıyız bahçemizde? Ya da,ne gibi eksi yönleri olabilir in cevabı ise şöyledir.

1-En az iki yılda bir,tercihen her yıl tof değişikliği yapmalısınız,bu da büyük uğraşlarla oluşturduğunuz,dizayn ettiğiniz bahçenizi,bozmanız ve tekrardan dizayn etmenizi gerektirecektir.

2-Her ne kadar üstten sulama yapacaksanız da,suyun buharlaşması az olacaksa da dış ortamda büyük bir alan için fazlaca saf suya ihtiyacınız olacaktır.Buna hazırlıklı olmalısınız.

3-Büyük alanlarda,toplu ekilen etobur bitki türlerinin bir tanesine gelebilecek olan bir hastalık,kolaylıkla diğerlerine de sirayet edecektir.Buna da hazırlıklı olmalısınız.

4-Yabani ya da evcil hayvanlarınızın bu bitkilerinizden uzak durmasını (hayvanlarınızın sağlığı için değil,bitkilerinizin sağlığı için) sağlayabilecek bir düzenek oluşturmnızda fayda vardır.Sinek ve böceklerin rahatlıkla bitkilerinize ulaşabileceği ancak,kuş,kedi,köpek gibi hayvanların ulaşamayacağı plastik bir kafes teli bu iş için uygun olabilir.Bu konuya da dikkat etmek gerekir.

Tek noktadan sulama borusu bırakabilirsiniz..Ya da birkaç farklı noktadan sulama borusu bırakabilirsiniz..Şamandra sistemini de aşağıdaki videomuzdaki gibi yapabilirsiniz..

https://www.youtube.com/watch?v=znXaX6wn4Pw
« Son Düzenleme: Mart 16, 2021, 01:54:24 ÖÖ Gönderen: Administrator »
Kayıtlı
admin

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal