Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı Adı: Şifre:

Gönderen Konu: venüs sinek kapan bitkisinin bakımı..  (Okunma sayısı 1021 defa)

Administrator

  • Administrator
  • Katılımcı Üye
  • *****
  • Karma: +221/-0
  • İleti: 173
venüs sinek kapan bitkisinin bakımı..
« : Şubat 28, 2021, 09:33:35 ÖS »VENÜS SİNEK KAPAN BİTKİSİNİN BAKIMI

Venüs sinek kapan bitkisi  Amerikanın kuzey caroline eyaletinde Wilmington kasabasında yaklaşık 100 km. çapında bataklık bir bölgede yaşar.Anavatanı burasıdır.Doğal olarak dünyanın başka hiçbir yerinde görülmezler.Anavatanındaki doğal şartlar taklit edildiğinde yetiştirilmesi hiç de zor değildir.

Bol güneş  ışığı seven Venüs bitkisini, penceremizin önünde bol ışık alan bir yerde yetiştirip,çoğaltabiliriz.Doğal habitatındaki gibi alttan sulanmalı ve yalnızca saf su kullanılmalıdır.
Bitkinizin tohumdan yetişkin hale gelebilmesi için 3-4 yıl geçirmesi  gerektiğini bilmeniz,onun nekadar zor  ve değerli bir bitki olduğunun bilinmesi açısından da önemlidir. Bir yaşındaki bitkiler henüz 1 cm çapındadır.

Hareket eden bitkileri daha önce görmüşsünüzdür.Küstüm çiçeği olarak da bilinen Mimosa Pudica elinizle dokunduğunuzda refleks olarak yapraklarını hareket ettirerek büzer.Bu tamamen  refleks bir harekettir.Venüs sinek kapan ise,doğal ortamındaki  azot fakiri topraklardan elde edemediği  besini zaman içerisinde evrimleşerek,avladığı sinek ve böceklerden temin eder duruma gelmiştir.

Kış mevsiminin gelmesi  ile ( Kasım ayından mart ayına kadar ) tüm soğanlı bitkiler gibi dinlenme dönemine girdiklerinden,beslenme sorunu da yaşamazlar.Bitki bu dönemde gelişimini oldukça yavaşlatır,yaprak ve kapanlar küçülerek torfa yakın bir duruma gelir.Kapanların hareket kabiliyeti zayıflar.Bu dinlenme döneminde bitki serince bir yere alınarak kışı dinlenerek geçirmesi sağlanır,bu bitkinin sağlığı açısından önemlidir.Aksi taktirde bitkinizi kaybedebilirsiniz.

Bu dinlenme dönemine dormancy denir.Bitkiyi Türkiye şartlarında ekim ayı sonu ve ya kasım ayı başında dinlenmeye almalısınız.Şubat ayı sonunda ya da Mart ayı başında da tekrar oda sıcaklığına alarak dormancy den çıkartmanız gerekir.

Dormancy den çıkarılan bitkinin torf ve saksı değişimi yapılması bitkinin gelişiminde katkıda bulunacaktır.Önerilen torf Baltık torfu diye bilinen asidik ve mineralsiz torfdur.Bu torf perlit ile 1/1 oranında karıştırılarak saksı harcı oluşturulur.Nette bulabileceğiniz bir toftur bu.Ekim sırasında bitkinizin bataklık alanda yetiştiğini göz önünde bulundurarak torfunu mümkün olduğunca sıkıştırmadan,bastırmadan gevşek bırakınız.

Bahar döneminde bitki kısa sürede çiçeklenecektir.Çiçeklenen bitki tüm gücünü çiçeğe harcayacağından,zayıf düşüp ölme riski taşır.Bu yüzden bir ya da birkaç saksı bitkisi olanlara çiçeklendirme tavsiye edilmez.Çiçeklerin birkaç cm iken kesilmesi önerilir.Bu arada tüm bitkilerde olduğu gibi yaprak ve kapanların,ömrünü tamamlayanlarında,zamanla kararıp çürümeler oluşur.Kararıp çürüyen yapraklar dibe yakın yerden kesilip atılmalıdır.Kısaca bakım için gerekenleri maddeler halinde sıralayacak olursak..

1-Bitkimizi bol güneş alan bir yerde bulunduracağız.
2-Saksımızı plastik bir altlık içerisine oturtarak,alttan sulayacağız,yani altlığına su koyacağız,o ihtiyacını alttan su emerek görecek.Su seviyesi yaz döneminde 2-3 cm kadar olacak ve hiç kurumasına,suyun bitmesine izin vermeyeceğiz.Kış döneminde,dormancy de iken bu su seviyesi 1 cm e düşürülür ve tamamen bittikten sonra su ilave edilir.
3-Sadece ve sadece saf su kullancağız.Akü suyu,yağmur ve kar suyu,de iyonize su,Ro – Rover Osmosis suyu,Klima suyu ( klimanın dışarıya tahliye ettiği su ) kullanılabilecek sulardır.
4-Kuruyan ve kararan yaprak ve kapanları kesip saksıdan uzaklaştıracağız.
5-Bitkimizi kış döneminde dinlenmeye,serin bir yere alacağız.


İyi yetiştirmeler 
« Son Düzenleme: Ekim 17, 2021, 02:40:08 ÖÖ Gönderen: Administrator »
Kayıtlı
admin

egemen

  • Yeni Üye
  • *
  • Karma: +36/-0
  • İleti: 39
Ynt: venüs sinek kapan bitkisinin bakımı..
« Yanıtla #1 : Ağustos 15, 2021, 01:25:21 ÖÖ »

Yazın bitki sulamasında kontrollü sulamayı öneriyorum.Altlıktaki su bittikçe sulama yapılırsa bitkinin soğanında çürüme olmuyor ve kökleri hava aldığı için gelişimi çok iyi oluyor.
Kayıtlı
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal