Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı Adı: Şifre:

Gönderen Konu: Darlingtonia Californica - Cobra Lilly - Kobra zambağı tohumdan çimlendirme  (Okunma sayısı 1026 defa)

Administrator

  • Administrator
  • Katılımcı Üye
  • *****
  • Karma: +221/-0
  • İleti: 173

Darlingtonia Californica - Cobra Lilly - Kobra zambağı tohumdan çimlendirme..Darlingtonia Californica,tohumdan çimlendirmede kolay sayılabilecek türlerden sayılır.

Darlingtonia tohumları da tıpkı sarracenia tohumları gibi çimlenmeye almadan önce katlama gerektirir.
Tohumu katlamaya almak demek,4 ila 6 hafta kadar nemli kağıt havluda buzdolabında bekletmek demektir.Bunu yapmadan tohumların çimlenmesini beklemek hayalcilik olur.Bu katlamaya alma işlemi için buzdolabının yumurta koyduğunuz kısımını kullanmalısınız,buzluk kısmını değil.
Bu belirtilen süreci buzdolabında nemli kağıt havlu içerisinde geçiren tohumlar,süreç sonunda çıkarılarak hazırlayacağınız çimlendirme saksısına alınabilir.Çimlenmenin oluşabilmesi için,tohumların bir çok etobur bitkide olduğu gibi ışık alması gerektiğini unutmayın.Yani tohumları torf üzerine,yüzeysel bırakmalısınız.Tohumların üzerini torf ile kapatmamalı sınız.

Tohumlar torf yüzeyine yerleştirildikten sonra bir defaya mahsus olmak üzere saf su ile fısfıslayarak tohumların torfa yapışması sağlanmalıdır.Bundan sonra tohumların yerlerinden hareket ettirilmemesi gerekir.Sulama altlığında saf su bulundurmak sureti ile yapılmalıdır.

Çimlenmenin oluşabilmesi için gerekli nemi sağlamak için,saksı kilitli bir poşete içerisinde tutulabilir,ya da üzeri şeffaf bir plastik bardak ile kapatılabilir.

Çimlenme,tohumlarınızın tazeliği ve çimlenme için hazırlayacağınız ortamın kalitesi ile (ısı-ışık-nem) doğru orantılı olmak kaydı ile yaklaşık 15 gün ila bir ay arasında gerçekleşebilir.Bu süre artabilir de.

Çimlenme aşamasında her gün takip edilmeli,yoğun nemden olası küflenme ve mantar oluşumunun önüne geçmek için sık sık havalandırılmalıdır.

Darlingtonia bitkisi ibriklerinin sıcak,kök kısımlarının serin olmasını isteyen bir bitkidir.Bu ortamı sağlamak için çeşitli yöntemler denenmiş ve uygulanmaktadır.

Çimlenme den yaklaşık altı ay kadar sonra ayırma işlemi yapılabilir.Bu ayırma işleminden sonra eğer asıl büyümeleri gereken yere alacaksanız, hazırlayacağınız saksılar toprak saksı ve iç içe geçmiş iki saksıdan oluşmalıdır.Bitkinin istemiş olduğu kök serinliğini,bu iç içe geçmiş iki toprak saksı ile oluşturabilirsiniz.İki saksı arasında kalan boşluğa,LFS (long fiber sphagnum) torf ve slikat kumu karışımı doldurursanız kökler serin kalacaklardır.Arada kalan kısmın dibine çakıl taşları da eklenebilir. Bu bir klima etkisi oluşturacak ve dışarıdaki ısıdan daha serin bir ortam oluşturacaktır kökler için.
« Son Düzenleme: Nisan 08, 2021, 02:11:16 ÖÖ Gönderen: Administrator »
Kayıtlı
admin

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal