Türkiye nin en büyük etobur bitki paylaşım platformuna hoş geldiniz..

collapse

Astilbe çiçeği,bakımı ve yetiştirilmesi..

(Okunma sayısı 2954 defa)
Administrator

Administrator

Gölge ve yarı gölge bahçelerin vazgeçilmez yaz bitkisidir astilbe. Nemli, zengin, gevşek bahçe toprağında eğer suyunuda eksik etmezseniz güzel gelişir. Astilbe toprağını her daim nemli ister bu nedenle düzenli sulama isteyen bir bitkidir.

Yaz aylarında boyu 60 cm ulaşan bitki parlak asma yapraklı olup, yeşil bir küme oluşturur. Bu alçak, bodur yaprak kümesinden yükselen sürgünler üzerlerinde aynı anda binlercesi açan küçük çiçeklere ev sahipliği yaparlar.  Çiçekler öylesine yoğun kümeler halinde açarlar ki, sürgün tek başına parlayan bir pamuk şekeri gibi dikili olduğu alanı süsler. Kokulu olan astilbe çiçekleri uzun süre bitkiyi süsler. Geçen çiçekleri kesmek çiçeklenmeyi yeniden teşvik ettiğinden önerilir.

Saxifraga ailesinden kalıcı, çok yıllık bir bitki olan astilbe çiçekleri ülkemizin tüm bölgelerinde dış mekanda iklimsel problem yaşamadan yetiştirilebilir. Aşırı donlardan, sıcaklara çok dayanıklı bir bitkidir. İyi gelişmesi için sahil kesimi ve yaz aylarını bol güneşli, sıcak geçiren illerde mutlaka gölge ve yarı gölge alanlara dikilmeli toprağı her dem nemli tutulmalıdır. Yaz ayları kısa ve serin geçen bölgelerde tüm gün güneş gören bir yere dikilmelerinde de bir sıkıntı yoktur. Saksı yetiştiriciliği için de uygun olan astilbelere; toprağının nemini koruyabileceği saksı ve konteynerlara dikilmesini tavsiye ederiz. Toprak saksılar kökleri serin tutsa da nemi hızlı kaybettiklerinden bu tür saksı dikimlerinde bitki susuz bırakılmamalı, altına tabak ile su konulmalıdır. Astilbe köklerinin serin kalmasını seven bir bitki olduğundan uzun soluklu yetiştiricilik yapmak isteyenler eğer saksıda yetiştireceklerse bir tavsiyemiz var. Saksı dikimlerinde iç içe geçen 2 saksı kullanın. İçte kalan saksıya dikeceğiniz bitkinin köklerini; dıştaki saksı kışın soğuktan yazın ise daha tehlikeli olan sıcaktan korumaya yardımcı olacaktır.

Bahçe dikimlerinde bu değerli bitkiyi sıcaklardan korumak ve toprağının nemini korumak için kök çemberinin iki katı bir alana malçlama yapın. Ağaç kabukları ile yapılacak malçlama hem toprak altından rekabetçi yabani ot çıkımını engeller hem de yaz aylarında toprağın nemini korurken, aşırı sıcaklardan kökün etkilenmesinin de önüne geçer.

Dikim yeri :   Güneşli ya da yarı gölge

Önerilen: Çiçek tarhları, saksılar, bordürler, küçük ya da geniş bahçe yetiştiriciliğine uygun. Nemli toprak.

Toprak :  Verimli bahçe toprağı ya da toprak katkılı torf içinde sağlıklı gelişir.

Büyüme hızı :  Hızlı

Çiçeklenme dönemi :  İklime bağlı olarak; Yaz ve Sonbahar sonunda

Dona dayanıklılık : Donlara dayanıklı * yaz ve kış malçlama yapmak gerekir.

İklim kuşağı :  5-8

Ömrü :  Çok yıllık

Dikim, bakım ve gübreleme :
Şubat sonundan Nisan ortasına dek çıplak kök dikimini gerçekleştirebilirsiniz. Saçak kök kısmı hava boşluğu kalmayacak şekilde toprağa gömülen kökün, tepe kısmındaki sürgün gözleri toprak üstünde kalacak şekilde dikimi yapılır. Dikim ardında derinlemesine bol ve temiz su ile sulanır. Üst tepe sürgünleri toprağın 1-2 parmak altında kalacak şekilde dikebilirsiniz. Aşırı derine dikimden kaçının.

Bahçe dikimlerinde metrekareye 5-6 kök yeterlidir. Bordürlerde her kök arası 40 cm mesafe yeterlidir.

Gübreleme için Nisan ve Haziran ayları uygundur. Çiçeklenme dönemi olan 8-9 ve 10. aylarda çiçeklenmeyi artıran gübreler kullanın.

Bitki her dem nemli toprak ve düzenli sulama ister. Aşırı sıcak bölgelerde tüm gün güneş alırsa zarar görür bu nedenle gölge ve yarı gölge alanlara dikimi tavsiye edilir.

Bu da benim terasda yetiştirdiğim beyaz astilbe çiçeğim.. 

*alış veriş yap

*Son İletiler/Konular

Ynt: nepenthes ler Gönderen: furkan27
[Bugün, 12:02:34 ÖÖ]


Ynt: nepenthes ler Gönderen: Administrator
[Ocak 22, 2020, 06:55:38 ÖS]


Ynt: nepenthes ler Gönderen: furkan27
[Ocak 22, 2020, 03:28:02 ÖÖ]


Ynt: nepenthes ler Gönderen: Administrator
[Ocak 21, 2020, 05:07:14 ÖS]


Ynt: nepenthes ler Gönderen: furkan27
[Ocak 21, 2020, 06:39:36 ÖÖ]

*En Popüler Bölümler

  • Toplam İleti: 331
  • Toplam Konu: 148
  • Toplam Üye: 38
  • Son Üye: furkan27
  • Bugün En Çok Çevrimiçi: 26

En son gönderilen iletileri göster
[Daha fazla istatistik]

Çevrimiçi Üyeler

  • 1 Ziyaretçi
  • 0 Üye

Bugün En Çok Çevrimiçi: 26
En Çok Çevrimiçi: 111 (Kasım 09, 2018, 11:43:37 ÖÖ)