Türkiye nin en büyük etobur bitki paylaşım platformuna hoş geldiniz..

collapse

venüs bitkisi yetiştirirken karşılaşabileceğiniz sorunlar..

(Okunma sayısı 906 defa)
Administrator

Administrator

Venüs sinek kapan bitkisinin bilinen kronik bir sorunu yoktur.Ancak yetiştiricilerin gözden kaçırmaması gereken noktalar vardır elbette.Bunları gözardı etmek bitkide sorunlar oluşturabilir.Venüs bitkisi yetiştirirken dikkat etmemiz gerekenler.

1- Ana vatanı olan Amerikanın kuzey Caroline eyaletinde Wilmington kasabasında yaklaşık 100 km. çapında bataklık bir bölgede yaşadığı göz önüne alınarak bu bölgenin iklimi ve bölgedeki torf yapısı, bitkilerin doğal sulanma şekilleri,günlük aldıkları ışık miktarı evde yetiştirecek olanların gözden kaçırmaması gereken noktalardan birisidir.Kısaca özetlemek gerekirse,doğal ortamlarını iyi taklit edersek sorunsuz yetiştirebiliriz.
2- Bitkimizin dormancy çıkışında (şubat sonu - mart başı) mutlaka torfunu tazelemeli,değiştirmeliyiz.
3- Sulama önemlidir.Kesinlikle saf su ile sulanmalıdır.Nette sıkça rastlayabileceğiniz '' şu firmanın içme suyu ölçümü şu kadar!! bunu kullanabilirsiniz'' safsatalarına kanmayınız.Su seviyesine dikkat ediniz.Yaz döneminde altlık suyu,buharlaşma fazla olacağından çabuk azlabilir.Bitmesine izin vermeden ilave ediniz.Yaz döneminde bu altlıktaki su seviyesi 10x10 saksı için 2-3 cm kadardır.Dormancy döneminde su seviyesi 1 cm e düşürülür ve tamamen bitmesi beklenerek ilave edilir.
4- Bitkinizin zamanla (normal olarak) kuruyan ,kararan yaprak ve kapanları varsa sık sık kontrol ederek dip kısma yakın keserek saksıdan uzaklaştırınız.
5- Bitkinizi en fazla güneş ışığından yararlanabileceği bir yerde tutunuz.Unutmayınız,Regular form ya da typical form diye tabir ettiğimiz standart venüslerin kapanlarının iç kısımları bile, ne kadar fazla güneş ışığı alırsa o kadar çok kırmızı renk alacaktır.
6- Satın aldığınız-alacağınız venüs bitkisi soğanlı bir bitki türüdür.Yani diğer bitkiler gibi zamanla yapraklarda kararma çürüme oluşabilir.6-7 kez kapanıp açılma yani tekrar avlanmaya hazır hale gelme ömürleri olan kapanlar,bu sürelerini doldurunca elbette kararm oluşacak ve yerini orta kısımdan yeni gelecek olan kapanlara bırakacaktır.Yani bu durum sizi endişelendirmesin.
Size düşen görev bu kararan kapanları kesip temizlemektir.Ayrıca satın aldığınız-alacağınız bitkinin paketlenerek size ulaşması sırasında kırılabilecek kapan yaprakları da çok önemli değildir.Orta kısımdan sürekli olarak yeni kapanlar gelecektir.

Bunun gibi..


7- Satın alırken seçebileceğiniz saksılı (saksıya ekili vaziyette) ya da saksısız (bu yöntemde bitki genellikle kök kısmı kağıt havluya sarılı bir şekilde ve kilitli poşetlerde paketlenir) şekli ile size ulaşacak bitkinizin altlığına su koyarak güneş gören bir yere almanız doğru olacaktır.Saksısız  çıplak kök olarak yani kök kısmı kağıt havluya sarılı bir şekilde ve kilitli poşetlerde satın almış iseniz ,yanında saksısı,torfu,altlığı da size gönderilmiş olmalıdır.(yurtdışından getirtiklerinizde bunlar olmaz)Hemen ekimini videolarımızdaki gibi yaparak saksı altlığına su ilave ediniz ve güneş alan bir yere koyunuz.
8- Bitkiniz dış ortamda ise beslemenize gerek kalmaz.Genelde kendileri kapan üzerinde ürettikleri sinek ve böcekleri cezbedici nektarları ile kendilerine çekerek avlanabilirler.
    Ancak kapalı ortamda bulunduruyorsanız,sizin beslemeniz gerekecektir.Abartmadan haftada bir kapana bir canlı sinek böcek şeklinde besleyebilirsiniz.
    Dikkat etmeniz gereken başka bir şey de kapanın kapandığında tamamını içine alabileceği büyüklükte canlı yemler vermenizdir.Kapan kapandığında sinek ve böceğin bir kısmı dışarıda kalmış ise,kapan tarafından avını sindirmek üzere ürettiği enzimler hava ile temas edeceğinden,kapanda kararma ve çürüme oluşturacaktır.
    Cansız et ve et türevleri vermeyiniz.Kapanın içeride sindirim sıvısı üretebilmesi ve sindirimin tamamlanabilmesi için en azından bir süre kapan içerisinde hareketin olması gerekir.
9- Gösteri amaçlı kapan içerisindeki tetik mekanizması çalıştırılarak kapanın kapattırılmaması gerekir.6-7 Kez açılıp kapanma ömrü olan bu kapan sizin gösteri amaçlı kapattırma işleminiz ile zaten sınırlı olan ömründen eksiltmiş olur.
10- Venüs bitkisi zararlı değildir.Çocuk sağlığı,insan sağlığı açısından hiç bir zararı yoktur.Evinizdeki petunyalar ne kadar zararlı ise venüs de okadar zararlıdır.
     Ancak venüs bitkisine sizin ya da evde yaşayan diğer canlıların (evcil kedi,köpek ,kuş  gibi) zararı olabilir.Evimizdeki kedimiz ya da köpeğimiz,hareketli olan bu kapanlara bazen meraktan zarar verebilirler.Bazen de balkonunuzda bulundurduğunuz-bulunduracağınız venüs sinek kapan bitkinize kuşlar sinek ve böcekleri takip ederken zarar verebilir.Bunu önlemek de basit.Bitkinizi iri delikli plastik bir kafes teli ile çevrelemek bu zararlılardan koruyacaktır.
11- Sulama da kesinlikle saf su kullanmanız gerektiğini daha önce söylemiştik.Eğer su seviyemizi abartır ve kök kısımlarını aşarak soğan kısmına getirirsek ve soğan kısmı uzun süre su seviyesinde kalırsa çürüme oluşacaktır.Su seviyesini yukarıda belirttiğimiz gibi ve şekilde olduğu gibi altlıkğına su koyarak yapmalıyız.Üstten yaparsak ne olur?Gevşek torf yapısını seven kökler üstten sulama devam ederse kısa sürede torf  çöküşecek ve kökleri sıkıştıracaktır.Bitki kaybına neden olabilir.


iyi yetiştirmeler.
Son Düzenleme: Mart 27, 2018, 06:24:06 ÖÖ Gönderen: Administrator

 

*alış veriş yap

*Son İletiler/Konular

Ynt: Dev çiçekli pipo sarmaşığı aristolochia gigantea dutchmans pipe Gönderen: Administrator
[Eylül 09, 2019, 05:24:19 ÖS]


sarracenia psittacina.. Gönderen: Administrator
[Eylül 09, 2019, 05:11:04 ÖS]


Drosera Capensis All Red Görüntüleri.. Gönderen: Administrator
[Eylül 09, 2019, 05:04:29 ÖS]


Ynt: Bauhaus da etobur bitkiler.. Gönderen: egemen
[Eylül 08, 2019, 03:19:18 ÖÖ]


Ynt: Bauhaus da etobur bitkiler.. Gönderen: Administrator
[Eylül 04, 2019, 06:33:16 ÖS]

*En Popüler Bölümler

  • Toplam İleti: 297
  • Toplam Konu: 143
  • Toplam Üye: 33
  • Son Üye: mud
  • Bugün En Çok Çevrimiçi: 12

En son gönderilen iletileri göster
[Daha fazla istatistik]

Çevrimiçi Üyeler

  • 1 Ziyaretçi
  • 0 Üye

Bugün En Çok Çevrimiçi: 12
En Çok Çevrimiçi: 111 (Kasım 09, 2018, 11:43:37 ÖÖ)